Forum www.gargangruelandia.fora.pl Strona Główna www.gargangruelandia.fora.pl
Strefa wolna od trolli
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

TAJEMNICE KATYŃSKIE-było i tak
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.gargangruelandia.fora.pl Strona Główna -> Wątki Lutni
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 13:17, 18 Kwi 2011    Temat postu: TAJEMNICE KATYŃSKIE-było i tak

Z polecenia Komisji Specjalnej do ustalenia i zbadania okoliczności rozstrzelania przez niemieckich najeźdźców faszystowskich w lesie Katyńskim (w pobliżu m. Smoleńska) jeńców wojennych – oficerów polskich, komisja biegłych sądowo-lekarskich w składzie:

Naczelny ekspert sądowo-lekarski Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR, dyrektor Państwowego Instytutu Naukowo-Badawczego Medycyny Sądowej Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR – W. Prozorowski;

Profesor medycyny sądowej 2. Moskiewskiego Państwowego Instytutu Medycznego, doktor medycyny – W. Smolianinow;

Profesor anatomii patologicznej, doktor medycyny – D. Wyropajew;

Starszy pracownik naukowy Wydziału Tanatologicznego Państwowego Instytutu Naukowo- Badawczego Medycyny Sądowej Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR, doktor P. Siemienowski;

Starszy pracownik naukowy Wydziału Sądowo-Chemicznego Państwowego Instytutu Naukowo- Badawczego Medycyny Sądowej Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR, docent M. Szwajkowa;

z udziałem:

Naczelnego eksperta sądowo-lekarskiego Frontu Zachodniego, majora służby sanitarnej, Nikolskiego;

Eksperta sądowo-lekarskiego N... armii, kapitana służby sanitarnej, Budojedowa;

Kierownika Laboratorium Anatomo-Patologicznego nr 92, majora służby sanitarnej, Subbotina;

Majora służby sanitarnej, Ogłoblina;

Lekarza-specjalisty, starszego lejtnanta służby sanitarnej, Sadykowa;

Starszego lejtnanta służby sanitarnej, Puszkariewej,

w okresie od 16 do 23 stycznia 1944 r. przeprowadzała ekshumację i badania sądowo-lekarskie zwłok jeńców wojennych – Polaków, pochowanych w grobach na terytorium „Kozie Góry” w lesie Katyńskim, w odległości 15 kilometrów od Smoleńska. Zwłoki jeńców wojennych – Polaków były pochowane w masowym grobie o wymiarach około 60 na 60 na 3 metry – i oprócz tego w oddzielnie położonym grobie o wymiarach około 7 na 6 na 3,5 metra. Z grobów ekshumowano i zbadano zwłoki 925 ludzi.

Ekshumację i badania sądowo-lekarskie zwłok przeprowadzono w celu stwierdzenia:

a) tożsamości nieboszczyków;

b) przyczyny śmierci

c) czasu pochowania


Okoliczności sprawy: patrz materiały Komisji Specjalnej,

Dane obiektywne: patrz protokoły sądowo-lekarskie badań zwłok.
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 13:20, 18 Kwi 2011    Temat postu: Orzeczenie

Orzeczenie

Komisja biegłych sądowo-lekarskich, opierając się na wynikach sądowo-lekarskich badań zwłok, dochodzi do następujących wniosków:

Po rozkopaniu grobów i wydobyciu z nich zwłok stwierdzono:

a) w masie zwłok jeńców wojennych – Polaków znajdują się zwłoki w ubraniu cywilnym, liczba ich w stosunku do liczby ogólnej zbadanych zwłok jest nieznaczna (zaledwie 2 na 925 wydobytych zwłok), na zwłokach były buty typu wojskowego;

b) odzież na zwłokach jeńców wojennych świadczy, że jeńcy ci byli oficerami i częściowo szeregowcami armii polskiej;

c) ujawnione przy oględzinach odzieży przecięcia kieszeni i butów, wywrócone kieszenie i rozdarcia ich świadczą, że cała odzież na wszystkich zwłokach (płaszcz, spodnie itd.) z reguły nosi ślady rewizji, dokonanej na zwłokach;

d) w niektórych wypadkach przy oględzinach odzieży stwierdzono, że kieszenie są całe. W kieszeniach tych jak również w pociętych i podartych kieszeniach pod podszewką munduru, w paskach spodni, onucach i skarpetkach znaleziono skrawki gazet, broszury, modlitewniki, znaczki pocztowe, karty pocztowe i listy, pokwitowania, notatki oraz inne dokumenty, jak również przedmioty wartościowe (sztabka złota, złote dolary), fajki, scyzoryki, bibułki do papierosów, chusteczki do nosa itp.;

e) na części dokumentów (nawet bez badań specjalnych) przy ich oględzinach stwierdzono daty, odnoszące się do okresu od 12 listopada 1940 r. do 20 czerwca 1941 r.;

f) materiał odzieży, zwłaszcza płaszczy, mundurów, spodni i koszul wierzchnich, zachował się dobrze i z wielkim trudem dawał się przedrzeć rękoma;

g) u bardzo niewielkiej liczby zwłok (20 spośród 925) ręce były z tyłu związane za pomocą białych plecionych sznurów.

Stan odzieży na zwłokach, mianowicie fakt, że mundury, koszule, paski, spodnie i kalesony są zapięte, buty lub buciki są na nogach, szaliki i krawaty zawiązane dookoła szyi, szelki zapięte, koszule wpuszczone do spodni – świadczy, że oględzin zewnętrznych tułowia i kończyn zwłok przedtem nie dokonywano.

Zachowanie się w całości skóry na głowie i brak na niej, jak również na skórze piersi i brzucha (oprócz 3 wypadków na 925) jakichkolwiek nacięć, przecięć i innych oznak czynności ekspertów świadczy, że badań sądowo-lekarskich zwłok nie dokonywano, sądząc według zwłok ekshumowanych przez komisję biegłych sądowo-lekarskich.

Zewnętrzne i wewnętrzne oględziny 925 zwłok pozwalają stwierdzić rany postrzałowe głowy i szyi, w czterech wypadkach połączone z uszkodzeniem kości sklepienia czaszki tępym, twardym, ciężkim narzędziem. Oprócz tego w nieznacznej liczbie wypadków stwierdzono uszkodzenie brzucha przy równoczesnym zranieniu głowy.

Otwory wejściowe ran postrzałowych z reguły pojedyncze, rzadziej – podwójne, położone są w okolicy potylicowej głowy blisko pagórka potylicowego, wielkiego otworu potylicowego lub na jego krawędzi. W niewielkiej liczbie wypadków wejściowe otwory postrzałowe ujawniono na tylnej powierzchni szyi na poziomie 1, 2, 3 kręgu szyjnego.

Otwory wyjściowe znajdują się najczęściej w okolicy czoła, rzadziej w okolicy ciemienia i skroni, a także na twarzy i szyi. W 27 wypadkach rany postrzałowe okazały się ślepe (bez otworów wyjściowych) i u wylotu kanałów postrzałowych pod miękkimi powłokami czaszki, w jej kościach, w błonie i szarej masie mózgowej znaleziono zniekształcone, słabo zniekształcone lub wcale nie zniekształcone kule, używane do strzelania z pistoletów automatycznych, głównie kalibru 7,65 mm.

Rozmiary otworów wejściowych na kości potylicowej pozwalają wnioskować, że przy rozstrzeliwaniu używano broni palnej dwóch kalibrów: w przeważającej większości wypadków – poniżej 8 mm czyli 7,65 mm i mniej; a w mniejszej liczbie wypadków – powyżej 8 mm, czyli 9 mm.

Rodzaj pęknięć kości czaszki i stwierdzenie w niektórych wypadkach resztek prochu przy otworach wejściowych kul świadczą o tym, że wystrzałów dokonywano wprost lub prawie wprost.

Układ wejściowych i wyjściowych otworów kul świadczy, że wystrzałów dokonywano z tyłu w głowę pochyloną ku przodowi. Przy tym kanał rany postrzałowej przechodził przez ważne dla życia części mózgu lub blisko nich i zniszczenie tkanki mózgu było przyczyną śmierci.

Stwierdzone na kościach sklepienia czaszki uszkodzenia tępym, twardym, ciężkim narzędziem towarzyszyły ranom postrzałowym głowy i same przez się nie stanowiły przyczyny śmierci.

Badania sądowo-lekarskie zwłok, przeprowadzone w okresie od 16 do 23 stycznia 1944 r., świadczą o tym, że wcale nie ma zwłok w stanie rozkładu lub zniszczenia i że wszystkie 925 zwłok dobrze się zachowały – znajdują się w stadium początkowej utraty przez nie wilgoci (co najczęściej i najwyraźniej wystąpiło w okolicy piersi i brzucha, niekiedy również na kończynach, w stadium początkowym tworzenia się woszczku tłuszczowego; w ostrym stopniu tworzenia się woszczku tłuszczowego u zwłok wydobytych z dna mogił; w stadium odwodnienia tkanek zwłok połączonego z tworzeniem się woszczku tłuszczowego).

Na specjalną uwagę zasługuje okoliczność, że mięśnie tułowia i kończyn całkowicie zachowały swą strukturę makroskopową i swój zwykły prawie kolor; wewnętrzne organa klatki piersiowej i jamy brzusznej zachowały swą konfigurację, w całym szeregu przypadków mięsień serca na przecięciach miał wyraźnie występującą budowę i właściwe mu zabarwienie, a mózg ujawniał charakterystyczne właściwości strukturalne z wyraźnie odcinającą się granicą szarej i białej masy. Oprócz badania makroskopowego tkanek i organów zwłok ekspertyza sądowo-lekarska wyodrębniła odpowiedni materiał do dalszych badań mikroskopowych i chemicznych w warunkach laboratoryjnych.

Dla zachowania się całości tkanek i organów zwłok pewne znaczenie miały właściwości gleby w miejscu znalezienia zwłok.

Po rozkopaniu mogił, zwłoki po wydobyciu ich na powierzchnię znalazły się na powietrzu i ulegały działaniu ciepła i wilgoci w okresie wiosny – lata 1943 r. Mogło to wywrzeć wpływ na gwałtowny rozwój procesu rozkładania się zwłok.

Jednakże stopień odwodnienia zwłok i tworzenia się w nich woszczku tłuszczowego, szczególnie zaś dobre zachowanie się mięśni i organów wewnętrznych oraz odzieży pozwalają stwierdzić, że zwłoki znajdowały się w ziemi przez niedługi okres czasu.

Zestawiając stan zwłok w grobach na terytorium „Kozich Gór” ze stanem zwłok w innych miejscach pochówku w Smoleńsku i jego najbliższych okolicach – W Gedeonowce, Magalenszczynie, Readowce, w obozie nr 126, w Krasnymborze itd. (por. akt ekspertyzy sądowo-lekarskiej z dnia 22 października 1943 r.) należy uznać, że zwłoki jeńców wojennych – Polaków pochowano na terytorium „Kozich Gór” przed dwoma laty. Znajduje to swoje całkowite potwierdzenie w dokumentach znalezionych w ubraniach zwłok, wykluczających wcześniejszy termin pochowania (por. pkt. „e” str 36 oraz opis dokumentów).

Komisja biegłych sądowo-lekarskich na podstawie danych i wyników badań – uważa za fakt stwierdzony uśmiercenie za pomocą rozstrzelania jeńców wojennych – oficerów i częściowo szeregowców armii polskiej;

stwierdza, że rozstrzelanie to nastąpiło przed dwoma laty, czyli między wrześniem a grudniem 1941 r.;

upatruje w fakcie znalezienia przez komisję biegłych sądowo-lekarskich w ubraniach zwłok przedmiotów wartościowych i dokumentów noszących datę 1941 r. - dowód, że niemieckie władze faszystowskie, które przeprowadziły wiosną – latem 1943 roku rewizję zwłok, przeprowadziły ją nieskrupulatnie, znalezione zaś dokumenty świadczą o tym, że rozstrzelania dokonano po czerwcu 1941 r.;

stwierdza, że w 1943 r. Niemcy dokonali nader znikomej ilości sekcji zwłok rozstrzelanych jeńców wojennych – Polaków;

stwierdza całkowitą identyczność metody rozstrzeliwania jeńców wojennych – Polaków i sposobu rozstrzeliwania radzieckiej ludności cywilnej i radzieckich jeńców wojennych, które to sposoby niemieckie władze faszystowskie szeroko stosowały na przejściowo okupowanym terytorium ZSRR, m.in. w miastach: Smoleńsk, Orzeł, Charków, Krasnodar, Woroneż.


Naczelny ekspert sądowo-lekarski Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR, dyrektor Państwowego Instytutu Naukowo-Badawczego Medycyny Sądowej Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR

W. PROZOROWSKI


Profesor medycyny sądowej 2. Moskiewskiego Państwowego Instytutu Medycznego

dr med. W. SMOLIANINOW


Prof. Anatomii Patologicznej

dr med. D. WYROPAJEW


Starszy pracownik naukowy Wydziału Tanatologicznego Państwowego Instytutu Naukowo-Badawczego Medycyny Sądowej Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR

dr P. SIEMIENOWSKI


Starszy pracownik naukowy Wydziału Sądowo-Chemicznego Państwowego Instytutu Naukowo-Badawczego Medycyny Sądowej Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR

docent M. SZWAJKOWA


Smoleńsk, 24 stycznia 1944 r.
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 13:22, 18 Kwi 2011    Temat postu: „Wycieczki” na groby katyńskie

„Wycieczki” na groby katyńskie

W kwietniu 1943 roku okupanci niemieccy, ukończywszy wszystkie prace przygotowawcze przy grobach w lesie Katyńskim, przystąpili do szeroko zakrojonej agitacji prasowej i radiowej, usiłując przypisać władzy radzieckiej bestialskie zbrodnie, które sami popełnili wobec jeńców wojennych – Polaków. Jedną z metod tej prowokacyjnej agitacji było organizowane przez Niemców zwiedzanie grobów katyńskich przez mieszkańców Smoleńska i jego okolic oraz przez „delegacje” z krajów okupowanych przez zaborców niemieckich lub znajdujących się w lennej od nich zależności.

Komisja Specjalna przesłuchała szereg świadków, którzy brali udział w „wycieczkach” na groby katyńskie. Świadek K. Zubkow, lekarz – anatomo-patolog, który pracował w Smoleńsku jako biegły sądowo-lekarski, zeznał w Komisji Specjalnej:

„... Odzież trupów, zwłaszcza płaszcze, buty i pasy zachowały się w dobrym stanie. Części metalowe odzieży – klamry pasów, guziki, haftki, podkucia butów itp. były pokryte niezbyt wyrazistym nalotem rdzy, w pewnych wypadkach zaś zachowały miejscami połysk metalu. Dostępne dla oględzin tkanki ciała trupów – twarzy, szyi, rąk, miały przeważnie brudno-zielonkawy odcień, w poszczególnych wypadkach zaś – brudno-brunatny, zupełnego jednak rozkładu tkanki, gnicia nie było. W poszczególnych wypadkach widoczne były obnażone ścięgna białawej barwy i części mięśni. Podczas mojej obecności przy rozkopywaniu grobów na dnie wielkiego dołu pracowali ludzie, którzy porządkowali i wydobywali zwłoki. Posługiwali się przy tym łopatami i innymi narzędziami, brali również zwłoki rękami, wlekli je za ręce, za nogi i odzież z miejsca na miejsce. W ani jednym wypadku nie zauważyłem, aby zwłoki rozpadały się, lub żeby odrywały się od nich poszczególne członki.

Uwzględniając wszystko to, co wyżej powiedziałem, doszedłem do wniosku, że zwłoki leżały w ziemi nie trzy lata, jak twierdzili Niemcy, lecz znacznie krócej. Mając na uwadze, że w grobach zbiorowych gnicie trupów następuje szybciej niż w pojedynczych, a tym bardziej bez trumien, doszedłem do wniosku, że masowego rozstrzelania Polaków dokonano około półtora roku temu i że mogło ono nastąpić jesienią roku 1941 albo wiosną 1942. Będąc obecnym przy rozkopywaniu mogił, przekonałem się niezbicie, że popełniona potworna zbrodnia jest dziełem rąk niemieckich”.

Zeznania stwierdzające, że odzież trupów, jej części metalowe, obuwie jak również same zwłoki zachowały się w dobrym stanie, złożyli liczni świadkowie przesłuchani przez Komisję Specjalną, którzy brali udział w „wycieczkach” na groby katyńskie, m. in.: kierownik smoleńskiej sieci wodociągowej I. Kucew, nauczycielka szkoły katyńskiej E. Wietrowa, telefonistka smoleńskiego oddziału łączności N. Szczedrowa, mieszkaniec wsi Borok M. Aleksiejew, mieszkaniec wsi Nowe Batioki N. Kriwoziercew, dyżurny stacji Gniezdowo I. Sawwatiejew, mieszkanka Smoleńska E. Puszczina, lekarz 2. szpitala smoleńskiego T. Sidoruk, lekarz tegoż szpitala P. Kiesarew i inni.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Wto 12:07, 19 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 13:24, 18 Kwi 2011    Temat postu: materiały Komisji Specjalnej Burdenki

Usiłowania Niemców zmierzające do zatarcia śladów ich zbrodni

Organizowane przez Niemców „wycieczki” nie osiągały zamierzonego celu. Kto był na grobach, dochodził do przekonania, że ma przed sobą ordynarną, jawną prowokację faszystów niemieckich. Dlatego też władze niemieckie przedsiębrały środki, żeby zmusić do milczenia ludzi powątpiewających.

Komisja Specjalna rozporządza zeznaniami całego szeregu świadków, którzy opowiadali o tym, jak prześladowały władze niemieckie tych, którzy powątpiewali albo nie wierzyli w prowokację. Zwalniano ich z pracy, aresztowano, grożono rozstrzelaniem. Komisja ustaliła dwa wypadki rozstrzelania ludzi, którzy nie umieli „trzymać języka za zębami”. Tak rozprawiono się z byłym policjantem niemieckim Zagajnowem i z A. Jegorowem, który pracował przy rozkopywaniu grobów w lesie Katyńskim.

Zeznania o prześladowaniu przez Niemców ludzi, którzy wypowiadali swe wątpliwości po zwiedzeniu grobów w lesie Katyńskim złożyli: sprzątaczka apteki nr 1 w Smoleńsku M. Zubariewa, pomocnica lekarza sanitarnego rejonowego wydziału zdrowia dzielnicy Stalinowskiej Smoleńska W. kozłowa i inni.

Były komendant katyńskiego rewiru policyjnego F. Jakowlew-Sokołow zeznał:

„Wytworzyła się sytuacja wywołująca w niemieckiej komendanturze poważne zaniepokojenie. Aparatowi policyjnemu w terenie wydano niezwłocznie instrukcje, nakazujące przeciąć za wszelką cenę wszelkie szkodliwe rozmowy i aresztować wszystkie osoby, wypowiadające się z niedowierzaniem o <<sprawie>>.

Mnie osobiście, jako komendantowi rewiru policyjnego, instrukcje takie dali: w końcu mają roku 1943 niemiecki komendant wsi Katyń, oberleutnant Braung, i na początku czerwca – komendant smoleńskiej policji rejonowej Kamieniecki.

Zwołałem zebranie instrukcyjne policjantów mego rewiru, na którym poleciłem zatrzymywać i odprowadzać na policję każdego, wykazującego brak zaufania i powątpiewającego o prawdopodobieństwie komunikatów niemieckich w prawie rozstrzelania przez bolszewików jeńców wojennych – Polaków.

Wykonując te instrukcje władz niemieckich, postępowałem obłudnie, sam bowiem byłem przekonany, że <<sprawa>> jest prowokacją niemiecką. Całkowicie się co do tego upewniłem, kiedy sam byłem z <<wycieczk>> w lesie Katyńskim”.

Widząc, że „wycieczki” ludności miejscowej na groby katyńskie nie prowadzą do celu, niemieckie władze okupacyjne zarządziły latem roku 1943 zasypanie tych mogił.

Przed wycofaniem się ze Smoleńska niemieckie władze okupacyjne zaczęły w pośpiechu zacierać ślady swych zbrodni. Willa, którą zajmował „Sztab 537 batalionu roboczego”, została doszczętnie spalona. Trzech dziewcząt – Aleksiejewej, Michajłowej i Konachowskiej Niemcy poszukiwali we wsi Borok, żeby je uprowadzić z sobą a może zamordować. Poszukiwali również Niemcy swego głównego „świadka” P. Kisielewa, ale ten zdążył ukryć się wraz z rodziną. Niemcy spalili jego dom.

Niemcy starali się również schwytać innych „świadków” - byłego zawiadowcę stacji Gniezdowo S. Iwanowa i b. dyżurnego tej stacji I. Sawwatiejewa, jak również b. spinacza stacji Smoleńsk M. Zacharowa.

Tuż przed wycofaniem się ze Smoleńska faszystowscy okupanci niemieccy poszukiwali profesorów Bazylewskiego i Jefimowa. Obydwu im udało się uniknąć wywiezienia lub śmierci jedynie dlatego, że się zawczasu ukryli.

Jednakże nie udało się faszystowskim najeźdźcom niemieckim zatrzeć śladów i ukryć swych zbrodni. Dokonana ekspertyza sądowo-lekarska ekshumowanych zwłok dowodzi niezbicie, że rozstrzelania jeńców wojennych-Polaków dokonali sami Niemcy. Poniżej przytoczony jest akt ekspertyzy sądowo-lekarskiej.


Akt ekspertyzy sądowo-lekarskiej

Z polecenia Komisji Specjalnej do ustalenia i zbadania okoliczności rozstrzelania przez niemieckich najeźdźców faszystowskich w lesie Katyńskim (w pobliżu m. Smoleńska) jeńców wojennych – oficerów polskich, komisja biegłych sądowo-lekarskich w składzie:

Naczelny ekspert sądowo-lekarski Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR, dyrektor Państwowego Instytutu Naukowo-Badawczego Medycyny Sądowej Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR – W. Prozorowski;

Profesor medycyny sądowej 2. Moskiewskiego Państwowego Instytutu Medycznego, doktor medycyny – W. Smolianinow;

Profesor anatomii patologicznej, doktor medycyny – D. Wyropajew;

Starszy pracownik naukowy Wydziału Tanatologicznego Państwowego Instytutu Naukowo- Badawczego Medycyny Sądowej Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR, doktor P. Siemienowski;

Starszy pracownik naukowy Wydziału Sądowo-Chemicznego Państwowego Instytutu Naukowo- Badawczego Medycyny Sądowej Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR, docent M. Szwajkowa;

z udziałem:

Naczelnego eksperta sądowo-lekarskiego Frontu Zachodniego, majora służby sanitarnej, Nikolskiego;

Eksperta sądowo-lekarskiego N... armii, kapitana służby sanitarnej, Budojedowa;

Kierownika Laboratorium Anatomo-Patologicznego nr 92, majora służby sanitarnej, Subbotina;

Majora służby sanitarnej, Ogłoblina;

Lekarza-specjalisty, starszego lejtnanta służby sanitarnej, Sadykowa;

Starszego lejtnanta służby sanitarnej, Puszkariewej,

w okresie od 16 do 23 stycznia 1944 r. przeprowadzała ekshumację i badania sądowo-lekarskie zwłok jeńców wojennych – Polaków, pochowanych w grobach na terytorium „Kozie Góry” w lesie Katyńskim, w odległości 15 kilometrów od Smoleńska. Zwłoki jeńców wojennych – Polaków były pochowane w masowym grobie o wymiarach około 60 na 60 na 3 metry – i oprócz tego w oddzielnie położonym grobie o wymiarach około 7 na 6 na 3,5 metra. Z grobów ekshumowano i zbadano zwłoki 925 ludzi.

Ekshumację i badania sądowo-lekarskie zwłok przeprowadzono w celu stwierdzenia:

a) tożsamości nieboszczyków;

b) przyczyny śmierci

c) czasu pochowania


Okoliczności sprawy: patrz materiały Komisji Specjalnej,

Dane obiektywne: patrz protokoły sądowo-lekarskie badań
zwłok.http://www.kompol.type.pl/historia/raport_Burdenki.html


Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Wto 12:08, 19 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 13:25, 18 Kwi 2011    Temat postu: Fałszowanie i zatajanie zbrodni

NKWD-JAK ZACIERANO ŚLADY I LIKWIDOWANO NIEWYGODNYCH ŚWIADKÓW:
Fałszowanie i zatajanie zbrodni
ZSRR
W odpowiedzi na komunikat radia berlińskiego radio moskiewskie (15 kwietnia 1943) i dziennik "Prawda" (17 kwietnia) podały stanowisko rządu radzieckiego obwiniające o zbrodnię Niemców, argumentowane rozwiniętym pomysłem Stalina z marca 1942 r. – polscy oficerowie z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska mieli być na wiosnę 1940 r. przemieszczeni bez prawa do korespondencji do trzech obozów pracy nr 1-ON, 2-ON, 3-ON (specjalnego przeznaczenia) w rejonie Smoleńska, a po przejęciu przez Niemców w 1941 r. zamordowani przez nich jesienią. Po zwróceniu się rządu polskiego do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża "Prawda" opublikowała artykuł "Polscy współpracownicy Hitlera", a w nocy z 25 na 26 kwietnia polski ambasador Tadeusz Romer otrzymał notę o zerwaniu stosunków dyplomatycznych[19]. Brytyjskie Foreign Office powiadomiło w niejawnej depeszy amerykański Departament Stanu, że w jego przekonaniu: rząd sowiecki zerwał z Polakami [...] by ukryć własną winę. Jednocześnie winą za zerwanie stosunków Winston Churchill w depeszy do Stalina obarczył Polaków: wznowienie przyjacielskich czy roboczych stosunków z Rosją Sowiecką nie będzie możliwe, dopóki wysuwa on [rząd polski] obraźliwe oskarżenia wobec Rządu Sowieckiego (...).

Po wyparciu armii niemieckiej ze Smoleńszczyzny natychmiast do pracy przystąpiła Specjalna komisja ds. ustalenia i przeprowadzenia śledztwa okoliczności rozstrzelania w lesie katyńskim polskich jeńców wojennych przez niemiecko-faszystowskich najeźdźców. Przewodniczącym komisji był akademik Nikołaj Burdenko, a w skład wchodzili m.in. pisarze jak Aleksiej Tołstoj oraz dostojnik podporządkowanej NKWD rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, egzarcha Ukrainy, metropolita kijowski i halicki Mikołaj, natomiast w jej składzie nie było nikogo z innych krajów niż ZSRR, a nawet z zależnych od Kremla Związku Patriotów Polskich czy armii Berlinga.

W czasie ekshumacji prawdopodobnie spreparowanych kilku zwłok z nienaruszonego masowego grobu (wprawdzie raport komisji mówi o ponad 900 ekshumowanych ciałach, ale nie sposób tego zweryfikować) w styczniu 1944 r. ujawniono 9 (dziewięć) dowodów (skrawki gazet, kwit z pralni, pocztówka z warszawskim adresem) z datami po kwietniu-maju 1940[20]. Na podstawie tych dokumentów zbrodni miał dokonać Wehrmacht jesienią 1941. Raport Komisji powtarzał liczbę 11 000 oficerów zamordowanych przez Niemców w Katyniu, a także wersję o trzech obozach 1-ON, 2-ON, 3-ON. Podano też, że zbrodni dokonał w sierpniu-wrześniu 1941 roku 537 batalion saperski Wehrmachtu dowodzony przez płk. Arnesa (Арнеса).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 13:28, 18 Kwi 2011    Temat postu: &#1055;&#1072;&#1088;&#1092;&#1077;&

Parfien Kisielew

Parfien Kisielew (lub Parfemon Kisilew) (ros. Парфен Гаврилович Киселев, ur. 1870, zm. ?) – rosyjski chłop, jeden ze świadków zbrodni katyńskiej.

Spis treści
1 Świadek zbrodni katyńskiej
2 Zeznania złożone Komisji BurdenkiŚwiadek zbrodni katyńskiej
Od 1907 roku mieszkał niedaleko od Katynia. W marcu-kwietniu 1940 roku słyszał odgłosy rozstrzeliwań polskich oficerów. W kwietniu 1942 roku poinformował o zbrodni na oficerach dziesięciu polskich robotników pracujących w okolicy w niemieckiej organizacji Todt. 27 lutego 1943 roku wskazał Niemcom dokładne miejsce, gdzie znajdowały się masowe mogiły polskich oficerów. Obok Iwana Kriwoziercowa był głównym świadkiem zbrodni katyńskiej. Jego zeznania zostały ujawnione przez radio niemieckie 13 kwietnia 1943 roku. Następnie występował jako świadek wobec przyjeżdżających na miejsce osób i komisji sprowadzonych przez Niemców.

Zeznania złożone Komisji Burdenki
Po zajęciu okolic Katynia przez Armię Czerwoną w 1944 roku został zmuszony do zmiany swoich wcześniejszych zeznań i stał się jednym ze świadków radzieckiej Komisji Burdenki. Oświadczył wówczas, że Niemcy zmusili go do złożenia świadectwa, że to NKWD rozstrzelało polskich oficerów oraz że złamano mu rękę i stracił słuch w trakcie niemieckiego przesłuchania[1]. Prawdopodobnie obrażenia te odniósł podczas wymuszania na nim zeznań przez NKWD.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 13:30, 18 Kwi 2011    Temat postu: ZEZNANIA KISIELEWA

ZEZNANIA KISIELEWA PRZED KOMISJĄ BURDENKI:
Przystępując do przygotowania prowokacji katyńskiej Niemcy przede wszystkim zabrali się do poszukiwania „świadków”, którzy by mogli pod wpływem namów, przekupienia lub pogróżek złożyć potrzebne Niemcom zeznania.

Uwagę Niemców zwrócił mieszkający najbliżej willi „Kozie Góry” w swoim chutorze chłop Kisielew Parfien Gawriłowicz, urodzony w 1870 r. Kisielewa wezwano do gestapo jeszcze w końcu 1942 r. i, grożąc represjami, zażądano, aby złożył fałszywe zeznania, jakoby wiedział, że na wiosnę roku 1940 bolszewicy rozstrzelali jeńców wojennych – Polaków na terenie willi urzędu Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych w „Kozich Górach”.

Kisielew w tej sprawie zeznał:

„Jesienią roku 1942 przyszło do mego domu dwóch policjantów i kazało mi udać się do gestapo na stację Gniezdowo. Tego samego dnia poszedłem do gestapo, które mieściło się w jednopiętrowym domu obok stacji kolejowej. W pokoju, do którego wszedłem, znajdował się niemiecki oficer i tłumacz. Oficer niemiecki zaczął mnie wypytywać za pośrednictwem tłumacza, czy dawno zamieszkuję w tym rejonie, czym się zajmuję, jaki jest mój stan materialny.

Odpowiedziałem mu, że mieszkam w chutorze w okolicy <<Kozich>> od roku 1907 i pracuję na swoim gospodarstwie. O swym stanie materialnym powiedziałem, że bywa mi trudno, ponieważ sam jestem sędziwym starcem, a synowie są na wojnie.

Po krótkiej rozmowie na ten temat oficer oświadczył mi, że według posiadanych przez gestapo wiadomości funkcjonariusze Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych rozstrzelali w roku 1940 polskich oficerów w lesie Katyńskim na odcinku <<Kozich>> i zapytał mnie, jakie mogę złożyć w tej sprawie zeznania. Odpowiedziałem mu, że w ogóle nigdy nie słyszałem, żeby Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych dokonywał rozstrzeliwań w <<Kozich>>, zresztą, jak wytłumaczyłem oficerowi, jest to chyba niemożliwe, ponieważ <<Kozie>> - to miejsce zupełnie otwarte, ludne i, gdyby tam rozstrzeliwano, to wiedziałaby o tym cała ludność pobliskich wsi.

Oficer odpowiedział mi, że mimo to muszę złożyć takie zeznanie, ponieważ jest to rzekomo fakt. Za to zeznanie obiecano mi wielkie wynagrodzenie. Oświadczyłem znowu oficerowi, że o rozstrzeliwaniach nic nie wiem i że nie mogło się to zdarzyć przed wojną w naszej miejscowości. Mimo to oficer stanowczo domagał się, abym złożył fałszywe zeznania.

Po pierwszej rozmowie, o której już zeznałem, wezwano mnie powtórnie do gestapo w lutym 1943 r. W tym czasie wiedziałem już o tym, że do gestapo wzywano również innych mieszkańców okolicznych wsi i że od nich domagano się również takich zeznań jak ode mnie.

W gestapo ten sam oficer i tłumacz, którzy mnie przesłuchiwali za pierwszym razem, zażądali znowu, abym złożył zeznania, że byłem naocznym świadkiem rozstrzeliwań oficerów polskich, dokonanych rzekomo przez Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych w roku 1940. Oświadczyłem ponownie oficerowi gestapo, że jest to kłamstwo, ponieważ przed wojną nic nie słyszałem o żadnych rozstrzeliwaniach i że fałszywych zeznań składać nie będę. Ale tłumacz nawet mnie nie wysłuchał. Wziął ze stolika napisany odręcznie dokument i odczytał go. Było w nim powiedziane, że je, Kisielew, mieszkaniec chutoru położonego w pobliżu <<Kozich>>, widziałem na własne oczy, jak w roku 1940 funkcjonariusze Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych rozstrzeliwali oficerów polskich. Po odczytaniu tego dokumentu tłumacz zaproponował mi, abym to podpisał. Odmówiłem. Wtedy tłumacz zaczął mnie przymuszać wymyślaniem i pogróżkami. W końcu oświadczył: <<Albo>>.

Uląkłszy się pogróżek podpisałem ten dokument, przypuszczając, że na tym sprawa się zakończy”.

CDN


Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Wto 12:10, 19 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 13:32, 18 Kwi 2011    Temat postu:

Później, kiedy Niemcy zorganizowali zwiedzanie grobów katyńskich przez rozmaite „delegacje”, Kisielewa zmuszono, aby wystąpił przed przybyłą „polską delegacją”. Kisielew, który zapomniał treści podpisanego w gestapo protokołu, zaplątał się i w końcu odmówił wyjaśnień. Wtedy gestapo aresztowało Kisielewa i, katując go nielitościwie w przeciągu półtora miesiąca, znowu wymusiło na nim zgodę na „publiczne wystąpienie”.

Kisielew zeznał o tym:

„W rzeczywistości wyszło to inaczej. Na wiosnę roku 1943 Niemcy podali do wiadomości, że wykryli w lesie Katyńskim w okolicy <<Kozich>> groby oficerów polskich, rzekomo rozstrzelane przez organa Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych w roku 1940.

Wkrótce potem przyszedł do mnie do domu tłumacz gestapo i zaprowadził mnie do lasu w rejonie <<Kozich>>. Kiedyśmy wyszli z domu i zostaliśmy sami, tłumacz uprzedził mnie, że muszę teraz znajdującym się w lesie ludziom opowiedzieć z największą dokładnością wszystko, co było napisane w dokumencie, który podpisałem w gestapo.

Kiedyśmy przyszli do lasu, ujrzałem rozkopane groby i grupę nieznanych mi ludzi. Tłumacz powiedział mi, że są to <<polscy>>, którzy przyjechali w celu obejrzenia grobów. Kiedyśmy się zbliżyli do grobów, <<delegaci>> zaczęli mi zadawać po rosyjsku rozmaite pytania dotyczące rozstrzelania Polaków. Ponieważ jednak od chwili wezwania mnie do gestapo upłynął przeszło miesiąc, zapomniałem wszystkiego, co było w podpisanym przeze mnie dokumencie, i zacząłem plątać się, a w końcu powiedziałem, że nic o rozstrzelaniu oficerów polskich nie wiem. Niemiecki oficer bardzo się rozzłościł, a tłumacz brutalnie odciągnął mnie od <<delegacji>> i przepędził.

Nazajutrz rano do mojej zagrody podjechał samochód, w którym siedział oficer gestapo. Znalazłszy mnie na podwórzu oświadczył mi, że jestem aresztowany, wsadził mnie do samochodu i zawiózł do więzienia smoleńskiego. Po aresztowaniu wiele razy wzywano mnie na przesłuchanie, lecz więcej mnie bito niż przesłuchiwano. Za pierwszym razem wezwali mnie, zbili i zwymyślali, oświadczając, że ich oszukałem, potem zaprowadzono mnie z powrotem do celi.

Następnym razem powiedziano mi, że muszę oświadczyć publicznie, iż byłem naocznym świadkiem rozstrzelania oficerów polskich przez bolszewików i że póki gestapo nie przekona się, że będę to wykonywał rzetelnie, nie zwolnią mnie z więzienia. Oświadczyłem oficerowi, że wolę siedzieć w więzieniu niż kłamać ludziom w żywe oczy. Potem mocno mnie zbito. Takich przesłuchań, którym towarzyszyło bicie, było kilka. W rezultacie zupełnie osłabłem, zacząłem źle słyszeć i nie mogłem poruszać prawą ręką.

Mniej więcej w miesiąc po moim aresztowaniu oficer niemiecki wezwał mnie i powiedział: <<Widzicie>>. Prosiłem oficera, by tego nie robili, zacząłem go przekonywać, że nie nadaję się do roli <<naocznego>> rozstrzelania, ponieważ w ogóle nie potrafię kłamać i dlatego znowu coś poplączę. Oficer jednak nastawał. Po kilku minutach do gabinetu weszli żołnierze i zaczęli bić mnie gumowymi pałkami.

Nie wytrzymawszy bicia i katowania wyraziłem zgodę na wystąpienie publiczne ze zmyślonym opowiadaniem o rozstrzelaniu Polaków przez bolszewików. Zwolniono mnie wówczas z więzienia pod warunkiem, że na pierwsze żądanie Niemców wystąpię przed <<delegacjami>> w lesie Katyńskim...

Za każdym razem, zanim prowadzono mnie do lasu do rozkopanych grobów, tłumacz przychodził do mnie do domu, wywoływał na dwór, odprowadzał na bok, żeby nikt nie słyszał, i w ciągu pół godziny zmuszał uczyć się na pamięć wszystkiego, co będę musiał mówić o rzekomym rozstrzelaniu oficerów polskich w roku 1940 przez Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych.

Przypominam sobie, że tłumacz mówił mi mniej więcej tak: <<Mieszkam>>. I koniecznie musiałem dosłownie oświadczyć, że było to <<dokonane>>.

Gdy nauczyłem się tego, co mi mówił tłumacz, odprowadzał mnie on do lasu do rozkopanych grobów i zmuszał powtarzać to wszystko w obecności przybyłych <<delegacji>>. Opowiadania moje były surowo kontrolowane i podpowiadali mi je tłumacze gestapo.

Pewnego razu, kiedy wystąpiłem przed jakąś <<delegacj>>, zadano mi pytanie: <<Czy>>. Nie byłem do takiego pytania przygotowany i odpowiedziałem, jak to było rzeczywiście, czyli, że widziałem jeńców wojennych – Polaków przed rozpoczęciem się wojny, ponieważ pracowali na drogach. Wtedy tłumacz brutalnie odciągnął mnie na stronę i przepędził do domu.

Proszę mi wierzyć, że przez cały czas dręczyło mnie sumienie, ponieważ wiedziałem, że w rzeczywistości oficerów polskich rozstrzelali Niemcy w roku 1941, ale nie miałem innego wyjścia, bo ustawicznie żyłem pod grozą ponownego aresztu i katuszy”.

Zeznania P. Kisielewa o jego wezwaniu do gestapo, o aresztowaniu, jakie potem nastąpiło i pobiciu potwierdzają zamieszkali wraz z nim: jego żona Kisielewa Aksinja, urodzona w 1870 r., syn Kisielew Wasyl, urodzony w 1911 r. i synowa Kisielewa Maria, urodzona w 1918 r., jak również majster drogowy Siergiejew Timofiej Iwanowicz, urodzony w 1901 r., który mieszkał u Kisielewa. Obrażenia cielesne zadane Kisielewowi w gestapo (uszkodzenie ramienia, znaczna utrata słuchu), potwierdza akt badania lekarskiego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Wto 12:11, 19 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 13:41, 18 Kwi 2011    Temat postu:

Бурденко, Николай Нилович
Материал из Википедии — свободной энциклопедии
Николай Нилович Бурденко

Николай Нилович Бурденко
Дата рождения:
22 мая (3 июня) 1876
Место рождения:
село Каменка,
Нижнеломовский уезд,
Пензенская губерния, Российская империя
Дата смерти:
11 ноября 1946 (70 лет)
Место смерти:
Москва, СССР
Гражданство:
Российская империя →
СССР
Научная сфера:
нейрохирургия
Место работы:
Центральный нейрохирургический институт
Альма-матер:
Томский Императорский университет,
Юрьевский университет
Известен как:
советский хирург, основоположник советской нейрохирургии, главный хирург Красной Армии (1937—1946)
Награды и премии
[url][/url]
Н. Н. Бурденко в годы обучения в Томском университете.Никола́й Ни́лович Бурде́нко (22 мая (3 июня) 1876, село Каменка, Нижнеломовский уезд, Пензенская губерния — 11 ноября, 1946 год, Москва) — русский и советский хирург, организатор здравоохранения, основоположник российской нейрохирургии, главный хирург Красной Армии в 1937—1946 годы, академик АН СССР (1939 год), академик и первый президент АМН СССР (1944—1946), Герой Социалистического Труда (1943 год), генерал-полковник медицинской службы, участник русско-японской, Первой мировой, советско-финской и Великой Отечественной войн, лауреат Сталинской премии (1941). Член ВЦИК 16-го созыва. Депутат Верховного Совета СССР 1-го и 2-го созывов. Почётный член Лондонского королевского общества хирургов и Парижской академии хирургии.
[/img][url][/url]
1-я конференция фронтовых хирургов, Тамбов, ноябрь 1942 года (1-й ряд, в центре акад. Н. Н. Бурденко) Конференция проводилась на базе эвакогоспиталя 1189 (школа № 19). Н. Н. Бурденко прибыл на конференцию со всеми своими заместителями: профессорами В. С. Левитом, С. С. Гирголавом, М. Н. Ахутиным, главным травматологом проф. В. В. Гориневской.
Комиссия по Катыни

Основная статья: Советское расследование Катынского дела (1943-1944)
12 января 1944 года Бурденко был назначен председателем «Специальной комиссии по установлению и расследованию обстоятельств расстрела немецко-фашистскими захватчиками в Катынском лесу (близ Смоленска) военнопленных польских офицеров». Польские военнопленные были захвачены советской стороной, переписка с ними прекратилась в 1940 году. По расследованию их убийства немецкие власти в 1943 году опубликовали ряд документов. [11] [12]
Советская сторона не признавала данные обвинения, и провела после освобождения территории от немецких оккупационных войск собственное расследование. Согласно публикации в «Военно-историческом журнале» № 11 за 1990 год, предварительное расследование проводилось советскими следователями с 5 октября 1943 года по 10 января 1944 года. [13]
22 сентября 1943 года Бурденко обратился к В. М. Молотову с письмом, в котором сообщил, что методы расстрела советских граждан в Орле были идентичны способу казни польских офицеров, описанному в немецких публикациях. [14]
13 января 1944 года на первом заседаний Специальной комиссии, проходившем в здании Нейрохирургического института в Москве, Бурденко заявил:
«Центр тяжести работы нашей комиссии лежит в установлении сроков и методов убийств… Методы убийства тождественны со способами убийств, которые я нашёл в Орле и которые были обнаружены в Смоленске. Кроме того, у меня есть данные об убийстве психических больных в Воронеже в количестве 700 человек. Психические больные были уничтожены в течение 5 часов таким же методом. Все эти способы убийств изобличают немецкие руки, я это со временем докажу». [15]
18 января 1944 года в Смоленск поездом прибыли Николай Бурденко, митрополит Николай (Ярушевич), В. П. Потемкин, С. А. Колесников, A.C. Гундоров, В. Н. Макаров, Д. Н. Выропаев, а также кинооператор Ю.Б. Левитан и его помощники. В 11 часов 50 минут все выехали в Катынский лес для осмотра могил. На месте раскопок работало около 200 бойцов сапёрного подразделения. [16]
В составе комиссии Николай Бурденко заслушивал показания местных жителей и производил вскрытия в составе группы из 75 врачей. [17] На польских трупах, согласно записке Бурденко, «к счастию нашлись» [18] неотправленные письма и другие документы с датами, которые указывали, по версии советских следователей, на время совершения данного преступления — после немецкой оккупации. Бурдhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/79/Stalin_Medal.png/70px-Stalin_Medal.pngенко в составе комиссии указывал на немецкие пули и способ расстрела, а также на наличие довоенного пионерского лагеря промстрахкассы в лесопарковой зоне Смоленска рядом с местами захоронений. В газете «Правда» за 26 января 1944 года было опубликовано официальное Заключение комиссии. [19]
Общественное признание Бурденкo

Сталинская премия
[url][/url]

Бурденко был депутатом сначала Моссовета, потом ВЦИКа, затем — Верховного Совета СССР первого и второго созывов. Был бессменным председателем Всесоюзной ассоциации хирургов.[1]
В 1938 году получил первую премию имени С. П. Федорова за «Письма по военно-полевой хирургии», относящиеся к подготовке врачей к работе в боевых условиях, от Украинского общества хирургов.[1]
В 1939 году Бурденко был избран в действительные члены Академии наук СССР, в этом же году вступил в ряды ВКП(б).[1]
В 1941 году он был удостоен Сталинской премии первой степени за работы по хирургии центральной и периферической нервной системы.
В 1943 году Н. Н. Бурденко было присвоено звание Героя Социалистического Труда.[1]
Бурденко был награждён тремя орденами Ленина (1935, 1943 и 1945 годы), орденами Красного Знамени (1940 год), орденом Отечественной войны 1-й степени (1944 год), орденом Красной Звезды (1942 год), медалями «За оборону Москвы» (1944 год), «За боевые заслуги» (1944 год), «За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941—1945 гг.» (1945 год), «За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941—1945 гг.» (1946 год), «За победу над Японией» (1946 г.).[6]
Академия медицинских наук Российской Федерации присуждает премию имени своего основателя Н. Н. Бурденко за лучшие работы по нейрохирургии.[6]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 13:45, 18 Kwi 2011    Temat postu:

[url][/url]
Nikołaj Burdenko
Raport Burdenki
Komunikat Komisji Specjalnej do ustalenia i zbadania okoliczności rozstrzelania przez niemieckich najeźdźców faszystowskich w lesie Katyńskim jeńców wojennych – oficerów polskich.


Na mocy postanowienia Nadzwyczajnej Komisji Państwowej do ustalenia i zbadania zbrodni niemieckich najeźdźców i ich wspólników została powołana Komisja Specjalna do ustalenia i zbadania okoliczności rozstrzelania przez niemieckich najeźdźców faszystowskich w lesie Katyńskim (w pobliżu Smoleńska) jeńców wojennych – polskich oficerów.

W skład komisji weszli: członek Nadzwyczajnej Komisji Państwowej, członek Akademii Nauk N. Burdenko (przewodniczący); członek Nadzwyczajnej Komisji Państwowej, członek Akademii Nauk Aleksy Tołstoj; członek Nadzwyczajnej Komisji Państwowej Metropolita Mikołaj; przewodniczący Komitetu Wszechsłowiańskiego generał-lejtnant A. Gundorow; przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca S. Kolesnikow; Ludowy Komisarz Oświaty RFSRR, członek Akademii Nauk W. Potiomkin; szef Służby Sanitarnej Armii Czerwonej generał-pułkownik E. Smirnow; przewodniczący Smoleńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego R. Mielnikow.

Celem wykonania zleconego jej zadania Komisja powołała do udziału w swej pracy następujących biegłych sądowo-lekarskich: głównego rzeczoznawcę sądowo-lekarskiego Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR, dyrektora Państwowego Instytutu Naukowo-Badawczego Medycyny Sądowej W. Prozorowskiego, profesora medycyny sądowej 2. Moskiewskiego Uniwersytetu Medycznego, dra medycyny W. Smolianinowa, starszego pracownika naukowego Państwowego Instytutu Naukowo-Badawczego Medycyny Sądowej Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR P. Siemienowskiego, starszego pracownika naukowego Państwowego Instytutu Naukowo-Badawczego Medycyny Sądowej Ludowego Komisariatu Zdrowia ZSRR docenta M. Szwajkową, naczelnego lekarza-patologa frontu majora służby sanitarnej, profesora D. Wyropajewa.

Komisja Specjalna dysponowała obszernym materiałem, przedłożonym przez członka Nadzwyczajnej Komisji Państwowej, członka Akademii Nauk N. Burdenkę, jego współpracowników i biegłych sądowo-lekarskich, którzy przybyli do Smoleńska 26 września 1943 r. natychmiast po wyzwoleniu tego miasta i przeprowadzili wstępne śledztwo oraz zbadali okoliczności wszystkich dokonanych przez Niemców zbrodni.

Komisja Specjalna sprawdziła i ustaliła na miejscu, że na szosie Witebskiej, w pobliżu lasu Katyńskiego, 15 km od Smoleńska, w miejscowości zwanej „Kozie Góry”, w odległości 200 m od szosy, na południowy zachód w kierunku Dniepru, znajdują się groby, w których zakopani są jeńcy wojenni – Polacy, rozstrzelani przez okupantów niemieckich.

Z polecenia Komisji Specjalnej i w obecności wszystkich członków Komisji Specjalnej oraz biegłych sądowo-lekarskich groby zostały rozkopane. W grobach wykryto wielką ilość zwłok w polskich mundurach wojskowych. Ogólna liczba zwłok według obliczeń biegłych sądowo-lekarskich sięga 11 tys.

Biegli sądowo-lekarscy dokonali szczegółowego zbadania wydobytych zwłok oraz dokumentów i dowodów rzeczowych, które znaleziono przy trupach i w grobach.

Jednocześnie z rozkopaniem grobów i zbadaniem zwłok Komisja Specjalna przesłuchała wielu świadków spośród ludności miejscowej, których zeznania ustalają ściśle czas i okoliczności zbrodni, dokonanych przez okupantów niemieckich.
[link widoczny dla zalogowanych]

---------------------------------------------------------------------------------------------


Nikołaj Burdenko
Nikołaj Nilowicz Burdenko (ros. Николай Нилович Бурденко, ur. 22 maja [3 czerwca ss] 1876 w Kamience, zm. 11 listopada 1946 w Moskwie) – rosyjski chirurg, twórca rosyjskiej szkoły neurochirurgicznej. Naczelny Chirurg Armii Czerwonej (1937–1946), członek Akademii Nauk ZSRR (od 1939), członek i pierwszym prezes Akademii Nauk Medycznych ZSRR (1944–1946), Bohater Pracy Socjalistycznej (1943), laureat Nagrody Stalinowskiej (1941). Uczestnik wojny rosyjsko-japońskiej, I i II wojny światowej.
Spis treści
1 Życiorys
2 Dorobek naukowy
3 Uznanie
4 Odznaczenia
5 Bibliografia
Życiorys

Nikołaj Burdenko urodził się 3 czerwca 1876 w miejscowości Kamienka w guberni penzeńskiej. W 1891 wstąpił do seminarium teologicznego, a po ukończeniu studiów w 1897 roku wyjechał do Tomska, gdzie założono uniwersytet. Po ukończeniu dwóch kursów Burdenko został wydalony z uczelni za udział w studenckiej organizacji rewolucyjnej i zmuszony do opuszczenia Tomska. Studia kontynuował na Uniwersytecie w Dorpacie i ukończył je z wyróżnieniem w 1906. Od stycznia do grudnia 1904 roku służył jako wolontariusz w służbach medycznych na wojnie rosyjsko-japońskiej w Mandżurii, w bitwie pod Delisi został raniony w rękę. W czerwcu 1910 roku został Privatdozentem, a w listopadzie profesorem nadzwyczajnym tej uczelni. W 1918 roku został profesorem na Uniwersytecie w Woroneżu, od 1923 był profesorem na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Moskiewskiego, od 1930 roku przekształconego w 1. Moskiewski Uniwersytet Medyczny. Szefował tamtejszej klinice chirurgicznej, obecnie noszącej jego imię. Od 1929 roku był dyrektorem kliniki neurochirurgicznej Instytutu Radiologicznego, przekształconej w 1934 roku w pierwszy na świecie instytut neurochirurgiczny. Był członkiem honorowym Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgów. Podczas II wojny światowej został mianowany na przewodniczącego Państwowej Komisji Nadzwyczajnej badającej zbrodnię katyńską. Kierowana przez Burdenkę komisja odpowiedzialnością za masakrę obarczyła Niemców.
Dorobek naukowy

Nikołaj Burdenko jako jeden z pierwszych wprowadził do praktyki klinicznej chirurgię ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego; badał przyczyny, obraz kliniczny i metody leczenia wstrząsu, wprowadził bulbotomię – zabieg przecięcia dróg nerwowych czerwienno-rdzeniowych na poziomie opuszki rdzenia przedłużonego, wykonywany u pacjentów z neuralgią trójdzielną.
Uznanie
[url][/url]

Nikołaj Burdenko na znaczku wydanym przez pocztę ZSRR z okazji stulecia urodzin
Imię Burdenki nosi instytut neurochirurgiczny w Moskwie, tamtejszy główny szpital wojskowy, wydział chirurgii Akademii Medycznej im. Seczenowa, szpital kliniczny w Penzy, ulice w Moskwie i Woroneżu. Asteroida 6754 Burdenko także została nazwana na jego cześć.
Odznaczenia [edytuj]

Medal "Sierp i Młot" Bohatera Pracy Socjalistycznej
Order Lenina – trzykrotnie
Order Czerwonego Sztandaru
Order Wojny Ojczyźnianej I klasy
Order Czerwonej Gwiazdy
Medal "Za zasługi bojowe"
Medal "Za obronę Moskwy"
Medal "Za zwycięstwo nad Japonią"
Medal za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945
Medal "Za dzielną pracę w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941–1945"
Nagroda Stalinowska
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 20:56, 19 Kwi 2011    Temat postu: TOŁSTOJ ALEKSIEJ NIKOŁAJEWICZ

Komisja Burdenki została wyłoniona ze składu tzw.CzGK(Nadzwyczajna Komisja Państwowa). Oto co na jej temat pisze Natalia Lebiediewa w swoim opracowaniu: "Komisja Specjalna i jej przewodniczący Burdenko".

Nadzwyczajna Komisja Państwowa (CzGK) powstała do ustalenia i zbadania zbrodni popełnionych przez niemieckich najeżdzców faszystowskich i ich wspólników i spowodowanego przez nich uszczerbku dla obywateli, kołchozów, organizacji społecznych, przedsiębiorstw państwowych i instytucji ZSRR. CzGK została powołana Dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 2 listopada 1942 roku. Jej przewodniczącym mianowano N.M.Szwernika a członkami zostali mianowani A.A.Żdanow, A.N.Tołstoj, J.W.Tarle, N.N. Burdenko,
metropolita kijowski i halicki Nikołaj, znany komentator J.B.Lewitan i inni. W aparacie komisji pracowało 116 osób........................
Poznaliśmy N.N. Burdenko, czas na A. N. Tołstoja:
[url][/url]
Aleksiej Nikołajewicz Tołstoj


Aleksiej Tołstoj
Aleksiej Nikołajewicz Tołstoj, Алексей Николаевич Толстой (ur. 10 stycznia 1883 w Nikołajewsku, zm. 23 lutego 1945 w Moskwie) – pisarz, dramaturg i publicysta rosyjski. Przedstawiciel nurtu realistycznego, pisał również utwory w konwencji socrealizmu (Czarne złoto), fantastycznonaukowe (Aelita, Związek pięciu) oraz dramaty, często o tematyce historycznej.
Był propagandzistą komunistycznym, idealizował Stalina jako następcę Piotra Wielkiego. W latach 1917-1923 przebywał za granicą. Podczas II wojny światowej Tołstoj był członkiem Państwowej Komisji Nadzwyczajnej badającej zbrodnię katyńską. Komisja ta odpowiedzialnością za masakrę Polaków obarczyła Niemców.
Najbardziej znany jako autor Drogi przez mękę (1922-1941), trylogii rozgrywającej się w czasach rewolucji październikowej i poświęconej losom inteligencji.
Aleksiej Nikołajewicz Tołstoj był synem hrabiego Nikołaja Tołstoja i Aleksandry z domu Turgieniew. Jego matka uciekła z kochankiem Aleksym Apollonowiczem Bostromem, będąc w drugim miesiącu ciąży. Pisarz wychował się bez kontaktu z rodziną Tołstojów, odziedziczył jednak 30 000 rubli i nazwisko.
Jego żona Zofia Tołstoj wydała wspomnienia o swym małżeństwie (1928), córka Aleksandra Tołstoj o domu rodzinnym (1932). (tyle polska wiki)
[url][/url]
С сыновьями Митей и Никитой.


Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Wto 20:57, 19 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:02, 19 Kwi 2011    Temat postu:


С 1915 г. женой писателя была Наталья Васильевна Крандиевская (1888-1963), автор книги «Воспоминания» (Л., 1977) (см. выше фото: писатель с Натальей Васильевной в 1933 году).

С 1935 г. его женой стала Людмила Ильинична Крестинская (1906-1982).

Дочь писателя — Марьяна (1911-1988).

Сыновья: Никита (р. 1917 г.; физик), Дмитрий (р. 1923 г.; композитор). Внук Толстого — Михаил Никитич (р. 1940 г., физик). Одна из внучек Толстого — Наталья Никитична (р. 1943 г.; филолог), другая — Татьяна Никитична (р. 1951 г., писательница).
..............................................................................................................................................
Товарищ граф

Толстой Алексей Николаевич (29.12.1882, Николаевск Самарской губернии - 23.02.1945, Москва), писатель, академик АН СССР (1939), трижды лауреат Сталинской премии (1941, 1943, 1946). Официально считался сыном графа Толстого, но родился уже после того, как его мать ушла к соседскому помещику А.А. Бострому, так что вероятность того, что тот был отцом писателя, очень велика.

Александра Леонтьевна (Львовна) Толстая, мать писателя.А.А. Бостром, отчим А.Н. Толстого.

По ряду источников именно Толстой был главным автором (вместе с историком Щеголевым) фальсификации "Дневника Вырубовой" - пошлой и грязной подделки. В 1918 уехал в эмиграцию. За границей "не прижился" и не смог жить на широкую ногу, как привык в России. В 1921-22 примкнул к "сменовеховцам". В 1923 вернулся в СССР и в этом же году выпустил утопию "Аэлита". Заявил, что "Октябрьская революция как художнику дала мне все". В 1925-26 написал "Гиперболоид инженера Гарина", в 1941 - "Петр I", в 1920-1941 - "Хождение по мукам". Выпущенная им в 1937 книга "Хлеб" прославляла оборону Царицына "под мудрым руководством Сталина". Из детских книг Толстого наибольшую известность получила "Золотой ключик, или Приключения Буратино" (1936), написанная по мотивам итальянских сказок. Будучи очень талантливым писателем, пользовался огромной популярностью и всячески пропагандировался советской партийной печатью. Прекрасно жил большим барином, получив от властей все блага, какие только хотел. Имел прозвище "товарищ граф". Во время процесса по от начала до конца фальсифицированному делу "Параллельного антисоветского троцкистского центра" вместе с А.А. Фадеевым, П.А. Павленко и другими подписал письмо, где в т.ч. говорилось: "Требуем беспощадного наказания для торгующих родиной изменников. шпионов и убийц". Как один из немногих живших в СССР писатель с мировым именем использовался пропагандой для выступления на международных конференциях. С 1937 депутат Верховного Совета СССР. Во время Великой Отечественной войны входил в советскую комиссию по установлению и расследованию злодеяний немецко-фашистских захватчиков, которая признала, что польских офицеров в Катыни расстреляли немцы.

Частично использованы материалы из кн.: Залесский К.А. Империя Сталина. Биографический энциклопедический словарь. Москва, Вече, [link widoczny dla zalogowanych]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wspomina Iwan Bunin:


Spotkałem się z nim po raz ostatni w listopadzie 1936 r. w Paryżu, całkiem przypadkowo. Pewnego wieczoru, gdy siedziałem w wielkiej, zatłoczonej kawiarni - on również się tam znalazł. Zawitał przy jakiejś okazji do Paryża, w którym nie był od czasu swego wyjazdu do Berlina, a stamtąd do Moskwy. Dostrzegł mnie z dala i przysłał przez kelnera skrawek papieru: "Iwanie, jestem tu, czy chcesz się zobaczyć? A. Tołstoj". Wstałam i poszedłem w stronę, którą wskazał mi kelner. Ale on już wyszedł naprzeciw i gdy tylko spotkaliśmy się, zakrztusił się z miejsca znajomym mi śmiechem i zamruczał: - Mogę cię ucałować? Nie boisz się bolszewika? - już samym pytaniem wyraźnie naigrawając się ze swego bolszewizmu. I równie spontanicznie, niemal połykając w pośpiechu słowa, dodał, podchodząc do stolika:


- Okropnie się cieszę, że cię zobaczyłem i muszę cię zapytać: długo jeszcze masz zamiar tu wysiadywać, czekając na nędzną starość? W Moskwie powitano by cię biciem w dzwony. Nie masz pojęcia, jak cię kochają i czytają w Rosji...

Przerwałem mu żartem: - W jakie tam dzwony, przecież zakazane są u was.

Mruknął z irytacją, ale zarazem z jakimś rozrzewnieniem:

- Tylko nie czepiaj się słów. Ty sobie nawet wyobrazić nie możesz, jakbyś mógł żyć. Wiesz, na ten przykład, jak ja żyję? Mam na własność całą posiadłość w Carskim Siole, mam trzy samochody... Mam taką kolekcję szlachetnych fajek angielskich, jakich nie ma sam król Anglii. Co ty sobie myślisz, że tej Nagrody Nobla na sto lat ci starczy?

Szybko zmieniłem temat rozmowy, posiedziałem z nim przez jakiś czas - czekali na mnie znajomi, z którymi przyszedłem do kawiarni. Powiedział, że jutro leci do Londynu, że zatelefonuje z rana, by umówić się na następne spotkanie. Ale nie zatelefonował (pewnie "w zamieszaniu") - i w ten sposób to spotkanie rzeczywiście okazało się ostatnim. Skądinąd nie był to już ten sam Tołstoj co dawniej: cała jego potężna postać skurczyła się jakby, przerzedziły się włosy, wielkie rogowe okulary zastąpiły cwikier - i pić już nie mógł, zabronili lekarze. Wypiliśmy z nim przy stoliku po jednym tylko kielichu szampana...

1949

Przedruk z: ...

Tłum. Andrzej Mandalian*Iwan Bunin - 1870-1953, wybitny pisarz rosyjski, laureat literackiej Nagrody Nobla (1933). Sławę przyniosły mu tomy opowiadań z lat 1898-1903: "Na kraniec świata", "Antonówki, "Nowy rok", "Pustelnia", oraz opowieść "Wieś" (1910). Zdeklarowany przeciwnik rewolucji rosyjskiej, od 1919 r. przebywał na emigracji we Francji. Tam powstały jego najwybitniejsze utwory: "Miłość Miti" (1925), "Sprawa Kornieta Jełagina" (1927), "Życie Arseniewa" (1930), "Ciemne aleje" (1943)


Źródło: Gazeta Wyborcza


Więcej... [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:06, 19 Kwi 2011    Temat postu: JARUSZEWICZ MIKOŁAJ(Boris Dorofejewicz)Николай (Ярушевич)
Материал из Википедии — свободной энциклопедии
Митрополит Николай

митрополит Крутицкий и Коломенский
25 марта 1947 года — 13 декабря 1961 года
Церковь: Русская Православная Церковь
1-й Председатель Отдела внешних церковных сношений Московского Патриархата
апрель 1946 года — июнь 1961 года
Преемник: Никодим (Ротов)

Имя при рождении: Борис Дорофеевич Ярушевич
Рождение: 31 декабря 1981 (13 января 1892)
Ковно
Смерть: 13 декабря 1961
Москва
Принятие священного сана: 25 октября 1914 года
Принятие монашества: 23 октября 1914 года
Епископская хиротония: 25 марта (7 апреля) 1922
Митрополи́т Никола́й (в миру Бори́с Дорофе́евич Яруше́вич; 31 декабря 1891 (13 января 1892) Ковно — 13 декабря 1961 Москва) — епископ Русской Церкви; с 25 марта 1947 года митрополит Крутицкий и Коломенский. Проповедник и богослов.
Первый по времени председатель Отдела внешних церковных сношений Московского Патриархата (с апреля 1946).
Содержание
1 Происхождение
2 Образование и учёные степени
3 Монах и преподаватель
4 Архиерей
4.1 Деятельность во время Великой Отечественной войны
4.2 Митрополит Николай об Иосифе Сталине
4.3 Глава церковной дипломатии
4.4 Конфликт с властями и смерть


Происхождение

Отец — потомственный священник белорусского происхождения, протоиерей, настоятель ковенского Александро-Невского собора, энергичный и просвещённый человек, владелец большой библиотеки. Впоследствии законоучитель гимназии в Санкт-Петербурге, на Васильевском острове; в 1920-е служил священником в Киевском подворье; скончался 22 сентября 1930 года.
Мать — Екатерина Николаевна, происходила из духовной семьи.
[править]Образование и учёные степени

Окончил петербургскую гимназию (с золотой медалью). Учился на физико-математическом факультете Санкт-Петербургского университета.
После первого курса перешёл в Санкт-Петербургскую Духовную Академию, которую закончил в 1914 со степенью кандидата богословия. Слушал лекции на юридическом факультете Санкт-Петербургского университета.
Магистр богословия (1917; тема диссертации: «Церковный суд в России до издания Соборного Уложения Алексей Михайловича 1649 г.», удостоена Макарьевской премии). Подготовил докторскую диссертацию на тему «О бессмертии души», рукопись которой погибла во время блокады Ленинграда. Доктор богословия (1949; за книгу «Слова и речи». Т. 1). Почётный член Ленинградской духовной академии (1952).
Доктор богословия honoris causa:
богословского евангелического факультета имени Яна Гуса в Праге (1950).
Софийской духовной академии (1952).
Богословской академии Венгерской реформатской церкви (1953).
Православного богословского института в Бухаресте (1954).
протестантского Богословского института в Клуже (1955).
Монах и преподаватель

23 октября 1914 года был пострижен в монашество ректором академии епископом Анастасием (Александровым), высокообразованным иерархом, оказавшим большое влияние на духовное развитие будущего митрополита. 24 октября 1914 — иеродиакон; 25 октября — иеромонах.
Вскоре после своего рукоположения в священный сан он выехал на фронт Первой мировой войны, сначала для служения духовником-проповедником в санитарном поезде, а с ноября 1914 — священником лейб-гвардии Финляндского полка. В 1915 в связи с тяжёлой болезнью (ревматизм с осложнением на сердце) покинул фронт.
С 1915 — преподаватель литургики, гомилетики, практического руководства для пастырей, церковной археологии, немецкого языка в Петроградской духовной семинарии.
С декабря 1916, одновременно, священник церкви святителя Николая при Николаевской детской больнице.
С декабря 1918 — настоятель Петропавловского собора г. Петергофа.
С 1919 — архимандрит, наместник Александро-Невской лавры. Под его руководством в лавре издавались «Листки», проводились внебогослужебныые беседы, религиозно-философские, богословские и церковно-общественные чтения. Действовало Богословско-пастырское училище, в котором архимандрит Николай читал лекции по литургике, гомилетике (церковному проповедничеству).
Архиерей

25 марта (7 апреля) 1922 был хиротонисан во епископа Петергофского, викария Петроградской епархии. Хиртонию в Троицком соборе Александро-Невской Лавры возглавил митрополит Петроградский Вениамин (Казанский); участвовал также епископ Ямбургский Алексий (Симанский) (впоследствии Патриарх).
Негативно относился к обновленческому движению, официально признанному в 1922 году властями как Православная Российская Церковь. Вместе с другим викарием — епископом Алексием (Симанским) — стоял во главе «Петроградской автокефалии», которая занимала позицию неприсоединения: не подчинялась ни обновленческому Высшему Церковному Управлению митрополита Антонина, ни находившемуся тогда под домашним арестом «контрреволюционному» Патриарху Тихону. После ареста епископа Алексия (Симанского), с октября 1922 года по февраль 1923 года возглавлял «Петроградскую автокефалию».
В феврале 1923 был выслан в пос. Усть-Кулом Зырянского края. В это время был тяжело болен из-за обострения ревматизма. В ссылке написал акафист Богоматери, который совершал позднее перед Её иконой, именуемой «Млекопитательница». После окончания ссылки, в начале 1926 года вернулся в Ленинград, поселился в Петергофе (Красный проспект, 40), служил в местном Петропавловском соборе.
В сентябре 1927 — феврале 1928 временно управлял Ленинградской епархией, получив назначение от митрополита Сергия (Страгородского) и Временного при нем Патриаршего Священного Синода, после устранения с кафедры митрополита Иосифа (Петровых). Активно поддерживал линию Заместителя Патриаршего Местоблюстителя (митрополита Сергия (Страгородского)), направленную на достижение «легализации» со стороны существовавшего в СССР режима за счёт значительных уступок со стороны Патриархии. В данный период противостоял не только обновленцам, но также и сильному с конца 1927 года иосифлянскому движению сторонников смещённого с Ленинградской кафедры митрополита Иосифа (Петровых).
С 1935 — архиепископ Петергофский. К концу 1937 в Петергофе были закрыты все храмы, кроме кладбищенского.
В 1936—1940, оставаясь по титулу Петергофским, по поручению митрополита Алексия (Симанского), управлял Новгородской и Псковской епархиями. В то время ему было запрещено жить в Ленинграде, он был вынужден переехать в посёлок Татьянино под Гатчиной. Служил обычно иерейским чином в ленинградском Николо-Морском соборе.
Осенью 1940 года был, вследствие введения в заблуждения Местоблюстителя митрополитом Алексием (Симанским), вопреки своему отказу от назначения, определён архиепископом (с 9 марта 1941 года — митрополит) Волынским и Луцким, Экзархом западных областей Украины и Белоруссии. Назначение вопреки своему желанию (у него в тот момент умирала мать) в значительной мере определило лично неприязненные отношения с будущим Патриархом Алексием I[1]. (Поскольку ни у Местоблюстителя, ни даже у Л. П. Берия других кандидатов для работы в западных областях не было, а монах при постриге дает обет послушания и умирает для мира — прежде всего, для папы с мамой, козни митрополита Алексия представляются сильно преувеличенными).


Пользовался доверием органов советской власти, руководил присоединением к Русской православной церкви западноукраинских и западнобелорусских епархий, которые ранее находились в юрисдикции Польской православной церкви. Некоторое время служил во львовском Свято-Георгиевском храме[2]. С 9 марта 1941 — митрополит.
[править]Деятельность во время Великой Отечественной войны
С 15 июля 1941 — митрополит Киевский и Галицкий, Экзарх Украины. С наступлением немецких войск эвакуировался в Москву, не успев взять с собой ничего, кроме архиерейского посоха. 12 октября 1941 в своем завещании, написанном перед эвакуацией из Москвы, митрополит Сергий (Страгородский), назвал его третьим кандидатом в Местоблюстители после своей кончины, после митрополита Алексия (Симанского) и архиепископа Сергия (Гришина). Сопровождал митрополита Сергия в эвакуацию, но уже через 4 месяца вернулся в Москву. В феврале 1942 — августе 1943 управлял Московской епархией во время пребывания Патриаршего Местоблюстителя в Ульяновске; был награждён медалью «За оборону Москвы». В 1942 году под его редакцией издана книга «Правда о религии в России», в которой отрицались факты гонений на церковь со стороны большевистской власти.
2 ноября 1942 указом Президиума Верховного Совета СССР назначен членом Чрезвычайной государственной комиссии по установлению и расследованию злодеяний немецко-фашистских захватчиков и их сообщников. В этом качестве скрепил своей подписью официальную советскую версию расстрела польских офицеров в Катыни, обвиняющую в этом преступлении немецких военнослужащих. В 1952, после того, как комиссия Конгресса США пришла к выводу о том, что это злодеяние совершили органы НКВД, вновь был использован коммунистическим режимом СССР для контрпропаганды.
Участвовал в известной встрече трёх митрополитов (кроме него: Сергия (Страгородского) и Алексия (Симанского)) с Иосифом Сталиным 4 сентября 1943, после которой правительство разрешило избрание Патриарха, восстановление церковных учебных заведений, освободило из лагерей ряд оставшихся в живых пастырей.
С сентября 1943 года — член редакционной коллегии «Журнала Московской Патриархии»; затем возглавлял Издательский отдел Московской Патриархии (до 19 сентября 1960).
С 8 сентября 1943 года — постоянный член Священного Синода. С 28 января 1944 года — митрополит Крутицкий, управляющий Московской епархии. Его кафедральным храмом и местом постоянного служения стал храм Преображения Господня в Преображенском.
В марте 1944 года выехал на фронт для передачи Красной Армии танковой колонны имени Дмитрия Донского, сооружённой на пожертвования верующих РПЦ [3].
С 25 марта 1947 года — митрополит Крутицкий и Коломенский.
[править]Митрополит Николай об Иосифе Сталине
Публично высоко оценивал личность Иосифа Сталина, в 1944 выступил в церковной печати с такой апологией этого государственного деятеля:
В нашем вожде верующие вместе со всей страной знают величайшего из людей, каких рождала наша страна, соединившего в своём лице все качества упомянутых выше наших русских богатырей и великих полководцев прошлого; видят воплощение всего лучшего и светлого, что составляет священное духовное наследство русского народа, завещанное предками: в нем неразрывно сочетались в единый образ пламенная любовь к Родине и народу, глубочайшая мудрость, сила мужественного, непоколебимого духа и отеческое сердце. Как в военном вожде, в нём слилось гениальное военное мастерство с крепчайшей волей к победе… Имя Иосифа Виссарионовича Сталина, окружённое величайшей любовью всех народов нашей страны, — знамя славы, процветания, величия нашей Родины («Журнал Московской Патриархии», 1944, № 1).
[править]Глава церковной дипломатии
Был первым Председателем Отдела внешних церковных сношений: с апреля 1946 до июня 1960.
CDN


Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Wto 21:13, 19 Kwi 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:15, 19 Kwi 2011    Temat postu: JARUSZEWICZ MIKOŁAJ(Boris Dorofejewicz)

В августе — начале сентября 1945 года совершил поездку во Францию, где выполнил миссию по присоединению епископов (митрополита Евлогия (Георгиевского) и его викариев) Западноевропейского Экзарахата (в юрисдикции Вселенского престола) к Московскому Патриархату[4]; впрочем, по смерти митрополита Евлогия (8 августа 1946 года), остальные епископы и большинство клира и мирян возвратились в юрисдикцию Константинопольского Патриархата.
Возглавлял делегации Русской Православной Церкви во время визитов в Англию, Румынию, Чехословакию и др. Являлся одним из инициаторов проведения Совещания глав и представителей Поместных Православных Церквей в июле 1948, приуроченного к празднованию 500-летия автокефалии Русской Церкви.
С 1949 — член Советского комитета защиты мира, многие его выступления были посвящены миротворческой тематике. Входил в состав Всемирного совета мира, многократно выступал от лица Русской Церкви на его конгрессах и сессиях. Высказывал возмущение «наглыми провокациями американских реакционных кругов», полностью солидаризировался с советской внешней политикой. Также входил в состав Палестинского Общества при Академии Наук СССР и Славянского Комитета СССР. За миротворческую деятельность был награждён орденом Трудового Красного Знамени (1955).
7 мая 1957 года, в соответствии с решением Синода РПЦ, подписал постановление о восстановлении молитвенно-канонических отношений между РПЦ и Финляндской Православной Церковью, которой Московской Патриархии пришлось признать в сущем статусе (как автономия в юрисдикции Вселенского престола)[5].
Конфликт с властями и смерть
В конце 1950-х годов ранее весьма комфортные отношения (по крайней мере, внешне) митрополита Николая и государственной властью обострились. Он не смог (или не хотел) адаптироваться к новым внутриполитическим реалиям периода руководства страной Никиты Хрущёва, которое характеризовалось, наряду с явлениями «оттепели», также и активизацией атеистической и антицерковной политики директивных органов. Митрополит позволял себе публичные выступления (слова́) с критикой материализма и атеизма; один из его ближайших сотрудников Анатолий Ведерников (тогда ответственный секретарь «Журнала Московской Патриархии»), вспоминал:
Проповеди митрополита Николая в Преображенском соборе, где он обыкновенно служил в Москве, становились всё более и более резкими. Иногда он просто начинал кричать, что, конечно, действовало на народ. В это время в печати велась компания против крещения детей, доктора в газетах «научно» доказывали «вред крещения для здоровья». Митрополит Николай кричал против них в своих проповедях: «Какие-то жалкие докторишки!» Известно было, что он рассказывал народу об академике Павлове, которого он лично знал. Он говорил прилюдно, что академик не был атеистом, как изображала его советская пропаганда, а был верующим православным христианином.
В конце 1950-х руководство Совета по делам Русской православной церкви опасалось, что, ввиду преклонного возраста Патриарха Алексия, митрополит Николай мог стать во главе Московской Патриархии; так, в январе 1960 года председатель Совета Георгий Карпов докладывал Никите Хрущёву: «Для нас, безусловно, лучше, если во главе церкви будет находиться патриарх Алексий, чем митрополит Николай (являющийся его заместителем), так как тогда будут очень большие для нас трудности. Митрополит Николай очень честолюбив и даже тщеславен. Большой стяжатель и, формально заявляя, что будет нашим союзником, на деле ведёт работу по разжиганию религиозной деятельности.»[6]
На Конференции советской общественности по разоружению в феврале 1960 года Патриарх Алексий I выступил с речью, направленной на защиту исторической роли Русской церкви. В выступлении Патриарха, в частности, говорилось:
Церковь Христова, полагающая своей целью благо людей, от людей же испытывает нападки и порицания, и тем не менее она выполняет свой долг, призывая людей к миру и любви. Кроме того, в таком положении Церкви есть и много утешительного для верных её членов, ибо что могут значить все усилия человеческого разума против христианства, если двухтысячелетняя история его говорит сама за себя, если все враждебные против него выпады предвидел Сам Христос и дал обетование непоколебимости Церкви, сказав, что и врата ада не одолеют её (Мф.16:1Cool.
Контролирующие органы сочли «виновным» в таком демонстративном выступлении не престарелого Патриарха, а митрополита Крутицкого, который взял на себя авторство речи; высшее партийное руководство, кроме того, полагало, что председатель Совета Карпов должен быть заменён на лицо, не отягощённое личными отношениями с руководством РПЦ. Новый председатель Совета Владимир Куроедов и руководство КГБ СССР разработали и представили в ЦК план устранения митрополита Николая от руководящих постов Патриархии. 16 апреля 1960 года Куроедов и председатель КГБ Александр Шелепин направили в ЦК КПСС записку, в которой, со ссылкой на информацию от агентурных источников КГБ, предлагали «отвести митрополита Николая от участия в работе Всемирного совета мира, Советского комитета защиты мира и отстранить его от руководящей деятельности в Московской патриархии», добиться на это согласия Патриарха Адексия; кроме того, в записке говорилось: «КГБ считал бы целесообразным на должность председателя отдела внешних церковных связей[7] назначить архимандрита Никодима Ротова и выдвинуть его как представителя Русской православной церкви для участия в деятельности Всемирного совета мира и Советского комитета защиты мира»; на место Николая как митрополита Крутицкого предлагалось перевести митрополита Ленинградского Питирима (Свиридова), что, среди прочего, обосновывалось «тем обстоятельством, что в случае смерти Алексия он будет являться одним из вероятных кандидатов на пост патриарха»[8].
15 июня 1960 года Куроедов имел беседу с Патриархом Алексием, в ходе которой он отметил, что «патриархия не использует больших возможностей по расширению своей внешней деятельности», «за последнее время не провела ни одного крупного мероприятия по объединению православных и инославных церквей против реакционной политики Ватикана, по усилению борьбы за мир»[9]. Куроедов возложил основную ответственность за то, что Русская православная церковь «до сих пор не заняла в международной церковной жизни ведущей и организующей роли в борьбе за мир» на митрополита Николая, который «формально относится к внешней работе патриархии», неоднокартно говорил, что «в зарубежной деятельности церкви заинтересованы только коммунисты»; Куроедов также отметил, что многие статьи в ЖМП «незаслуженно восхваляют роль митрополита Николая в борьбе за мир», что последний «не искренен, говорит одно, а делает другое»[10]. Согласно записи беседы, «патриарх подтвердил, что митрополит Николай не искренен и проявляет двойственность», о чём «патриарху говорили многие из духовенства»[11]; «патриарх заявил, что он принципиально не возражает против освобождения митрополита Николая от внешней работы патриархии, но он не видит такой фигуру, которая могла бы осуществить перестройку всей системы внешней работы», назвав, однако, кандидатуру архимандрита Никодима, тогда заместителя председателя ОВЦС[12].
17 июня Куроедов имел беседу с митрополитом Николаем, которому также высказал неудовольствие «недостатками» в работе ОВЦС, на что митрополит высказал мнение, что «упрёк, сделанный ему, как руководителю внешней работой, должен разделить и Совет по делам Русской православной церкви, так как прежнее руководство Совета не ориентировало патриархию на систематическое проведение крупных внешнеполитических мероприятий»[13]. Митрополит согласился с тем, что, ввиду его загруженности и ухудшегося состояния здоровья, правильно будет поставить во главе ОВЦС человека «совершенно свободного от всяких других обязанностей»[14].
21 июня 1960 года, по прямому требованию нового председателя Совета по делам РПЦ В. А. Куроедова[15], Синод постановил «удовлетворить просьбу Преосвященного Митрополита Крутицкого и Коломенского Николая об освобождении его от должности Председателя Отдела Внешних Церковных Сношений Московской Патриархии»[16].
9 сентября 1960 года митрополит обратился с письмом к Никите Хрущёву, напоминая о своих заслугах перед «Родиной» и прося адресата сохранить его на должности митрополита Крутицкого, ссылаясь на то, что Ленинград ему противопоказан врачами; послание начиналось словами: «Глубокоуважаемый и дорогой Никита Сергеевич! Как и все советские люди, я хорошо знаю о Вашем глубоком уме, справедливости, открытом сердце и преклоняюсь перед этим. Вы знаете о моей долголетней, на благо Родине, — работе, в которой я не щадил сил, здоровья и жизни во имя мира на земле <8230>»[17].
В заседании 12 сентября 1960 года, на котором, среди прочего, рассматривался вопрос «о серьёзных недостатках „Журнала Московской патриархии“», Совет по делам Русской православной церкви постановил: «Считать необходимым рекомендовать патриарху Алексию освободить митрополита Николая от руководства „Журналом Московской Патриархии“»[18]. В беседе с Куроедовым 15 сентября Патриарх, ссылаясь на мнения и обеспокоенность в заграничных церковных и русских эмигрантских кругах, предложил «не принимать в данный момент решения об освобождении Николая, а предоставить ему полугодовой отпуск, а потом вернуться к этому вопросу», на что Куроедов ответил, что вопрос надо решить сейчас[19]. Патриарх предложил ему перейти на другую кафедру — в Ленинград, но он отказался и отправился в отпуск в Сухуми, написав прошение о почислении на покой.
19 сентября 1960 года Синод постановил: «Освободить Митрополита Крутицкого и Коломенского Николая, согласно его прошению от 15 сентября сего года, от должности Митрополита Крутицкого и Коломенского.»[20] Решением Патриарха от того же 19 сентября была образована Редколлегия «Журнала Московской Патриархии» с А. Ф. Шишкиным в качестве ответственного редактора; общее руководство Издательстким отделом возлагалось на епископа Никодима.[21]
В письме от 19 сентября 1960 года Куроедов докладывал в ЦК КПСС: "Выполняя решение ЦК КПСС от 25 июля 1960 года, Совет по делам Русской православной церкви при Совете Министров СССР провёл работу по укреплению отдела внешних церковных сношений Московской патриархии. Митрополит Николай в августе[22] текущего года был освобождён (по его просьбе) от руководства внешними делами патриархии, вместо него был назначен епископ Никодим. Отдел внешних сношений пополнен новым составом церковных деятелей, правильно понимающих международную обстановку и проводящих нужную линию во внешних делах патриархии. Отставка митрополита Николая с поста руководителя отдела внешних сношений не вызвала большого политического резонанса в церковных кругах ни внутри страны, ни за рубежом. Высшее духовенство в Советском Союзе в общем положительно встретило это мероприятие и, главным образом, потому, что митрополита Николая епископат не любит за его тщеславие, эгоизм и карьеристические наклонности. <8230> Вместе с тем следует подчеркнуть, что сам митрополит после освобождения его от обязанностей руководителя о
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:23, 19 Kwi 2011    Temat postu: JARUSZEWICZ MIKOŁAJ(Boris Dorofejewicz)

Вместе с тем следует подчеркнуть, что сам митрополит после освобождения его от обязанностей руководителя отдела внешних сношений Московской патриархии повёл себя неправильно, стал распростарнять среди духовенства провокационные слухи о том, что он является жертвой нового гонения на Русскую православную церковь, апеллировал к церковной общественности внутри страны и за рубежом. <8230> Вопрос о неправильном, провокационном поведении митрополита Николая был предметом нашего неоднократного обсуждения с патриархом. В беседе, состоявшейся 28 августа с.г. в Троице-Сергиевой лавре, патриарх заявил, что до него доходят слухи о том, что митрополит очень болезненно переживает своё освобождение от должности председателя отдела внешних сношений патриархии, ищет себе сочувствия в церковных кругах, старается создать атмосферу недоверия вокруг новых руководителей отдела внешних сношений, занимается интриганством. <8230> 13 сентября митрополит Николай посетил Совет и в беседе со мной высказал мысль о том, что предложение поехать на работу в Ленинград он рассматривает как ущемление его положения, так как он уже не будет тогда первым лицом после патриарха и патриаршим местоблюстителем <8230>. Митрополит много говорил о своих заслугах, при этом принижал роль патриарха, клеветал на него, рисовал его как реакционного церковного деятеля, лицемерно заявляя, что только он, митрополит, сдерживает патриарха от многих неправильных шагов, направляет его на прогрессивные дела. В частности, Николай бесцеремонно, попирая правду, заявлял, что он долго отговаривал патриарха не добиваться встречи с Н. С. Хрущёвым с жалобами на якобы новое притеснение церкви <8230>. В этой беседе во всём своём обнажённом виде проявилась грязная, подленькая, тщеславная, фарисейская натура митрополита. 15 сентября с.г. в очередной беседе с патриархом Алексием последний сообщил мне, что митрополит Николай был у патриарха и категорически отказался выехать на работу в Ленинградскую епархию. «Лучше я уйду на покой, — заявил Николай патриарху, — чем поеду в Ленинград или на какую-либо другую епархию.» «Митрополит видимо решил, — сказал Алексий, — идти ва банк.» В этой обстановке я вынужден был рассказать патриарху о содержании своей последней беседы с митрополитом Николаем и о тех махинациях, которые он предпринял для того, чтобы остаться вторым лицом в церковной иерархии. Алексий был крайне возмущён двурушническим поведением Николая, он неоднократно восклицал: «Какой лгун, какой нахал!» «Никогда не было, — заявил патриарх, — чтобы митрополит уговаривал меня не ставить определённые церковные вопросы перед правительством. Наоборот, он сам всегда обострял эти вопросы и торопил меня с их решением.» Далее патриарх сказал: «Я 40 лет работал с Николаем, но у меня никогда не было с ним внутренней близости. Все знают, что он карьерист — он спит и видит, когда он будет патриархом. У меня с ним были хорошими только внешние отношения, он как был западником, так западником и остаётся» (патриарх имеет здесь в виду симпатии митрополита к капиталистическому Западу и к существующим там церковным порядкам). <8230> В тот же день патриарх вызвал к себе митрополита Николая, предложил ему согласиться на переход его на работу в Ленинград, но митрополит Николай отказался от этого предложения. В результате далее последовавших разговоров Николай вручил патриарху заявление с просьбой об увольнении его на покой. Вечером этого же числа[23] патриарх подписал указ об освобождении митрополита Николая от должности управляющего Московской епархией. <8230>"[24]
В последний год жизни ему было фактически запрещено служить: он участвовал в публичных богослужениях только дважды и в первый день Пасхи 1961 года он был вынужден служить дома, не получив дозволение служить где-либо.
Скончался рано утром 13 декабря 1961 года в Боткинской больнице, куда был госпитализирован в начале ноября того же года с приступом стенокардии. Существует мнение, что его смерть не была вполне естественной (и, следовательно, была мученической), но она не подтверждена документами.
Отпевание было совершено 15 декабря 1961 года в трапезном храме Троице-Сергиевой лавры (Загорск); чин погребения возглавлял Патриарх Алексий I[25]. Похоронен в крипте Смоленской церкви в Лавры.

Mikołaj (Jaruszewicz)
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mikołaj (imię świeckie Boris Dorofiejewicz Jaruszewicz; ur. 13 stycznia 1892, zm. 13 grudnia 1961) był biskupem prawosławnym, metropolitą krutickim i kołomieńskim Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w latach 1944-1960.

Urodził się w Kownie 13 stycznia 1892 w rodzinie duchownego białoruskiego pochodzenia. W 1908 roku ojciec został przeniesiony do Sankt Petersburga, gdzie udał się także młody Borys. Tam ukończył gimnazjum i pobierał dalsze nauki na uniwersytecie oraz Petersburskiej Akademii Duchownej. 23 października 1914 przyjął stan mniszy i imię Mikołaj. Na początku I wojny światowej pełni posługę na froncie wojennym, jednak w związku z poważną chorobą zostaje stamtąd odwołany i otrzymuje stanowisko wykładowcy w Petersburskim Seminarium Duchownym. 14 grudnia 1919 metropolita piotrogrodzki i gdowski Weniamin powołuje go na stanowisko namiestnika Ławry św. Trójcy ze stopniem archimandryty. 27 marca 1922 patriarcha Tichon powołuje go na stanowisko biskupa peterhowskiego. Chirotonia odbyła się 7 kwietnia 1922 roku. W lutym 1923 zostaje zesłany do miasta Ust'-Kołom, gdzie w bardzo ciężkich warunkach spędza trzy lata. W 1935 roku otrzymuje stopień arcybiskupa. W latach 1936-1940 zarządza również diecezją nowgorodską i pskowską. Od 1939 arcybiskup wołyński i łucki, w randze patriarszego egzarchy. W marcu 1941 otrzymuje stopień metropolity. Od tego roku zajmuje katedrę kijowską. Od 1944 roku metropolita kruticki (i kołomieński od 1947).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:27, 19 Kwi 2011    Temat postu: LEWITAN JURIJ BORYSOWICZ

JURIJ BORYSOWICZ LEWITAN
Народный артист СССР,
Диктор Всесоюзного радио

Родился 2 октября (19 сентября) 1914 года в городе Владимир.
Урождённый как Иуда Беркович Левитан,
Юрий при получении первых документов
официально сменил имя.

Отец – Борис (Бер) Семенович, портной, специализировался на пошиве мундиров
городским чиновникам и служащим.
Мать – Мария Юльевна, домохозяйка.

Во время учебы в школе, Левитан проявлял интерес к внеклассной деятельности,
занимался в различных кружках, пел в хоре.
Мальчика с детства отличал громкий голос, из-за которого он даже получил кличку "Труба".
Отец желал видеть своего сына военным инженером-мостостроителем,
однако под влиянием дяди (согласно другим источникам – соседа, работавшего театральным парикмахером) он заинтересовался театром и записался в драматический кружок.

В 1931 году, после окончания девяти классов средней школы Левитану была выписана комсомольская путевка Владимирского горкома для поступления
в Государственный кинотехникум (ныне – ВГИК).
Вступительные экзамены прошли неудачно: приемная комиссия отбраковала юношу
за его «окающий» акцент.
Попытка поступить в театральное училище также не увенчалась успехом
– экзаменаторы сочли, что абитуриент слишком молод и
"не обладает достаточно харизматичной внешностью".

После провала экзаменов Левитан безуспешно пытался устроиться рабочим
на несколько московских заводов и даже задумался о возвращении домой, во Владимир,
когда из уличного объявления узнал о конкурсном наборе в группу радиодикторов.

Не имея никакого представления о данной профессии, молодой человек все же
решил пройти отборочный тур.

Комиссия, среди членов которой был знаменитый театральный актер Василий Качалов,
после колебаний зачислила Левитана в группу стажеров Всесоюзного радиокомитета.

После нескольких месяцев стажировки Левитану были поручены обязанности дежурного по студии, включавшие в себя чтение небольших выпусков новостей, объявление по радио музыкальных номеров, смену пластинок, а также функции курьера и даже подготовку чая и бутербродов коллегам.
В качестве жилья ему была предоставлена комната при студии, использовавшаяся
для складирования сломанных граммофонов.

Левитан усиленно занимался совершенствованием своей дикции, брал уроки
у артистов Московского художественного академического театра,
приставленных к группе радиостажеров: Нины Литовцевой, Василия Качалова,
Натальи Толстовой, Михаила Лебедева и др.

В январе 1934 года Левитану было поручено читать в ночном техническом эфире
гранки газеты «Правда» для стенографисток региональных издательств,
отправлявших записанный текст в типографии.

25 января 1934 года во время очередной ночной трансляции у радиоприемника
оказался И.В. Сталин, которому очень понравился голос диктора.
Он немедленно связался с представителями Радиокомитета и потребовал,
чтобы именно Левитан на следующий день зачитал его доклад,
подготовленный для XVII съезда ВКП (б).
Молодой диктор с блеском выполнил поставленную задачу, в течение пяти (!) часов
без единой ошибки, оговорки или запинки читая текст сталинской речи.
После этого Вождь распорядился о том, чтобы все тексты
и важные государственные документы отныне озвучивал только Левитан.

В короткие сроки Юрий Левитан стал самым популярным
и узнаваемым диктором Всесоюзного радио.
Именно он сообщил в эфире о спасении экипажа ледокола «Челюскин» (1934),
авиаперелете экипажа Валерия Чкалова в США (1937),
успехах арктической экспедиции Ивана Папанина (1937–1938).

С началом Великой Отечественной войны Юрий Левитан
стал голосом советского Информбюро.
В полдень 22 июня 1941года он зачитал в эфире Всесоюзного радио сообщение о нападении фашистской Германии на СССР.
Осенью 1941 года Левитан был эвакуирован в Свердловск (ныне - Екатеринбург)
вместе с диктором Ольгой Высоцкой.

Вести вещание из столицы к этому времени стало технически невозможно
– все подмосковные радиовышки были демонтированы,
так как являлись хорошими ориентирами для немецких бомбардировщиков.

Уральская студия была размещена в подвальном помещении, сам диктор жил в бараке поблизости на условиях полной секретности.
Информация для радиовыпусков поступала по телефону из Москвы.
Из студии сигнал шел по кабелю на ретранслятор (в те годы – самый мощный в стране), расположенный в районе озера Шарташ, а десятки трансляционных станций
по всей стране не позволяли запеленговать головной радиоузел.
Помимо основной работы в эфире, диктор также озвучивал документальные фильмы,
которые монтировались в той же студии.

В марте 1943 года Левитана секретно перебросили в Куйбышев (ныне - Самара),
где уже размещался Всесоюзный радиокомитет.
Информацию о пребывании диктора в Свердловске рассекретили лишь четверть века спустя.

Подсчитано, что за годы войны Левитан озвучил около двух тысяч сводок
Совинформбюро и свыше 120-ти экстренных сообщений.
Позднее, в 1950-е годы, Юрия Борисовича попросили заново наговорить часть
их на магнитофонную ленту для помещения в архив.http://space-memorial.narod.ru/creativ-people/levitan.html
Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Wto 21:29, 19 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:34, 19 Kwi 2011    Temat postu: LEWITAN-OPOKA SOVIETSKIEJ PROPAGANDY

LEWITAN-OPOKA SOVIETSKIEJ PROPAGANDY. Adolf Hitler wyznaczył znaczną nagrodę za jego zabicie.
Miał ochronę lepszą niż członkowie politbiura ZSRR

9 мая 1945 года в 21 час 55 минут Левитан зачитал в эфире текст приказа Верховного главнокомандующего о победе над фашистской Германией.
Передача должна была вестись из расположенной в ГУМе студии Радиокомитета,
однако диктору даже с помощью усиленных милицейских и армейских нарядов не удалось прорваться из Кремля сквозь толпу, собравшуюся на Красной площади по случаю долгожданного окончания войны.
Трансляцию пришлось вести из запасной кремлевской радиостудии.

После войны Юрий Борисович Левитан продолжал оставаться ведущим
диктором Всесоюзного радио.

С началом весны 1953 года ему поручили читать бюллетени о состоянии пошатнувшегося здоровья товарища Сталина, а уже 5 марта он озвучил сообщение
о его кончине.

12 апреля 1961 года Юрий Борисович Левитан сообщил в радиоэфире
о полете первого человека – советского космонавта Юрия Гагарина – в космос.
В последующем, каждый новый старт в космос озвучивался голосом
Юрия Левитана.


Он читал правительственные заявления, вел репортажи с Красной площади,
из Кремлевского Дворца съездов, участвовал создании кинохроники, озвучивании фильмов.
В 1978–1983 годах читал текст в телепередаче «Минута молчания».

Нередко диктору приходилось озвучивать секретные фильмы о советских военных разработках, предназначавшиеся для просмотра в узком кругу партийной номенклатуры,
военных чинов и работников закрытых НИИ.

Всего за годы своей работы на радио Левитан провел около 60 тысяч различных передач.

В последние годы жизни диктор все реже выходил в эфир, сосредоточившись
на работе с молодыми стажерами, проводя с ними занятия по технике речи.

Юрий Борисович был частым гостем различных мероприятий, посвященных
Великой Отечественной войне.

Награды:
В 1973 году Юрию Борисовичу Левитану присуждено звание
Народного артиста РСФСР, а в 1980 году - Народного артиста СССР
(впервые среди работников радио).
Он был награжден орденами Ленина и Трудового Красного знамени,
а также медалями.В начале августа 1983 года, несмотря на проблемы с сердцем,
он согласился поехать в Белгород для участия в празднике по случаю
40-летию Победы в битве на Курской дуге.
После выступления на праздничном митинге в деревне Бессоновка близ Прохоровского поля, Левитану внезапно стало плохо. Прибывшие врачи констатировали сердечный приступ.
В ночь на 4 августа 1983 года Юрий Борисович Левитан скончался.
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:38, 19 Kwi 2011    Temat postu: &#1040;&#1085;&#1076;&#1088;&#1077;&

Жданов, Андрей Александрович
Андрей Александрович Жданов

А. А. Жданов

Член Политбюро ЦК ВКП (б)
22 марта 1939 года — 31 августа 1948 года

Секретарь ЦК ВКП(б)
10 февраля 1934 года — 31 августа 1948 года

Первый секретарь Ленинградского обкома и горкома ВКП(б)
15 декабря 1934 года — 17 января 1945 года
Предшественник: Сергей Миронович Киров
Преемник: Алексей Александрович Кузнецов

2-й Председатель Совета Союза Верховного Совета СССР
12 марта 1946 года — 25 февраля 1947 года
Предшественник: Андрей Андреевич Андреев
Преемник: Иван Андреевич Парфёнов

1-й Начальник Управления пропаганды и агитации ЦК ВКП(б)
21 марта 1939 год — 6 сентября 1940 год
Предшественник: должность учреждена
Преемник: Георгий Фёдорович Александров

1-й Председатель Верховного Совета РСФСР

15 июля 1938 года — 20 июня 1947 года
Преемник: Михаил Петрович Тарасов

1-й Первый секретарь Нижегородского (Горьковского) крайкома ВКП (б) (с 10.8.1929 г.), с 1924 г. - ответственный секретарь губернского комитета ВКП(б)
август 1924 года — 20 февраля 1934 года
Предшественник: Николай Александрович Угланов
Преемник: Эдуард Карлович Прамнэк
Председатель Тверского губернского Исполнительного комитета СРКД
апрель 1922 года — 15 июля 1922 года
Предшественник: Михаил Семёнович Чудов
Преемник: Ян Васильевич Полуян

Партия: КПСС (с 1915)
Рождение: 14 (26) февраля 1896
Мариуполь, Российская империя
Смерть: 31 августа 1948 (52 года)
Москва, РСФСР, СССР
Похоронен: Некрополь у Кремлёвской стены, Москва

Военная служба
Звание: генерал-полковник (1944)
Сражения: Советско-финская война (1939—1940)
Великая Отечественная война
(Оборона Ленинграда)

Награды:

Андре́й Алекса́ндрович Жда́нов (14 (26) февраля 1896 — 31 августа 1948) — государственный и партийный деятель СССР 1930—1940-х гг. Генерал-полковник.
Содержание
1 Биография
2 Семья
3 Мнения о Жданове


Родился в Мариуполе. Член партии большевиков с 1915 года. С февраля 1917 года — в Шадринске, в ноябре 1917 года в составе Комитета общественного спасения (председатель комитета — эсер Н. В. Здобнов, глава Шадринской городской думы, заместитель — А. А. Жданов) ликвидировал беспорядки, связанные с разгромом хранилища спирта; в итоге крупнейшие на Урале запасы спирта были спущены в реку Исеть. В 1918 году был инициатором и непосредственным исполнителем закрытия шадринской эсеровской газеты «Народная мысль» и организатором советской газеты «Путь к коммуне». В июне 1918 года за 2—3 дня до вступления в Шадринск чехословацких частей и эсеровских войск покинул Шадринск.
С 1922 года — председатель Тверского губисполклма, секретарь Нижегородского губкома и Горьковского крайкома партии.
С 1934 года — секретарь ЦК ВКП(б) и 1-й секретарь Ленинградского обкома и горкома ВКП(б).
С 1930-х влиятельный идеолог партии, титульный соавтор (вместе со Сталиным и Кировым) руководства по основным принципам изучения и преподавания истории.
С 1935 года — член Военного совета Ленинградского военного округа.
В 1936 году, будучи первым секретарём Лениградского обкома партии, объявил конкурс на написание литературных произведений. Первое место в конкурсе (проводившемся только один раз) стала повесть Евгения Фёдорова «Шадринский гусь» (не исключено, что конкурс был объявлен под эту повесть, так как в 1917 году Жданов был комиссаром земледелия в Шадринске).
Как 1-ый секретарь Ленинградского горкома и обкома ВКП(б) был главным организатором террора НКВД в Ленинграде и Ленинградской области. Вместе с Л. М. Заковским и Б. П. Позерном входил в Тройку НКВД которая в день выносила расстрельные приговоры сотням людей в конвеерном порядке. Кроме того, Жданов ответственен за многочисленные операции против этнических меньшинств (немцев, финнов) проживающих на Севере Ленинградской области (Карельский перешеек). Организовал многочисленные аресты работников горкома и обкома выдвинувшихся при С.М. Кирове.
С 1938 года — член Главного военного совета ВМФ СССР.
С 15 июля 1938 года по 20 июня 1947 года — Председатель Верховного Совета РСФСР
С 1939 года (XVIII съезд ВКП (б)) до смерти член Политбюро.
1939—1940 — член Военного совета Северо-Западного фронта в период Советско-Финской войны.
В годы Великой Отечественной войны член Военного совета Северо-Западного направления и до 1944 года — Военного совета Ленинградского фронта. В документальном фильме «1942 год. Клавдия Шульженко» из цикла «Исторические хроники с Николаем Сванидзе» сообщается, что во время блокады Ленинграда партийное руководство (в частности, руководитель города А. А. Жданов) не голодало, питалось хорошо, в их домах были свет и тепло. В фильме сообщается о приёме женщины, которая делала А. А. Жданову маникюр.
С 1944 года — генерал-полковник.

Член комиссии по расследованию злодеяний немецко-фашистских захватчиков (1942).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:40, 19 Kwi 2011    Temat postu: &#1040;&#1085;&#1076;&#1088;&#1077;&


Подписание Соглашения о перемирии между СССР, Великобритании, с одной стороны, и Финляндией - с другой. Соглашение подписывает А.А.Жданов. 19 сентября 1944 г.

В 1944—1947 годах возглавлял контрольную комиссию союзников в Финляндии. После войны резко негативно выступал на идеологическом фронте в поддержку социалистического реализма. В августе 1946 года выступил с докладом, осуждающим лирические стихи А. А. Ахматовой и сатирические рассказы М. М. Зощенко; этот доклад лёг в основу партийного постановления «О журналах „Звезда“ и „Ленинград“».
По поручению ЦК партии руководил проведением июньской философской дискуссии 1947 года.
По распоряжению А. А. Жданова в 1947 году начал выходить журнал «Вопросы философии» и возникло Издательство иностранной литературы[источник не указан 392 дня].
Жданов умер 31 августа 1948 и похоронен у Кремлёвской стены. Тогда же врач Лидия Тимашук обратилась в ЦК с письмом, в котором она указала на имевшие место неправильные методы лечения покойного Жданова, приведшие его к смерти; в конце 1952 года на эту записку наконец было обращено внимание, и она фигурировала при разработке дела врачей. Жданов был объявлен одной из жертв «врачей-вредителей», а Тимашук награждена орденом Ленина.
В честь Жданова в СССР было названо много объектов, в том числе его родной город Мариуполь, Ленинградский университет, улица Рождественка и Ждановский район в Москве и в Ленинграде, впоследствии московская станция метро «Ждановская» (ныне «Выхино»), крейсер «Жданов», бывш. «Путиловская верфь» (ныне Северная верфь), Дворец пионеров в Ленинграде (ныне Санкт-Петербургский городской дворец творчества юных), улица в Киеве (ныне - Гетмана Сагайдачного) и др. В годы перестройки имя Жданова было официально осуждено руководством КПСС, а все эти объекты переименованы (1988).


Семья

Жданов, Андрей Александрович на Родоводе. Дерево предков и потомков
Отец известного химика Юрия Жданова; после смерти отца сын Жданова стал зятем Сталина, женившись в 1949 на Светлане Аллилуевой.
Жена А. А. Жданова — родом из Шадринска, соученица по шадринской гимназии с женой создателя первой шадринской газеты «Исеть» (1913), председателя шадринской городской думы (1918), видного деятеля партии эсеров, депутата Учредительного собрания (1918), классика отечественной библиографии Николая Васильевича Здобнова.

Жданов Юрий Андреевич (р. 1919 г.). Партийный деятель, ученый (химик-органик); член-корреспондент АН СССР (1970). Сын А.А. Жданова. Второй муж дочери Сталина Светланы (с весны 1948 г.).

Окончил химический факультет МГУ в 1941 г. Доктор химических наук. С 1947 г.— заведующий отделом науки ЦК ВКП(б). В 1952-1956 гг. — член ЦК партии. Председатель Совета Северо-Кавказского научного центра высшей школы (с 1970 г.). Лауреат Государственной премии (1983). Долгое время был ректором Ростовского университета.

Ю. Жданов начал свою карьеру с критики мичуринского 1) учения и Т.Д. Лысенко, а затем переметнулся в его лагерь. Из покаянного письма Ю.А. Жданова Сталину:

«Выступив на семинаре лекторов о спорных вопросах современного дарвинизма, я безусловно совершил целый ряд серьезных ошибок... Я, будучи предан всей душой мичуринскому учению, критиковал Лысенко не за то, что он мичуринец, а за то, что он недостаточно развивает мичуринское учение. Однако форма критики была избрана неправильно. Поэтому от такой критики объективно мичуринцы проигрывали, а мендельянцы-морганисты 2) выигрывали...

Считаю своим долгом заверить Вас, товарищ Сталин, и в Вашем лице ЦК ВКП(б), что я был и остаюсь страстным мичуринцем. Ошибки мои проистекают из того, что я недостаточно разобрался в истории вопроса, неправильно построил фронт борьбы за мичуринское учение. Делом исправлю ошибки. 10 июля 1948 г.» (Правда. 1948. 4 авг.).

Светлана Аллилуева вышла замуж за Юрия вскоре после развода с Г. Морозовым. Этот брак, пишет она, был заключен «без особой любви, без особой привязанности, а так, по здравому размышлению... Мне казалось, к тому же, что эта возможность уйти в другой дом даст мне хоть какую-то самомалейшую свободу, откроет доступ к людям, которого у меня не было» (Аллилуева С. Двадцать писем другу. М., 1990. С. 146). Они жили на квартире Ждановых в Кремле. Но и этот брак был недолгим. Зимой 1950 г. супруги развелись. От этого брака родилась дочь Катя.

Примечания:

1) И.В. Мичурин (1855-1935) — советский биолог и селекционер. Почетный член АН СССР (1935), академик ВАСХНИЛ (1935).

2) Ю. Жданов имеет в виду последователей ученых-биологов Г.И. Менделя и Т.Х. Моргана (нобелевский лауреат 1933 г.) — авторов хромосомной теории наследственности. Эта теория отрицалась советскими биологами-конформистами, сторонниками академика Лысенко. Сочетание «мендельянцы-морганисты» (чаще — «менделисты-морганисты», реже — «морганисты-вейсманисты») в то время было ругательным, синонимом чего-либо антинаучного, реакционного и самое главное, — антисоветского.

Использованы материалы кн.: Торчинов В.А., Леонтюк А.М. Вокруг Сталина. Историко-биографический справочник. Санкт-Петербург, 2000

Персоналии

Жданов Андрей Александрович (1896-1948), советский деятель, отец Юрия Жданова.

Аллилуева Светлана Иосифовна (р. 1926 г.). Дочь Сталина и Н.С. Аллилуевой, жена Юрия Жданова.

Жданова Екатерина Юрьевна (р. 1950 г.). Внучка Сталина, дочь Светланы Сталиной-Аллилуевой и Юрия Жданова. По профессии — ученый-вулканолог. После того как ее бросила мать, воспитывалась в доме бабушки (у Ждановых). Окончила институт. Вышла замуж; после гибели мужа (покончил жизнь самоубийством) Екатерина Жданова уехала на Камчатку, где работает по настоящее время (в г. Ключи). Когда в 1984 г. после семнадцатилетнего отсутствия С. Аллилуева приехала в Москву, Екатерина не захотела с ней встретиться. Имеет дочь Анну (р. 1982 г.).

Мнения о Жданове

Горбачев о Жданове и Сталине: "Сталин - это человек весь в крови. Я видел его резолюции, которые пачками он подписывал вместе с Молотовым, Ворошиловым, Кагановичем и Ждановым. Это самая пятерка была инициативная. (цитата из программы "Времена" В. Познера, http://www.youtube.com/watch?v=6XlkfHHJkuk)

Сын Юрий Андреевич Жданов, член-корреспондент РАН: "А.А.Жданов относился к революционно-демократическому крылу российской интеллигенции, к разночинцам в самом добром смысле. Отсюда его неприязнь к эстетству, салонному стилю, аристократизму, декадансу и модернизму. Вот почему, рассердившись на родственницу мещаночку, которая любила твердить: "Мы – аристократы духа", он в сердцах сказал: "А я – плебей!"" ("Во мгле противоречий", "Вопросы философии" №7, 1993 г.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Andriej Aleksandrowicz Żdanow, ros. Андрей Александрович Жданов (ur. 26 lutego 1896, zm. 31 sierpnia 1948) – polityk, członek partii bolszewickiej od 1915 r. W czasie I wojny światowej oficer. Po 1917 w aparacie partyjnym, od 1924 sekretarz Komitetu Obwodowego w Niżnym Nowogrodzie. Zastępca członka Komitetu Centralnego od 1925, członek KC od 1930. Od 1934 sekretarz Komitetu Centralnego i członek Orgbiura, od 1935 zastępca, od 1939 członek Biura Politycznego. W 1934 r. po zabójstwie Kirowa prowadził czystkę w Leningradzie. Jako zaufany emisariusz Stalina nadzorował również represje w Kazaniu, Orenburgu i Baszkirii. Na XVIII Zjeździe WKP(b) w 1939 wystąpił jednak (za zezwoleniem Stalina) jako rzecznik względnej liberalizacji i rehabilitacji niesłusznie oskarżonych. Miał wówczas tak mocną pozycję, że mógł sobie pozwolić na krytykę sojuszu z III Rzeszą. W czasie II wojny światowej kierował obroną miasta jako członek Rady Wojennej Frontu Leningradzkiego. Od 1944 r. był kierownikiem Wydziału ds. Kultury i Ideologii w Komitecie Centralnym, a od 1946 r. nadzorował politykę represji i wzmożonego nadzoru ideologicznego w życiu kulturalnym ZSRR, zwanej od jego nazwiska żdanowszczyzną, co przejściowo pognębiło jego rywala w walce o sukcesję po Stalinie po zakończeniu II wojny światowej, Gieorgija Malenkowa. Zmarł w nie wyjaśnionych okolicznościach - wedle oficjalnego komunikatu na serce, jednak w rzeczywistości zapewne na delirium tremens, jako że był alkoholikiem. Jego nagła śmierć stała się przyczyną represji w Leningradzie, w wyniku których ucierpiało około 2000 ludzi, w tym wielu współpracowników Żdanowa. Jurij Żdanow, syn Andrieja, po śmierci ojca mąż Swietłany Alliłujewej, był kierownikiem Wydziału Nauki KC.


Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Wto 21:42, 19 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:44, 19 Kwi 2011    Temat postu: Burdenko został zaproszony do CzGK

26 września 1943 roku Burdenko został zaproszony do CzGK, gdzie prawnik, członek akademik Iwan Trajnin przekazał mu polecenie Mołotowa, aby wyjechał do obwodu smoleńskiego i wziął udział w badaniu przestępstw faszystowskich w tym regionie. Trajnin uznał że w tym zadaniu mieści się również badanie ZBRODNI KATYŃSKIEJ, o czym poinformował wybitnego neurochirurga. 27 września 1943 roku Burdenko wysłał pismo do Wiaczesława Mołotowa. Pisał w nim:
"Wielce szanowny Wiaczesławie Michajłowyczu. Wczoraj od profesora Trajnina otrzymałem pańskie polecenie w sprawie badań w obwodzie smoleńskim, między innymi tragedii katyńskiej. W związku z tą ostatnią sprawą proszę o panskie pozwolenie, ze względu na konieczność ekshumacji zwłok polskich oficerów i dokładnego zbadania sposobu rozstrzelania i charakteru ran, na zaproszenie w pana imieniu Naczelnika Głównego Zarządu Wojskowo- Sanitarnego Armii Czerwonej generała-lejtnanta Jefima Iwanowicza Smirnowa i podległych mu kompetentnych osób. Pozwoli to na sporządzeniedokładnych aktów i szybkie zebranie materiałów i ich porównanie z materiałami zebranymi przeze mnie. Poza tym ułatwi to dokumentowanie znalezisk w terenie w postaci fotografii, planów miejscowości i zdjęć rentgenowskich. Mam nadzieję że wszystko uda się zorganizować do 29 września 1943 roku. Szczerze oddany wam- N. Burdenko".
Po przeczytaniu tego listu Mołotow był wściekły, zdziwiony i zirytowany. W rezolucji adresowanej do Andrieja Wyszyńskiego pisał; "Nic nie mówiłem towarzyszowi Tajninowi o Katyniu. Trzeba przemyśleć, kiedy i jak wziąść się za tę sprawę. Tow. Tajnin pośpieszył się z wydaniem polecenia tow. Burdence. W. Mołotow".
Wyszyński polecił wezwać do niego Tranina. Mołotow jednak wolał sam dać dyspozycje akademikowi Tajninowi. W efekcie Burdenko i inni Pracownicy CzGK na początku października 1943 roku wyjechali do Smoleńska, ale do sprawy katyńskiej nie dopuszczono ich aż do drugiej dekady stycznia 1944 roku."..(Natalia S. Lebiediewa - "Komisja Specjalna i jej przewodniczący Burdenko).


Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Wto 21:46, 19 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:50, 19 Kwi 2011    Temat postu: fabrykowanie fałszywych ŚWIADECTW

Stalin i jego najbliżsi współpracownicy uznali za konieczne przeprowadzenie "dokładnych przygotowań" zanim do sprawy zastanie dopuszczona Komisja Burdenki. "Dochodzeniem wstępnym" miał pokierować ludowy komisarz bezpieczeństwa państwowego ZSRR Wsiewołod Mierkułow.
To właśnie on w kwietniu-maju 1940 roku kierował operacją rozstrzelania polskich oficerów, policjantów i osób uwięzionych w więzieniach zachodnich obwodów USRR i BSRR.
Głównym zadaniem tego "dochodzenia wstępnego" stało się zniszczenie DOWODÓW WINY NKWD i sfabrykowanie fałszywych ŚWIADECTW odpowiedzialności hitlerowców za zbrodnię katyńską."..(Natalia S. Lebiediewa - "Komisja Specjalna i jej przewodniczący Burdenko).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:54, 19 Kwi 2011    Temat postu:

Dosłownie w kilka dni podjęto odpowiednie kroki i już pod koniec września 1943 roku do Katynia wyjechała duża grupa pracowników operacyjnych i śledczych NKWD i NKGB. Razem z Pracownikami zarządu NKWD Obwodu Smoleńskiego i pracownikami kontrwywiadu wojskowego (Smiersz), w ścisłej tajemnicy przystąpili oni do przygotowania fałszywych świadectw "dowodzących" odpowiedzialności władz niemieckich za rozstrzelanie polskich oficerów zniszczenia dowodów winy NKWD ZSRR.

Na co dzień kierował nimi przybyły z Moskwy z-ca naczelnika kontrwywiadu NKGB ZSRR Leonid Rajchman. W celu prowadzenia ich pracy do Smoleńska często przyjeżdżał sam Mierkułow oraz zastępca ludowego komisarza spraw wewnętrznych Siergiej Krugłow. Jednym z kierowników grupy był pułkownik J.N. Matusow, któremu podlegali przybyli z Moskwy ppłk bezpieczeństwa wewnętrznego A.S. Kozłow, major bezpieczeństwa Gordiejew oraz pełnomocnicy operacyjni W.M. Tumanow,
A.A. Kozyriow, M.M. Kołdajew, D.W. Grobelny, Mierietukow i inni. Pracownicy operacyjni ogrodzili miejsce masowego pochówku i rozpoczęli intensywne prace ziemne.

Przechowywane w USA zdobyczne materiały ze zdjęciami lotniczymi wykonanymi przez niemieckie samoloty zwiadowcze, świadczą że po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren obwodu smoleńskiego, groby katyńskie zostały otwarte i utworzono DWA NOWE MIEJSCA POCHOWANIA ZWŁOK.
Przewidując to Joseph Goebbels zapisał w swoim dzienniku: "Po wyzwoleniu Smoleńska Sowieci na pewno będą starali się [...]
ZWALIĆ NA NAS SWOJĄ WINĘ"..
...(Natalia S. Lebiediewa - "Komisja Specjalna i jej przewodniczący Burdenko").
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 18:03, 28 Kwi 2011    Temat postu: przygotowanie FAŁSZYWYCH ŚWIADKÓW


Kiedy w styczniu 1944 r. do Katynia przyjechała komisja pod kierownictwem profesora medycyny Nikołaja Burdenki, wszystko było gotowe. Świadkowie nauczeni, co mają mówić, dowody rzeczowe przygotowane, masowe mogiły rozkopane, ciała rozstrzelanych ułożone na powierzchni.

18 января 1944 года в Смоленск поездом прибыли Николай Бурденко, митрополит Николай (Ярушевич), В. П. Потемкин, С. А. Колесников, A.C. Гундоров, В. Н. Макаров, Д. Н. Выропаев, а также кинооператор Ю.Б. Левитан и его помощники. В 11 часов 50 минут все выехали в Катынский лес для осмотра могил. На месте раскопок работало около 200 бойцов сапёрного подразделения. [16]
В составе комиссии Николай Бурденко заслушивал показания местных жителей и производил вскрытия в составе группы из 75 врачей.http://ru.wikipedia.org/wiki/


Ekipa Mierkułowa główny nacisk kładła na MASOWE przygotowanie FAŁSZYWYCH ŚWIADKÓW. Jak ustalili śledczy Głównej Prokuratury Wojskowej (GPW) w pracy ze świadkami "stosowano surowe, wyrafinowane i selektywne praktyki zastraszania i przymuszania do składania fałszywych zeznań zarówno przez świadków, którzy znali prawdziwych winowajców rozstrzelania Polaków, jak i przez ludzi którzy o tym NIC nie wiedzieli. Pracownicy operacyjni NKWD odszukali i aresztowali przede wszystkim tych którzy w kwietniu-czerwcu 1943 r.
składali przed Niemcami zeznania w sprawie rozstrzelania polskich oficerów przez NKWD. Świadków \, których nie można było wykorzystać likwidowano lub skazywano na wieloletnie uwięzienie w pojedyńczej celi. Na przykład jeden z najważniejszych świadków rozstrzelania polskich oficerów w Lesie Katyńskim Kriwoziercew,który zbiegł z Niemcami i jesienią 1946 roku w składzie 2 Korpusu Pancernego przybył do Wielkiej Brytanii, zginął w 1947 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. O zdradę ojczyzny i współprace z okupantem został oskarżony inny ważny świadek, który składał zeznania przed władzami niemieckimi i utworzonymi przez nie komisjami- Iwan Andriejew
(pseudonim "Rumba"). Został on skazany na 25 lat więzienia, przebywał we więzieniu we Włodzimierzu, a w 1956 roku został zrehabilitowany. Ustalono również, że Kużma Godiezow(Godunow) i Grigorij Silwiestrow, wykorzystani przez Niemców w sprawie katyńskiej, zmarli nagle pod koniec 1943 roku. (Natalia S. Lebiediewa - "Komisja Specjalna i jej przewodniczący Burdenko").
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 18:05, 28 Kwi 2011    Temat postu: przygotowanie FAŁSZYWYCH ŚWIADKÓW

Jednym z tych którzy byli ważnymi świadkami w sprawie katyńskiej dla niemieckich władz okupacyjnych, a następnie składali wręcz ODWROTNE zeznania w trakcie "dochodzenia wstępnego" prowadzonego przez pracowników operacyjnych Mierkułowa, na posiedzeniu komisji Burdenki i na konferencji prasowej z udziałem dziennikarzy zagranicznych 22 stycznia 1944 roku, był Parfion Kisielow. Przed wybuchem wojny pracował na daczy NKWD i widział jak na stację Gniezdowo dostarczano wagony z Polakami, których następnie odwożono do Lasu Katyńskiego, skąd było słychać krzyki i wystrzały. Pózniej aby uniknąć kary za współpracę z okupantami,
Kisielow był zmuszony oświadczyć, że Niemcy torturami i grożbami zmusili go do złożenia fałszywych zeznań. W efekcie sprawa karna przeciwko niemu i jego synowi została umorzona, a oni sami wyszli z więzienia. Tak samo było w przypadku naczelnika stacji kolejowej Gniezdowo, Siergieja Iwanowa. W trakcie niemieckiego śledztwa złożył on zeznania na temat przybycia na stację eszelonów z Polakami i odesłania Polaków "woronkami" do Kozich Gór. W zeznaniu złożonym przed pracownikami NKWD, członkami komisji Burdenki i na konferencji z dziennikarzami zagranicznymi Iwanow powiedział, że po przybyciu eszelonów na stację, Polaków odesłano do obozów, w których pracowali przy budowie i remontach dróg. Dalej Iwanow oświadczył, że w lipcu 1941 roku zwrócił się do niego naczelnik obozu z prośbą o przyznanie wagonów w celu ewakuacji Polaków, ale z powodu nieobecności, Iwanow nie mógł tego wykonać. Po złożeniu potrzebnych pracownikom operacyjnym zeznań, sprawa karna przeciwko Iwanowi została umorzona, a on sam znalazł się na wolności. (Natalia S. Lebiediewa - "Komisja Specjalna i jej przewodniczący Burdenko").
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 18:07, 28 Kwi 2011    Temat postu: przygotowanie FAŁSZYWYCH ŚWIADKÓW

W czasie "dochodzenia wstępnego" aresztowano również tych, którzy pracowali dla hitlerowców w Smoleńsku
i położonych niedaleko od Lasu Katyńskiego wsiach. Za współpracę z okupantami podpadali oni pod działanie Dekretu Rady Najwyższej ZSRR z 19 kwietnia 1943 roku, który przewidywał najwyższy wymiar kary- śmierć przez powieszenie. Naturalnie na przesłuchaniach niedawni kolaboranci zgadzali się że będą mówić wszystko, co polecą im ludzie Mierkułowa, byleby darować im ich winę. Często po prostu podpisywali przygotowane wcześniej oświadczenie lub protokół przesłuchania. Po złożeniu fałszywych zeznań, sprawy karne przeciwko tym ludziom były umarzane, a oni sami wychodzili na wolność. Zwolniono między innymi przyszłych kluczowych świadków - dyrektora obserwatorium , będącego za czasów okupacji niemieckiej wiceburmistrzem Smoleńska Borisa Bazilewskiego i jego przyjaciela profesora fizyki Smoleńskiego Instytutu Medycznego Iłłariona Jefimowa. Obaj przez ponad 3 miesiące byli przetrzymywani pod strażą w więzieniu w Smoleńsku, jako oskarżeni o zdradę ojczyzny (art. 58-1, punkt "a". kk RFSRR). 5 stycznia 1944 roku Jefimow został wypuszczony na wolność po złożeniu organom potrzebnych im zeznań i własnoręcznego zobowiązania, że Jefimow nigdy, nikomu i w żadnych okolicznościach, nie będzie rozgłaszać informacji które stanowią tajemnicę państwową. Zeznania Jefimowa miały potwierdzić wiarygodność słów najważniejszego PODSTAWIONEGO świadka, przygotowanego przez pracowników operacyjnych Mierkułowa-- Borisa Bazilewskiego. Ten ostatni występował również przed członkami komisji Burdenki, na konferencji prasowej i na procesie norymberskim.
Powiedział on, że rzekomo słyszał od burmistrza Smoleńska Borisa Mieńszagina, że niemiecki dowódca
von Schwetz poinformował go o dyrektywie z Berlina w sprawie zlikwidowania polskich jeńców wojennych, a po jakimś czasie o jej wykonaniu.
Od 5 października 1943 roku do 10 stycznia 1944 roku śledczy przesłuchali 95 osób, "sprawdzili"( a raczej zainspirowali) 17 oświadczeń dla CzGK(nadzwyczajna państwowa komisja, ze składu której wyłoniono komisję Burdenki). Wielu świadków, którzy składali zeznania w trakcie" dochodzenia wstępnego" i przed członkami komisji Burdenki, na początku lat 90-tych, ODWOŁAŁO swoje zeznania w czasie przesłuchań przed Główną Prokuraturą Wojskową Federacji Rosyjskiej. (Natalia S. Lebiediewa - "Komisja Specjalna i jej przewodniczący Burdenko").
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 18:09, 28 Kwi 2011    Temat postu: "Eksperci" komisji Burdenki przy "pracy

Śledczy Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej po dokładnym zbadaniu metod przeprowadzenia
"dochodzenia wstępnego" dowiedli, że przybyli z Moskwy pracownicy operacyjni nie tylko przygotowali FAŁSZYWYCH ŚWIADKÓW, ale również SFABRYKOWALI PODROBIONE DOKUMENTY I PODŁOŻYLI JE DO EKSHUMOWANYCH Z MOGIŁ CIAŁ. Do mogił otwartych w pażdzierniku- grudniu 1943 roku, do kieszeni i pod podszewki ubrań podłożono wiele dokumentów z drugiej połowy 1940 roku i pierwszej połowy 1941 roku. Pózniej dokumenty te "ZOSTAŁY ODNALEZIONE" przez ekspertów medycyny sądowej z komisji Burdenki.
"Eksperci" komisji Burdenki przy "pracy".

Na przykład przy ciele numer 53 "ekspert" Konstantin Zubkow "znalazł" pocztówkę napisaną przez Stanisława
Kuczyńskiego 20 czerwca 1941 roku. Jednak ten polski oficer nie został rozstrzelany. Jak wynika z notatki naczelnika II Wydziału Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD ZSRR Piotra Fiedotowa skierowanej do zastępcy naczelnika Zarządu d/s Jeńców Wojennych (UPW) NKWD ZSRR Iwana Chochłowa,
16 lutego 1940 roku Kuczyński decyzją Ławrentija Berii został przeniesiony z obozu w Starobielsku do Moskwy
i pózniej był wykorzystywany przez rosyjskie służby specjalne. Naturalnie mógł w dowolnym czasie napisać taką kartkę pocztową. (Natalia S. Lebiediewa - "Komisja Specjalna i jej przewodniczący Burdenko").
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 18:12, 28 Kwi 2011    Temat postu: "Eksperci" komisji Burdenki przy "pracy

Charakterystyczna jest również sama postać K.P. Zubkowa. Służył w Armii Czerwonej, był ranny, trafił do niewoli, potem wrócił do domu i w czasie okupacji pracował w Smoleńsku jako lekarz. Tym samym podlegał pod działanie ustawy z 19 kwietnia 1943 roku. W czasie "dochodzenia wstępnego" 20 pazdziernika 1943 roku podpisał "oświadczenie" dla CzGK i składał zeznania przed członkami Komisji Specjalnej, na konferencji prasowej na temat pobytu wiosną 1943 roku na mogiłach katyńskich i wniosku że Polacy zostali rozstrzelani wiosną lub latem 1942 roku. Według wszelkiego prawdopodobieństwa, wykonując określone zadania pracowników operacyjnych Mierkułowa, Zubkow "odnalazł" sfabrykowane dokumenty.
Kiedy w styczniu 1944 r. do Katynia przyjechała komisja pod kierownictwem profesora medycyny Nikołaja Burdenki, wszystko było gotowe. Świadkowie nauczeni, co mają mówić, dowody rzeczowe przygotowane, masowe mogiły rozkopane, ciała rozstrzelanych ułożone na powierzchni


Nie jest wykluczone, że takie same zadania wykonywał również "ekspert" P.S. Siemionowskij, zaufany człowiek Andrieja Wyszyńskiego, pod naciskiem którego wielokrotnie fałszował rezultaty ekspertyz. Jego nazwisko nie pojawia się w żadnym innym komunikacie CzGK. Przy ciele nr.92 Siemionowskij "znalazł" list Zofii Zygoń do Czerwonego Krzyża z 12 września 1940 roku, w którym prosiła ona o poinformowanie gdzie przebywa jej mąż Tomasz Zygoń. Takiego jeńca nie było jednak w trzech obozach obozach specjalnych. Również Siemionowskij "odszukał" przy ciele nr. 71 modlitewnik, w którym leżał śwęty obrazek, na odwrocie był napis: Jadwinia 4 IV 1941 rok. On też "znalazł" kartkę pocztową z 29 czerwca 1940 roku, chociaż jeńcom zakazano korespondencji już 16 marca 1940 roku, po czym listy do jeńców przestały dochodzić.
(Natalia S. Lebiediewa - "Komisja Specjalna i jej przewodniczący Burdenko").
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 18:14, 28 Kwi 2011    Temat postu: "Eksperci" komisji Burdenki przy "pracy

Natomiast Zubkow przy ciele nr.46 "znalazł" kwit z obozu starobielskiego z 16 grudnia 1939 roku o przyjęciu od Włodzimierza Araszkiewicza złotego zegarka z adnotacją na odwrotnej stronie, że zegarek został sprzedany Juwielirtorgowi z datą 25 marca 1941 roku. Poza tym również Zubkow "wydobył" dwa pokwitowania z obozu 1-ON o przyjęciu od tego samego Polaka 6 kwietnia 1941 roku 225 rubli i 5 maja tegoż roku - 102 rubli.
Tymczasem jeniec wojenny o takim nazwisku przebywał w obozie w Ostaszkowie, był w maju 1940 roku decyzją nr.062 skierowany do UNKWD Obwodu Kalininskiego i tam rostrzelany. Siemionowskij "znalazł" przy ciele nr. 101
pokwitowanie obozu kozielskiego z 19 grudnia 1939 roku o przyjęciu od Edwarda Lewandowskiego złotego zegarka z adnotacją na odwrocie o sprzedaży zegarka Juwielirtorgowi 14 marca 1941 roku. Również w tym przypadku było pokwitowanie obozu nr. 1 -ON z 18 maja 1941 roku o przyjęciu od tego jeńca 175 rubli. Lewandowski był przetrzymywany w obozie w Ostaszkowie i został wysłany na rozstrzelanie do Kalinina 27 kwietnia 1940 roku decyzją nr. 051/2.
(Natalia S. Lebiediewa - "Komisja Specjalna i jej przewodniczący Burdenko").
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 18:21, 28 Kwi 2011    Temat postu: układ Sikorski-Majski

Szczególną uwagę należy poświęcić wersji mówiącej o funkcjonowaniu w pobliżu Smoleńska trzech obozów o specjalnym przeznaczeniu: 1-ON, 2-ON, 3-ON. Charakterystyczne jest, że po podpisaniu 30 lipca 1941 roku radziecko-polskiego porozumienia(Układ Sikorski- Majski)***, oficjalne organa ZSRR ani razu nie poinformowały władz polskich, że oficerowie i policjanci z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zostali wywiezieni w rejon Smoleńska, byli tam wykorzystani do prac przy budowie dróg i nie mogli być ewakuowani z powodu szybkiego posuwania się wojsk niemieckich Dokumenty NKWD i UPWI świadczą natomiast, że decyzja o ewakuacji polskich jeńców wojennych, w tym również z Obozów Głównego Zarządu Budowy Kolei NKWD ZSRR, Została przyjęta już 22 czerwca 1941 roku i w odpowiednim czasie wykonana. Ogromne archiwum NKWD i UPWI, zawierające setki tysięcy dokumentów, również świadczy o tym że nie było żadnych obozów o specjalnym przeznaczeniu i żaden z jeńców wojennych w przeddzień wojny, ani nawet wcześniej, nie pracował w pobliżu Smoleńska przy budowie lub remoncie dróg.
(Natalia S. Lebiediewa - "Komisja Specjalna i jej przewodniczący Burdenko").
** *Układ Sikorski-Majski
-----------------------------------------------------------------------------------------

Podpisanie układu, Londyn 30 lipca 1941. Od lewej: Sikorski, Eden, Churchill i Majski


Układ Sikorski-Majski – układ z dnia 30 lipca 1941 roku między Polską a ZSRR, przywracający stosunki dyplomatyczne między obu państwami, zerwane 17 września 1939 z chwilą agresji ZSRR na Polskę wobec wysuniętego wówczas w nocie skierowanej do ambasadora RP oficjalnego stwierdzenia strony sowieckiej o zaprzestaniu istnienia państwa polskiego. Układ miał na celu wspólną walkę obu państw z III Rzeszą w czasie II wojny światowej w ramach koalicji antyhitlerowskiej.
Po agresji III Rzeszy na ZSRR (22 czerwca 1941) rząd Wielkiej Brytanii związany sojuszem politycznym i wojskowym z Polską pośredniczył w rozmowach zmierzających do normalizacji polsko-sowieckich stosunków dyplomatycznych. Było to elementem brytyjskiej gry dyplomatycznej zmierzającej do utworzenia faktycznej koalicji antyhitlerowskiej.[1] Rokowania prowadzone za pośrednictwem brytyjskim w Londynie zakończyły się podpisaniem międzypaństwowego porozumienia pomiędzy Polską a ZSRR w dniu 30 lipca 1941 roku. Układ przewidywał przywrócenie stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami oraz budowę armii polskiej w Związku Sowieckim pod dowództwem polskim. Układ podpisany został przez premiera rządu RP na uchodźstwie generała Władysława Sikorskiego i ambasadora ZSRR w Londynie Iwana Majskiego – stąd jego kolokwialna nazwa. W artykule 1 układu Rząd ZSRR uznał, że traktaty radziecko-niemieckie z 1939 roku tracą moc[2], zaś Rząd RP stwierdzał, że nie jest związany żadnym układem skierowanym przeciw ZSRR. W protokole dodatkowym rząd ZSRR zagwarantował "amnestię" dla obywateli polskich: więźniów politycznych i zesłańców pozbawionych wolności na terenie ZSRR w więzieniach i obozach Gułagu).Układ pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a ZSRR z 30 lipca 1941 (układ Sikorski-Majski)


Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i rząd Związku Socjalistycznych Republik Rad zawarły niniejszy układ i postanawiają, co następuje:
Art. 1
Rząd Związku Socjalistycznych Republik Rad uznaje, ze traktaty sowiecko-niemieckie z 1939 roku, dotyczące zmian terytorialnych w Polsce, utraciły swoją moc. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, ze Polska nie jest związana z jakimkolwiek trzecim państwem żadnym układem zwróconym przeciwko Związkowi Socjalistycznych Republik Rad.
Art. 2
Stosunki dyplomatyczne między obu rządami będą przywrócone po podpisaniu niniejszego układu i nastąpi niezwłocznie wymiana ambasadorów.
Art. 3
Oba rządy zobowiązują się wzajemnie do udzielenia sobie wszelkiego rodzaju pomocy i poparcia w obecnej wojnie przeciwko hitlerowskim Niemcom.
Art. 4
Rząd Związku Socjalistycznych Republik Rad oświadcza swą zgodę na tworzenie na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Rad Armii Polskiej, której dowódca będzie mianowany przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej w porozumieniu z rządem Związku Socjalistycznych Republik Rad. Armia Polska na terytorium Związku Socjalistycznych Republik rad będzie podlegać w sprawach operacyjnych Naczelnemu Dowództwu Związku Socjalistycznych Republik Rad, w skład którego będzie się znajdować przedstawiciel Armii Polskiej. Wszystkie szczegóły dotyczące organizacji dowództwa i użycia Armii będą ustalone dalszym układem.
Art. 5
Układ niniejszy wchodzi w życie natychmiast po jego podpisaniu i nie podlega ratyfikacji. Układ niniejszy sporządzony jest w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i rosyjskim. Oba teksty mają jednakową moc.
Do układu zostały dołączone dwa tajne protokoły o następującej treści:

Protokół I
1. Różne roszczenia o charakterze tak publicznym, jak prywatnym będą rozpatrywane w dalszych rokowaniach między obu rządami.
2. Protokół niniejszy wchodzi w życie równocześnie z układem z 30 lipca 1941 roku.

Protokół II
1. Z chwilą przywrócenia stosunków dyplomatycznych rząd Związku Socjalistycznych Republik Rad udzieli amnestii wszystkim obywatelom polskim, którzy są obecnie pozbawieni swobody na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Rad bądź jako jeńcy wojenni, bądź z innych odpowiednich powodów.
2. Protokół niniejszy wchodzi w życie równocześnie z układem z 30 lipca 1941 roku.
/-/ Władysław Sikorski
/-/ Iwan Majski
(źródło wikipedia)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 18:26, 28 Kwi 2011    Temat postu: Szef IPN atakuje Rosję za Katyń

2010-04-06 17:08fot: PAP/Paweł Kula
Szef IPN atakuje Rosję za Katyń

Skandaliczna i oparta na nieprawdzie - tak prezes IPN określa odpowiedź władz rosyjskich ws. skargi katyńskiej złożonej w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Uważa, że to stanowisko w jaskrawy sposób kłóci się z innymi oficjalnymi deklaracjami.

Skargę w strasburskim Trybunale złożyła Witomiła Wołk-Jezierska i 12 innych krewnych oficerów zamordowanych w 1940 r. przez NKWD. Wspiera ich przed Trybunałem polski rząd, który ma w postępowaniu status tzw. strony trzeciej.

Według doniesień mediów, Rosja negatywnie odpowiedziała na żądanie Trybunału dotyczące m.in. ujawnienia akt, umorzonego w 2004 r., śledztwa rosyjskiej prokuratury ws. Zbrodni Katyńskiej. W 17-stronicowym piśmie strony rosyjskiej ani razu nie użyto słowa zbrodnia, ani mord, napisano jedynie o sprawie lub zdarzeniu katyńskim.- Myślę, że odpowiedź na skargę strasburską jest po prostu skandalem - ocenił we wtorkowej rozmowie z dziennikarzami prezes IPN Janusz Kurtyka. Nie może być tak, że w obliczu oczywistych faktów państwo, które jest spadkobiercą tej zbrodni całkowicie odmawia ustosunkowania się do oczywistych faktów i do tej zbrodni - podkreślił Kurtyka.

To stanowisko w jaskrawy sposób kłóci się z innymi oficjalnymi deklaracjami władz rosyjskich. Myślę, że powinniśmy wyrazić głęboką nadzieję, że ta drastyczna rozbieżność zostanie wkrótce usunięta, tym bardziej, że argumentacja strony rosyjskiej na potrzeby Strasburga oparta jest na nieprawdzie - dodał.


Wśród istotnych błędów argumentacji władz rosyjskich zawartych w piśmie do Strasburga, Kurtyka wymienił m.in. informację o tym, że Rosja nie może odtajnić materiałów archiwalnych w sprawie Katynia. To leży w gestii organów państwa rosyjskiego, a odtajnienie jest możliwe, skoro większość dokumentów rosyjskich, które są w naszej dyspozycji (...) też były kiedyś ściśle tajne - powiedział prezes IPN, podając przykład decyzji sowieckiego Politbiura z 5 marca 1940 r. To był dokument, który miał najwyższy z możliwych klauzul tajności, a jednak było możliwe, żeby decyzją prezydenta Federacji Rosyjskiej dokument i inne mu towarzyszące został odtajniony i ujawniony Polsce - tłumaczył Kurtyka.

Ponadto - kontynuował Kurtyka - Rosjanie twierdzą, że nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej zostali rozstrzelani polscy oficerowie, gdyż dokumenty w tej sprawie zostały zniszczone. Jest to kłamstwo, bądź też dowód niekompetencji - w co nie wierzę - archiwistów i historyków rosyjskich, bowiem zachowały się dokumenty dotyczące dwóch polskich oficerów: Stefana Olejnika i Franciszka Adamczyka, na podstawie których możemy stwierdzić, że zostali oni rozstrzelani w oparciu o artykuły kodeksu karnego Rosji sowieckiej z 1926 r. i kodeksu karnego ukraińskiej republiki sowieckiej - wyjaśniał prezes IPN.
Rosjanie zaprzeczyli, że zbrodnia w Katyniu to ich dzieło?

Informacje dotyczące odpowiedzi Rosjan przesłanej 19 marca do Trybunału w Strasburgu, potwierdził pełnomocnik prawny rodzin ofiar katyńskich Ireneusz Kamiński. Jak powiedział, z rosyjskiej odpowiedzi ws. skargi katyńskiej wynika, że Rosjanie nie wiedzą co się stało wiosną 1940 r. w Katyniu.

- Jeżeli już prawdopodobieństwo śmierci wchodziłoby w grę, to nie wiadomo, w jakich okolicznościach do tej śmierci doszło, z jakiego powodu i z czyich rąk. Krótko mówiąc, nie wiadomo, co się stało - powiedział Kamiński, który przytoczył także uzasadnienie strony rosyjskiej. Tłumaczą to faktem zniszczenia dokumentacji. A więc brak teczek personalnych, które zostały zniszczone, powoduje, że nie mogą ustalić okoliczności śmierci polskich jeńców - mówił mecenas.

Za rzecz zupełnie niezrozumiałą uznał także fragment dokumentu, w którym Rosjanie - uzasadniając tajność przechowywanych przez siebie dokumentów - powołują się na ochronę interesów współczesnej Rosji. To jest przerażające, bo pokazuje wręcz, że pomiędzy Związkiem Sowieckim a obecną, demokratyczną Rosją istnieje związek, jakaś ciągłość - dodał.

W ocenie Kamińskiego, odpowiedź ta jest tym bardziej zdumiewająca, ponieważ musiała być przesłana do Strasburga za wiedzą dyplomacji rosyjskiej. Dyplomacja rosyjska należy do najlepszych na świecie, zatem nie popełniono by takiego błędu, żeby dokument wyrażający historyczne, nieaktualne już stanowisko był nam przekazywany bez jej akceptacji - ocenił mecenas.
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 18:28, 28 Kwi 2011    Temat postu: Dla rodzin katyńskich gesty to mało

Ireneusz Kamiński: Dla rodzin katyńskich gesty to mało
Tagi: ireneusz kamiński, opinie
Data publikacji: 08.04.2010 01:36

Spotkanie premierów Polski i Rosji w Katyniu komentuje adwokat rodzin katyńskich Ireneusz Kamiński

"Super Express": - Czy spodziewał się pan przełomu po spotkaniu premierów Polski i Rosji w Katyniu?

Ireneusz Kamiński- Jeszcze przed wczorajszym spotkaniem usłyszeliśmy od rzecznika premiera Putina, że Rosjanie nie przekażą nam żadnych dokumentów. Dlaczego więc miałbym wykrzesać z siebie jakiekolwiek nuty optymizmu?

SE- Może z uwagi na to, że po raz pierwszy do Katynia na spotkanie z polskim premierem przybył przedstawiciel Rosji tej rangi, a same uroczystości odbyły się z wielką pompą, choć przecież zbrodnia katyńska jest od lat dla rosyjskich władz tematem bardzo drażliwym.

I.K.- Na pewno nie jest to przełom, najwyżej mały kroczek w dobrym kierunku. W kategoriach politycznych możemy ten gest doceniać. Jednak w sprawach zasadniczych nic się nie ruszyło do przodu. Dla rodzin ofiar katyńskich, które reprezentuję, to spotkanie niewiele znaczy.

SE- Jakie mają zastrzeżenia?

I.K.- Przede wszystkim są niezwykle zawiedzeni tym, że Rosja nie spełniła ich oczekiwań. Czują ból po tym, co przeczytali w rosyjskiej odpowiedzi na ich skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. To jest dla nich dużo ważniejsze niż gesty premierów na cmentarzu w Katyniu.

SE- Przypomnijmy, czego dotyczyło zażalenie rodzin katyńskich do Trybunału w Strasburgu.

I.K.- Skarga została sformułowana w języku praw człowieka. Znajduje się tam wiele zarzutów pod adresem strony rosyjskiej, ale kanwą skargi jest to, że rodziny ofiar nie mają dostępu do akt rosyjskiego śledztwa i możliwości rehabilitacji swoich bliskich.

SE- Jaka była reakcja Rosjan na skargę?

I.K.- Stanowisko strony rosyjskiej skomentujemy w naszej odpowiedzi do Trybunału w Strasburgu. Teraz mogę jedynie powiedzieć, że słowa "zbrodnia" czy "mord" zostały tam zastąpione przez wyrażenia "sprawa katyńska", "zdarzenie katyńskie". Poza tym władze Rosji przyjęły punkt widzenia swoich organów śledczych - naczelnej prokuratury wojskowej Federacji Rosyjskiej i rosyjskich sądów, który brzmi: ze względu na zniszczenie dokumentacji nie udało się ustalić, co się stało z polskimi oficerami. Pismo nie wyjaśnia wielu podstawowych spraw dotyczących ich śmierci: podstawy prawnej mordu, jego okoliczności i sprawców. Obserwuję niestety olbrzymią różnicę w kwestii zbliżenia polsko-rosyjskiego między stanowiskiem obecnych władz Rosji, czyli głównie Putina, a jego poprzedników, głównie Jelcyna.

SE- Dlaczego zatem władze rosyjskie wykonują życzliwe gesty pod adresem Polski, typu przyjazd Putina do Katynia, czy pokaz filmu Andrzeja Wajdy w państwowej telewizji, a jednocześnie kierują tego typu pismo do Trybunału w Strasburgu?

I.K.- Chcielibyśmy, aby rosyjska narracja była spójna, aby istniała zgodność między tymi gestami a odpowiedzią skarżącym w Strasburgu. Wtedy można by powiedzieć, że władze rosyjskie wykazują wolę wyjaśnienia zbrodni katyńskiej.

SE- A może te sprzeczne sygnały to tylko przypadkowy zbieg okoliczności?

I.K.- To nie przypadek, bo pismo pochodzi z 18 marca bieżącego roku. A dyplomacja rosyjska należy do najbardziej profesjonalnych na świecie. Strasburgowi odpowiadał pełnomocnik rządu rosyjskiego do spraw postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Zatem ten tekst wyraża prawne stanowisko Rosji w sprawie Katynia w dniu dzisiejszym.

SE- Co dalej stanie się z waszą skargą?

I.K.- Trybunał najpierw uwzględni wszystkie pisma, które otrzyma: nasze, które w najbliższym czasie wystosujemy; polskiego rządu, który jest uczestnikiem postępowania; a także Federacji Rosyjskiej i samą skargę rodzin katyńskich. I wtedy wyda wyrok.

SE- Jakiego zakończenia sprawy pan oczekuje?

I.K.- Domagamy się odtajnienia pełnej dokumentacji postępowania katyńskiego oraz rehabilitacji ofiar. Chcemy, by o bólu i pretensjach skarżących można było mówić wyłącznie w czasie przeszłym.

SE- Rosjanie obawiają się, że prędzej czy później rodziny katyńskie skierują serię pozwów o odszkodowania.

I.K.- Rodziny ofiar katyńskich chcą symbolicznego zadośćuczynienia: jednego euro.

Dr Ireneusz Kamiński

Adwokat, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor skargi rodzin katyńskich przed Trybunałem w Strasburgu. [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 20:47, 12 Maj 2011    Temat postu:

Przeczytaj pełną treść przemówienia Putina w Katyniu
Środa, 7 kwietnia 2010 (17:51)
Pełna treść przemówienia premiera Rosji Władimira Putina, wygłoszonego w środę podczas uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej


"Dzisiaj pochylamy głowy przed tymi, którzy mężnie przyjęli tutaj śmierć" /AFP

"Panie Premierze, Drodzy Polscy Przyjaciele, Drodzy Państwo, Rodacy!

Przywiodła nas tutaj wspólna pamięć, wspólny dług historyczny i wiara w przyszłość. Dzisiaj pochylamy głowy przed tymi, którzy mężnie przyjęli tutaj śmierć; przed tymi, których dążenia, nadzieje, talenty zostały bezlitośnie rozdeptane, przed tymi, kogo się nie doczekano. Nie doczekały się, ale na zawsze zachowały w swoich sercach matki, dzieci, ukochane. W ziemi tej spoczywają obywatele radzieccy, którzy spłonęli w ogniu represji stalinowskich w latach 30., oficerowie polscy, rozstrzelani na podstawie tajnego rozkazu, żołnierze Armii Czerwonej rozstrzelani przez nazistów podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Katyń nierozerwalnie powiązał ich losy. Tutaj obok siebie, jak w bratniej mogile, zyskali wieczne odpoczywanie. Odpoczywanie, ale nie zapomnienie, ponieważ nie może być wytarta z pamięci śmierć męczeńska niewinnych ofiar. Nie można schować prawdy o zbrodniach.Rosja i Polska, jak żadne inne państwa, Rosjanie i Polacy, jak żadne inne narody Europy, musieli przeżyć praktycznie wszystkie tragedie XX w. Zapłacić olbrzymią, zbyt wysoka cenę za dwie wojny światowe, za bratobójcze zbrojne konflikty, za okrucieństwo i nieludzkość totalitaryzmu. Nasz naród, który przeżył koszmar wojny domowej, przymusową kolektywizację wsi, masowe represje lat 30., doskonale rozumie, chyba lepiej niż ktokolwiek inny, co oznacza dla wielu polskich rodzin Katyń, Miednoje, Piatichatki, dlatego że w tym żałobnym rzędzie i miejscach masowych kaźni obywateli radzieckich jest poligon w Butowie pod Moskwą, Góra Siekierna na Sołowkach, rowy egzekucyjne w Magadanie i Workucie, bezimienne mogiły Norylska i Kanału Białomorskiego. Represje niszczyły ludzi nie zważając na ich narodowość, przekonania, wiarę. Ich ofiarami stawały się całe warstwy społeczne w naszym kraju: Kozacy, duchowni, zwykli chłopi, profesorowie, oficerowie - w tym również oficerowie armii carskiej, którzy w swoim czasie wstąpili na służbę do Armii Czerwonej - również ich nie oszczędzono - nauczyciele, robotnicy. Logika była jedna: zasiać strach, obudzić w człowieku najniższe instynkty, podjudzać ludzi przeciwko sobie i zmuszać ich do ślepego posłuszeństwa.

Zbrodnie te nie mogą być usprawiedliwione w żaden sposób. W naszym kraju została dokonana jasna ocena polityczna, prawna i moralna zbrodni reżimu totalitarnego. I ocena ta nie podlega żadnej rewizji. Wobec tych grobów, wobec ludzi, którzy przychodzą tutaj oddać hołd swoim bliskim byłoby cyniczne powiedzieć: zapomnijmy o tym, że wszystko zostało w przeszłości. Nie. Jesteśmy zobowiązani pielęgnować pamięć o przeszłości, i oczywiście będziemy to czynić, jakkolwiek gorzka nie byłaby ta prawda. Nie jesteśmy w stanie zmienić przeszłości, ale w naszych siłach jest zachować albo przywrócić prawdę, a to znaczy również sprawiedliwość historyczną. Jest to ciężka praca, praca bardzo żmudna, której podjęli się historycy Rosji i Polski, przedstawiciele społeczeństwa i duchowieństwa. Wracając w przeszłość pracują w imię prawdy, a to znaczy w imię przyszłych stosunków między naszymi krajami. Właśnie taka wspólna droga dla zdefiniowania pamięci narodowej, ran historycznych pozwoli nam uniknąć ślepej uliczki niezrozumienia, wyrównywania rachunków, prymitywnych interpretacji dzielenia narodów na te, które miały rację i te, które były winne, jak to czasami usiłują robić nieodpowiedzialni politykierzy.

W ciągu dziesięcioleci cynicznych kłamstw usiłowali zataić prawdę o egzekucjach katyńskich, ale byłoby takim samym kłamstwem obarczanie tą winą narodu rosyjskiego. Historia pisana przez złość i nienawiść jest równie fałszywa i zalakierowana jak wylizana historia w interesie konkretnych ludzi czy grup politycznych. Jestem pewny, że coraz częściej i w Rosji, i w Polsce zdajemy sobie z tego sprawę i jakie by to nie było trudne musimy wychodzić naprzeciwko sobie i zdawać sobie sprawę, że nie sposób żyć tylko i wyłącznie tą przeszłością. Dlatego jesteśmy dzisiaj wspólnie razem tutaj w Katyniu na tej uroczystości z okazji 70. rocznicy polskiej tragedii. Byliśmy wspólnie w Gdańsku w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na jej frontach nasze narody walczyły przeciwko wspólnemu wrogowi i jestem przekonany, że będziemy wspólnie obchodzić jubileusz wielkiego zwycięstwa - w którym główną, decydującą rolę odegrali żołnierze Armii Czerwonej - za które oddały swoje życie setki tysięcy żołnierzy wojska polskiego armii Andersa i Armii Krajowej, obrońcy Moskwy i Warszawy, Westerplatte i Smoleńska. Nasze straty i doświadczenia sojusznicze powinny nas zbliżać do siebie. Nie mamy moralnego prawa pozostawić przyszłym pokoleniom brzemienia nieufności do siebie. We współczesnym świecie, w Europie XXI w. nie ma innej alternatywy dla prawdziwego dobrego sąsiedztwa między narodami Polski i Rosji. Jest to wybór godny naszych dwóch narodów, które są skazane na to sąsiedztwo; wybór godny naszego wspólnego, tragicznego, ale wielkiego losu.

Światła pamięć i wieczne odpoczywanie wszystkim, których przyjęła ziemia Katynia. Pokoju, pomyślności i dobrobytu dla żyjących obecnie.

Dziękuję"

INTERIA.PL/PAP
--------------------------------------------------------------------------------------
Analizowałem ten tekst wielokrotnie, czytałem setki komentarzy na różnych forach, i nikt nie potrafił wskazać o czyich zbrodniach mówił Putin, kto w/g niego jest odpowiedzialny za zbrodnię ludobójstwa na polskich oficerach. Nie kieruję się złością ani nienawiścią, nie oczekuję od niego przeprosin, chciałbym tylko znać stanowisko obecnego rządu Rosji, kto jest odpowiedzialny za ZBRODNIĘ Katyńską?
Stalin i jego menażeria?
Rząd ZSRR?
System komunistyczny i jego zbrodnicze narzędzie w postaci CzeKa, przeobrażające się w coraz skuteczniejsze narzędzie terroru i mordu:GPU, OGPU, GUGB, NKWD, etc. etc.?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 20:52, 12 Maj 2011    Temat postu: Czeka

Czeka, CzK, WCzK (ros.: ЧК, ВЧК) - akronim nazwy radzieckiego organu czuwającego nad bezpieczeństwem państwa, odpowiedzialnego za represje w Rosji Sowieckiej w latach 1917 - 1922.
[img]

Kомплекс ФСБ на Лубянской площади. В центре — самое знаменитое из зданий, в 1919—1991 главное здание советских органов госбезопасности. Слева, на другой стороне Большой Лубянки — нынешнее главное здание ФСБ (построено в начале 1980-х)

Początkowo nosiła pełną nazwę Wsierossijskaja Czriezwyczajnaja Komissija po Bor'bie s Kontrriewolucyjej i Sabotażom (Wszechrosyjska Komisja Nadzwyczajna do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem), od sierpnia 1918 roku Wsierossijskaja Czriezwyczajnaja Komissija po Bor'bie s Kontrriewolucyjej, Spiekulacyjej i Priestupleniami po Dołżnosti (Всероссийская чрезвычайная комиссия по борьбе с контрреволюцией, спекуляцией и преступлениям по должности; Wszechrosyjska Komisja Nadzwyczajna do Walki z Kontrrewolucją, Spekulacją i Nadużyciami Władzy), zwana potocznie Czeka, lub Czieriezwyczajka. Potocznie nazywano tak także dalsze radzieckie służby, powstałe po przekształceniu Czeki.

Spis treści:
1 Powołanie WCzK
2 Kierownictwo WCzK
3 Pierwsze zadania
4 Czerwony terror
5 Liczba personelu
6 Struktury organizacyjne WCzK w latach 1918-1921
7 Źródła

Powołanie WCzK:
Lenin sądził, że w państwie rządzonym przez bolszewików nie będzie potrzebna policja polityczna[potrzebne źródło] (służba bezpieczeństwa), lecz zaskoczony rozmiarami wewnętrznej i zewnętrznej opozycji wobec nowej władzy Sownarkomu (Rady Komisarzy Ludowych), wystąpił z inicjatywą utworzenia policji politycznej. 7 grudnia 1917 (20 grudnia wg kalendarza gregoriańskiego) roku Rada Komisarzy Ludowych podjęła decyzję o utworzeniu Wszechrosyjskiej Nadzwyczajnej Komisji do Spraw Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem - w skrócie WCzK.
Na czele komisji stanął komunista polskiego pochodzenia Feliks Dzierżyński, który sprawował to stanowisko do lutego 1922 roku. Po reorganizacji WCzK i zamienieniu jej w Państwowy Zarząd Polityczny (GPU), a następnie w Zjednoczony Państwowy Zarząd Polityczny (OGPU), Feliks Dzierżyński kierował tą instytucją aż do śmierci w 1926 roku. Oprócz centralnego organu WCzK, istniały terenowe komisje nadzwyczajne CzK.

Kierownictwo WCzK:
W skład ścisłego kierownictwa WCzK wchodzili: Łotysze - Jakow Peters, Martin Łacis, Polak Stanisław Messing, Rosjanie - Jurij Ksenofontow, Michaił Kiedrow, Fiodor Fomin, oraz Żyd polskiego pochodzenia Józef Unszlicht, który w kwietniu 1921 roku objął stanowisko jednego z zastępców Feliksa Dzierżyńskiego.

Pierwsze zadania:

Rada Komisarzy Ludowych ściśle określiła zadania WCzK, początkowo składające się z trzech punktów:
Ścigać i likwidować wszystkie akcje kontrrewolucyjne i sabotażowe na obszarze całej Rosji, bez względu na to kto je organizował.
Oddawać pod sąd Trybunału Rewolucyjnego wszystkich sabotażystów i kontrrewolucjonistów.
Przeprowadzać wstępne doniesienia, jeśli byłyby one konieczne do zachowania bezpieczeństwa.
W rzeczywistości kompetencje i zadania WCzK były nieograniczone, spełniała nie tylko funkcję policji politycznej, ale także sądu i kata. Czeka przeprowadzała wysiedlenia i konfiskaty mienia, ścigała przestępstwa pospolite, walczyła ze spekulacją, pełniła funkcję cenzora prasy i wydawnictw, zajmowała się bezpośrednią ochroną rządu i partii.
24 lutego 1918 roku ustanowiono tzw. trójki, które pełniły funkcję trybunałów kontrrewolucyjnych, cztery miesiące później przywrócono karę śmierci, czego domagał się Lenin (kara śmierci została zniesiona w Rosji po rewolucji lutowej). Pierwszych egzekucji dokonano w Piotrogrodzie (Sankt Petersburg) w tamtejszej Twierdzy Pietropawłowskiej. W latach funkcjonowania WCzK prawdopodobnie podobnych egzekucji wykonano aż 500 tys. Rozpoczęło się organizowanie pierwszych łagrów, które podzielono na obozy pracy i koncentracyjne.

Czerwony terror:
Korzystając z pretekstu, jakim był nieudany zamach na Lenina, Czeka rozpoczęła tzw. czerwony terror, co pozwoliło na stosowanie takich metod jak branie zakładników i na niespotykaną do tej pory skalę masowych egzekucji. Dzierżyński wydał osobisty rozkaz, aby do masowych egzekucji na kontrrewolucjonistach wykorzystywać karabiny maszynowe.
W Piotrogrodzie wydawano tak wiele wyroków śmierci, że skazanych wiązano parami, ładowano wieczorami na drewniane barki, które wyprowadzano na wody Zatoki Fińskiej, i tam zatapiano. Kiedy powiewał zachodni wiatr, ciała wpływały do portu w Kronsztadzie. Oprawcy z WCzK w Charkowie ściągali ofiarom skórę z rąk żywcem, robiąc tzw. "krwawe rękawiczki".

Oprawcy WCzK z Woroneża umieszczali torturowanych w specjalnie przygotowanych wcześniej beczkach, naszpikowanych kilkucalowymi gwoździami z ostrzami skierowanymi do wewnątrz beczki, które następnie toczono przez kilka minut, dziurawiąc w ten sposób torturowaną ofiarę. Zaprowadzanie wewnętrznego porządku wiązało się często z bezmyślnymi, przerażającymi okrucieństwami ze strony Czeki. Opisał je w swym pamiętniku Sidney Reilly, który przebywał w Rosji w czasie rewolucji październikowej:

Akcje CzeKa prowadzone były z taką brutalnością i bezwzględnością, jakich nie może pojąć cywilizowany umysł. Pewnego razu, gdy lokatorzy ze strachu nie zdjęli łańcucha z drzwi, czekista rzucił przez szparę granat. Innym razem nikt nie odpowiadał na łomotanie, stara kobieta była przykuta do łóżka z powodu paraliżu, który nastąpił gdy na jej oczach zamordowano jej męża, jeden z czekistów zniecierpliwiony czekaniem rzucił w drzwi granatem, który eksplodując za blisko ciężko ranił pięciu funkcjonariuszy. Powrócili tej samej nocy i w odwecie zarżnęli starą kobietę.

Liczba personelu:
W miesiąc po ustanowieniu WCzK miała 23 osoby personelu. W 1920 roku liczyła już 27 tys. ludzi, a w 1921 roku w momencie zakończenia wojny domowej 310 tys. funkcjonariuszy cywilnych.
W tym 137 tys. żołnierzy w wojskach wewnętrznych i 94 tys. w jednostkach frontowych.
Struktury organizacyjne WCzK w latach 1918-1921 [edytuj]
Wydział Specjalny - walka ze szpiegostwem i kontrola Armii Czerwonej.
Wydział Transportowy - zwalczanie wrogich elementów w transporcie kolejowym i drogowym.
Wydział Ekonomiczny - walka z dywersją i szpiegostwem w gospodarce.
Wydział Zagraniczny (INO - Inostrannyj Otdieł) - wywiad agenturalny za granicą.
Wydział Tajno-Polityczny - walka z partiami i organizacjami antybolszewickimi oraz inwigilacja inteligencji i duchowieństwa.

Źródła:
Normam Polmar, Thomas B. Allen - Księga Szpiegów, Wydawnictwo Magnum Warszawa 2000
Walter Kriwicki - W Tajnej służbie Stalina: Wspomnienia pierwszego sowieckiego szpiega który zdradził, wyd. Magnum 2002
Paweł Sudpołatow - Wspomnienia niewygodnego świadka (kulisy wywiadu i kontrwywiadu), Dom wydawniczy Bellona 1999
Christopher Andrew, Wasylij Mitrochin - Archiwum Mitrochina, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA Warszawa 2001
Evgeniia Al’bats - The state within a state : the KGB and its hold on Russia--past, present, and future, New York : Farrar, Straus, Giroux, 1994.
(wikipedia)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warto zwrócić uwagę że to Rada Komisarzy Ludowych już w 1918 roku powołała PIERWSZĄ TRÓJKĘ w składzie:
Feliks Dzierżynski, Martyn Łacis i Aleksandrowicz(eserowiec, prawdziwe nazwisko Piotr Dmitrijewski-rostrzelany w 1918 roku)
[/img]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 20:58, 12 Maj 2011    Temat postu: Nie ma mowy o rehabilitacji

Rosyjska Prokuratura Wojskowa: Ofiary Katynia nie zostaną zrehabilitowaneAktualizacja: Środa, 26 maja 2010 (09:52) Nie ma mowy o rehabilitacji ofiar i wznowieniu katyńskiego śledztwa - uważa Główna Prokuratura Wojskowa Rosji. Wg niej doszło jedynie do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy NKWD i nie ma dowodów, że każdy z polskich oficerów został rozstrzelany. Przestępstwo uległo przedawnieniu. Korespondent RMF FM Przemysław Marzec dotarł do pisma rosyjskiej prokuratury adresowanego do Stowarzyszenia "Memoriał".


Rozmowa Przemysława Marca z Aleksandrem Gurjanowem. Z pisma prokuratury wynika, że Stalin nie został uznany za odpowiedzialnego za zbrodnię katyńską a obwiniono jedynie funkcjonariuszy NKWD, którzy przekroczyli swoje uprawnienia. Według "Memoriału" Główna Prokuratura Wojskowa świadomie wykluczyła najwyższe kierownictwo partyjno-państwowe ZSRR z grona współuczestników zbrodni. Stowarzyszenie podkreśla, że prokuratura demonstracyjnie zignorowała decydujący udział w zbrodni Józefa Stalina, Wiaczesława Mołotowa i innych, którzy wyrazili zgodę na rozstrzelanie polskich obywateli.

Aleksander Gurjanow, koordynator Programu Polskiego Stowarzyszenia "Memoriał" zapowiada, że stowarzyszenie w odpowiedzi na list prokuratury wysłało wczoraj do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa list otwarty z kolejnym apelem w sprawie Katynia.

Stowarzyszenie zaapelowało do Miedwiediewa, by zlecił Prokuratorowi Generalnemu Federacji Rosyjskiej skontrolowanie jakości śledztwa w sprawie Katynia, przeprowadzonego przez Główną Prokuraturę Wojskowa.


Pierwszy apel "Memoriał" wysłał do rosyjskiego prezydenta 2 marca. Wymienione w nim były konkretne kroki, konieczne, według stowarzyszenia, do prawnego rozwiązania sprawy Katynia w Rosji. Administracja prezydenta przekazała nasz apel do Głównej Prokuratury Wojskowej, a ta w odpowiedzi nadesłała do "Memoriału" pismo, w którym twierdzi, że wznowienie śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej oraz rehabilitacja rozstrzelanych jeńców polskich są niemożliwe - mówi Gurjanow.
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 21:05, 12 Maj 2011    Temat postu: Martyn ŁatsisМартын Иванович Лацис
Ян Фридрихович Судрабс

Z "pierwszej trójki"(Trybunału Kotrrewolucyjnego) warto zwrócić uwagę na nadzwyczajną bestię w ludzkiej skórze jaką był Martyn Łacis, który zepchnął w cień samego "krwawego Feliksa":
Дата рождения:
16 декабря 1888
Дата смерти:
20 марта 1938 (49 лет)
В Википедии есть статьи о других людях с фамилией Лацис.
Марты́н Ива́нович Ла́цис (также Мартин или Мартиньш, Иванович или Янович, настоящее имя — Ян Фридрихович Судрабс (латыш. Janis Sudrabs); 16 декабря 1888 — 20 марта 1938) — советский политический деятель. Латыш. Один из организаторов и руководителей органов госбезопасности, в частности, ВЧК. С мая 1918 член коллегии ВЧК, в июле — ноябре 1918 председатель ЧК и Военного трибунала 5-й армии Восточного фронта. В 1919-21 председатель Всеукраинской ЧК.

Содержание
1 Детство
2 Революционная деятельность
3 ВЧК
4 Послевоенная деятельностьДетство:

Ян Фридирихович Судрабс родился 16 декабря 1888 года, в усадьбе Паутины Розенбекской волости Венденского уезда Лифляндской губернии, в семье батрака. Родители стремились дать единственному сыну приличное образование, но бедность и старость отца не позволили оплатить обучение в школе. Для продолжения учёбы Ян с восьми лет работал пастухом, затем уехал в Ригу, где устроился учеником столяра и подсобником в его магазине. После полутора лет работы Ян решил стать народным учителем, и с этим намерением в 1905 году уволился и уехал из города обратно в деревню, чтобы подготовиться к экзаменам в учительской семинарии.
Однако в 1905 году, уйдя в революцию, Ян проваливает вступительные экзамены и уходит на нелегальное положение, становясь «лесным братом». Весной 1906 года Ян Судрабс возвратился к работе. Помогая преподавателям в Энгельгартовском училище, он занимался самообразованием и в 1908 году в Риге сдал экзамен на народного учителя и к осени нашёл место учителя в Велико-Роопском приходском училище.
[править]Революционная деятельность

Ещё весной 1905 года Ян Судрабс вступил в Социал-демократическую партию Латышского края (СДЛК). С конца 1905 года, параллельно с работой учителем в реальном училище, занимался нелегальной пропагандой, числился пропагандистом ЦК СДЛК. В 1907 году он, опасаясь ареста, бежал из Латвии, сделав себе новый паспорт на имя Мартына Ивановича Лациса. С 1912 — в Москве, слушатель Народного института. В августе 1915 был арестован за организацию подпольной типографии и сослан в Иркутскую губернию. По пути к месту ссылки Лацис бежал, тайно прибыл в Петроград и вошёл в состав Петроградского комитета РСДРП. В 1917 был одним из организаторов Красной гвардии Петрограда. С октября 1917 — член Выборгского районного штаба по подготовке восстания, затем член Петроградского Военно-революционного комитета (ВРК) и руководитель Бюро комиссаров ВРК.


ВЧК

20 мая 1918 года Мартын Лацис был принят в члены Коллегии ВЧК, а вскоре возглавил отдел ВЧК по борьбе с контрреволюцией. Летом 1918 временно заменял Ф. Э. Дзержинского на посту председателя ВЧК. Вместе с Дзержинским и Александровичем, Лацис входил в первую «тройку». Когда возникли первые конфликт ВКП(б) с левыми эсерами, Лацис немедленно стал настаивать на их выводе из коллегии ВЧК. В июле 1918 года вместе с командиром красных латышских стрелков И. И. Вацетисом, руководил подавлением левоэсеровского мятежа в Москве. С 1919 по 1921 годы Лацис занимал пост председателя Всеукраинской ЧК и лично руководил Киевской ЧК.
Ряд воспоминаний современников указывает на высокую личную жестокость Лациса.[1] Такая оценка подтверждается как материалами, собранными деникинской комиссией, расследовавшей действия Всеукраинской ЧК, так и рядом изречений и действий самого Лациса.[2][3][4]Лацис писал в газете «Красный меч»:
Для нас нет и не может быть старых устоев морали и «гуманности», выдуманных буржуазией для угнетения и эксплуатации «низших классов». Наша мораль новая, наша гуманность абсолютная, ибо она покоится на светлом идеале уничтожения всякого гнета и насилия. Нам все разрешено, ибо мы первые в мире подняли меч не во имя закрепощения и угнетения кого-либо, а во имя раскрепощения от гнета и рабства всех. …

Жертвы, которых мы требуем, жертвы спасительные, жертвы устилающие путь к Светлому Царству Труда, Свободы и Правды. Кровь? Пусть кровь, если только ею можно выкрасить в алый цвет серо-бело-черный штандарт старого разбойного мира. Ибо только полная бесповоротная смерть этого мира избавит нас от возрождения старых шакалов, тех шакалов, с которыми мы кончаем, кончаем, миндальничаем, и никак не можем кончить раз и навсегда…
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Также, легендарной стала цитата из статьи Лациса[6], опубликованной 1 ноября 1918 года в журнале «Красный террор», издаваемом ЧК:


Мы не ведём войны против отдельных лиц. Мы истребляем буржуазию как класс. Не ищите на следствии материалов и доказательств того, что обвиняемый действовал делом или словом против советской власти. Первый вопрос, который мы должны ему предложить, — к какому классу он принадлежит, какого он происхождения, воспитания, образования или профессии. Эти вопросы и должны определить судьбу обвиняемого. В этом — смысл и сущность красного террора.****
----------------------------------------------------------------------------------------------------

На посту члена ВЧК, Лацис выступал последовательным сторонником усиления её карательных функций. В конце 1918 года Лацис выступил резко против предложения Наркомата юстиции об изъятии у ЧК права выносить смертные приговоры, и полагал необходимым оставить за ЧК надзор за контрреволюционными элементами, предварительное расследование, суд и исполнение наказаний. Взгляды Лациса на деятельность ЧК были позднее изложены им же в книге «Чрезвычайные комиссии в борьбе с контрреволюцией».
ЧК — это не следственная коллегия и не суд. […] Это — боевой орган партии будущего, партии коммунистической. Она уничтожает без суда или изолирует от общества, заключая в концлагерь. Мы всё время были чересчур мягки, великодушны к побеждённому врагу и недооценивали его жизнеспособность и подлость… В самом начале необходимо проявить крайнюю строгость, неумолимость, прямолинейность: что слово — то закон. Работа ВЧК должна распространяться на все те области общественной жизни, где вкоренилась контрреволюция, за военной жизнью, за продработой, за народным просвещением, за всеми положительно хозяйственными организациями, за санитарией, за пожарами, за народной связью и т. д. и т. д.[7].
Материалы деникинской комиссии по расследованию действий Всеукраинской ЧК, созданной после захвата Добровольческой армией Киева в конце 1919 года, отмечают высокую жестокость расправ и большое количество жертв ВуЧК (по данным деникинской комиссии, с апреля по август 1919 в Киеве было уничтожено порядка 10000 человек).
Как официальный историограф ВЧК, Лацис составил отчёт о её деятельности за 4 года, а также написал ряд брошюр и статей о работе ЧК.

Послевоенная деятельность

C 1922 на хозяйственной, партийной и научной работе. Работал в качестве члена коллегии Главсоли, затем председателем образованного им Солесиндиката. С 1923 года работал в Наркомземе. В 1935—1937 годах — директор Московского института народного хозяйства.
Арест и казнь

29 ноября 1937 арестован. Расстрелян 11 февраля по приговору Военной коллегии Верховного суда СССР. Реабилитирован 2 июня 1956.[1
[link widoczny dla zalogowanych]
-------------------------------------------------------------------------------------------
****
Martyn Latsis (zastępca Dzierżyńkiego, szefa WCzeKi) - "Nie prowadzimy wojny z pojedynczymi osobami. Likwidujemy burżuazję jako klasę. W czasie śledztwa nie szukaj dowodów, że oskarżony słowami i czynem wystepował przeciwko władzy radzieckiej. Pierwsze pytanie, jakie powinieneś sobie zadać to: do jakiej klasy należy oskarżony? Skąd pochodzi? Jakie jest jego wykształcenie lub zawód? Odpowiedzi na te pytanie powinny określić los oskarżonego. W tym leży znaczenie i istota Czerwonego Terroru.
(Tłumaczenie:http://www.historycy.org/index.php?showtopic=20897&st=15)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 21:08, 12 Maj 2011    Temat postu:

Дзержинский, Феликс Эдмундович
[править]Материал из Википедии — свободной энциклопедии
Феликс Эдмундович Дзержинский
Feliks Dzierżyński


Дзержинский в 1919 году

1-й Председатель ВЧК
20 декабря 1917 — 8 июля 1918
Премьер-министр: Владимир Ильич Ленин
Предшественник: Должность учреждена
Преемник: Яков Христофорович Петерс

3-й Председатель ВЧК
22 августа 1918 — 1 марта 1922
Премьер-министр: Владимир Ильич Ленин
Предшественник: Яков Христофорович Петерс
Преемник: Должность упразднена

3-й Народный комиссар внутренних дел РСФСР
30 марта 1919 — 6 июля 1923
Премьер-министр: Владимир Ильич Ленин
Предшественник: Григорий Иванович Петровский
Преемник: Александр Георгиевич Белобородов

1-й Председатель ГПУ РСФСР
1 марта 1922 — 18 сентября 1923
Премьер-министр: Владимир Ильич Ленин
Предшественник: Должность учреждена
Преемник: Создание ОГПУ

1-й Народный комиссар путей сообщения СССР
6 июля 1923 — 2 февраля 1924
Премьер-министр: Владимир Ильич Ленин
Предшественник: Должность учреждена
Преемник: Ян Эрнестович Рудзутак

1-й Председатель ОГПУ СССР
18 сентября 1923 — 20 июля 1926
Премьер-министр: Владимир Ильич Ленин
Алексей Иванович Рыков
Предшественник: Должность учреждена
Преемник: Вячеслав Рудольфович Менжинский

2-й Народный комиссар Высшего Совета народного хозяйства СССР
2 февраля 1924 — 20 июля 1926
Премьер-министр: Алексей Иванович Рыков
Предшественник: Алексей Иванович Рыков
Преемник: Валерьян Владимирович Куйбышев

Партия: 1) ЛСДП (1895-1900)
2) СДПКПиЛ (1900-1917)
3) ВКП(б) (с 1917)
Вероисповедание: Атеизм
Рождение: 30 августа (11 сентября) 1877
имение Дзержиново, Ошмянский уезд, Виленская губерния, Российская империя
Смерть: 20 июля 1926 (48 лет)
Москва, СССР
Похоронен: Некрополь у Кремлёвской стены
Отец: Эдмунд Иосифович Дзержинский
Мать: Елена Игнатьевна Янушевская
Супруга: Софья Сигизмундовна Мушкат
Дети: ЯнФе́ликс Эдму́ндович Дзержи́нский (польск. Feliks Dzierżyński, белор. Фелікс Эдмундавіч Дзяржынскі; прозвища Желе́зный Фе́ликс, ФД, партийные псевдонимы: Я́цек, Я́куб, Переплётчик, Фра́нек, Астроно́м, Ю́зеф, Дома́нский; 30 августа (11 сентября) 1877, имение Дзержиново, Ошмянский уезд, Виленская губерния — 20 июля 1926, Москва) — революционер, по происхождению польский дворянин, советский государственный деятель, глава ряда наркоматов, основатель ВЧК, один из организаторов «красного террора».
Содержание [убрать]
1 Молодость
2 Во главе ВЧК-ОГПУ
3 Хозяйственная деятельность
3.1 Нарком путей сообщения
3.2 Борьба с беспризорностью
3.3 ВСНХ
4 Смерть и похороны

Молодость

Сын мелкопоместного дворянина, владельца хутора Дзержиново (15 км от Ивенца), учителя гимназии Эдмунда Иосифовича Дзержинского, родился в нескольких километрах от места рождения Юзефа Пилсудского, с которым вместе учился в гимназии. В детстве мечтал стать ксёндзом.[1]. В юности, по одной из версий, случайно застрелил свою сестру Ванду (по другой — из ружья стрелял его брат Станислав).[2]
Ещё в гимназии, осенью 1895 года, вступил в литовскую социал-демократическую организацию (подпольная кличка Астроном). Вёл пропаганду в кружках ремесленных и фабричных учеников. В 1898 был арестован за революционную пропаганду и выслан на 3 года в Вятскую губернию (город Нолинск, село Кайгородское), откуда в августе 1899 бежал.
Дзержинский стал профессиональным революционером. Был сторонником вступления Литовской социал-демократической партии в Российскую социал-демократическую рабочую партию и последователем Розы Люксембург в национальном вопросе. В 1900 году участвовал в работе первого съезда Социал-демократии Королевства Польского и Литвы (СДКПиЛ). В феврале 1900 арестован и в январе 1902 выслан на 5 лет в Вилюйск, но по пути к месту поселения бежал и эмигрировал; на конференции СДКПиЛ в Берлине избран секретарём заграничного комитета партии. Организовал издание газеты «Червоны штандар» («Красное Знамя») и транспортировки нелегальной литературы из Кракова в Царство Польское. Делегат 4-го съезда СДКПиЛ (июль 1903), избран членом её Главного Правления. Во время русско-японской войны 1904—1905 годов организовывал в Польше бунты рабочих и диверсии, во время революционных событий 1905 года возглавил первомайскую демонстрацию, действовал в военно-революционной организации. В июле 1905 арестован, в октябре освобождён по амнистии.
Делегат 4-го съезда РСДРП (1906), введён в редакцию центрального органа партии, был представителем польских социал-демократов в военно-революционной организации РСДРП. С июля по сентябрь 1906 находился в Петербурге, затем снова в Варшаве, где в декабре был арестован; в июне 1907 освобождён под залог. На 5-м съезде РСДРП (1907) заочно избран членом ЦК РСДРП. В апреле 1908 вновь арестован. В 1909 приговорён к лишению всех прав состояния и пожизненному поселению в Сибири (село Бельское, затем Сухово и Тасеево, Енисейской губернии), откуда бежал в ноябре 1909 на Капри к Горькому. В 1910 вернулся и продолжил деятельность в Польше.
В марте 1910 как секретарь и казначей главного правления партии действовал в Кракове, где женился на С. С. Мушкат. Активно выступал против того, чтобы придать деятельности партии «по возможности легальный, а социальному перевороту по возможности мирный и менее болезненный характер»; в связи с разногласиями внутри редакции газеты «Социал-демократ» писал в феврале 1911, что «солидарен с политикой Ленина».
После нелегального возвращения в январе 1912 в Варшаву был в сентябре снова арестован и в апреле 1914 приговорён к 3 годам каторжных работ; отбывал их в Орловском централе. Дополнительно приговорён в 1916 ещё к 6 годам каторги, отбывал ее в Бутырской тюрьме в Москве, откуда был освобождён 1 марта 1917 после Февральской революции.
Вместе со своей партией вошёл в состав РСДРП(б), избран членом московского комитета РСДРП и исполкома московского совета. Был делегатом 7-й (Апрельской) Всероссийской конференции РСДРП(б), где выступил против права наций на самоопределение; и 6-го съезда РСДРП(б), на котором избран в ЦК РСДРП(б) и Секретариат ЦК. Участник Демократического совещания (сентябрь 1917).
CDN
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 21:14, 12 Maj 2011    Temat postu: &#1060;&#1077;&#1083;&#1080;&#1082;&

Во главе ВЧК-ОГПУ

Как деятель ВРК по инициативе Ленина стал организатором Всероссийской комиссии по борьбе с контрреволюцией. 20 декабря 1917 на заседании СНК по этому вопросу Дзержинский назначен председателем ВЧК (Всероссийской Чрезвычайной Комиссии по борьбе с контрреволюцией, саботажем и спекуляцией) и был им до её преобразования в ГПУ в феврале 1922 г.
Как левый коммунист, выступал в ЦК против подписания Брестского мира, но, считая недопустимым раскол партии, при голосовании 23 февраля 1918 воздержался. 7 июля 1918 ушёл в отставку с поста председателя ВЧК как свидетель по делу об убийстве сотрудниками ВЧК германского посла В. Мирбаха; 22 августа вновь назначен на этот пост. В качестве шефа ВЧК проводил жестокую политику репрессий против противников большевистского режима. Был инициатором массового террора, провокаций, института заложников и т. п.. Главной функцией ВЧК считал борьбу с контрреволюцией путём осуществления непосредственно репрессий. Возражал против ограничения полномочий ЧК, а на критику злоупотреблений ЧК заявлял, что «там, где пролетариат применил массовый террор, там мы не встречаем предательства» и что «право расстрела для ЧК чрезвычайно важно», даже если «меч её при этом попадает случайно на головы невиновных»[3].
Дзержинский голосовал за Троцкого, не просто голосовал, а открыто Троцкого поддерживал при Ленине против Ленина. Вы это знаете? Он не был человеком, который мог бы оставаться пассивным в чём-либо. Это был очень активный троцкист, и всё ГПУ он хотел поднять на защиту Троцкого. Это ему не удалось.
— И. В. Сталин[4]


Ф. Э. Дзержинский и С. С. Дзержинская с сыном Яном в Лугано (Швейцария), октябрь 1918 года
С января 1919 член комиссии ЦК и Совета обороны (вместе с Иосифом Сталиным), выяснявшей в Вятке причины поражений Красной армии в районе Перми. С марта 1919 по июль 1923 г. был одновременно наркомом внутренних дел и председателем военного совета войск ВОХР, а с ноября 1920 — войск ВНУС, с февраля 1920 председатель комитета по всеобщей трудовой повинности. В сентябре 1919 и в октябре 1920 председатель Комитета обороны Москвы. С февраля 1920 председатель Главного комитета по всеобщей трудовой повинности. С апреля кандидат в члены Оргбюро ЦК РКП(б), с 1921 член Оргбюро.


Марка 25 лет со дня смерти Дзержинского. СССР, 1951
После покушения на Ленина осуществлял «красный террор». Руководил борьбой с повстанческим движением на Украине. Во время войны с Польшей в 1920 являлся начальником тыла (возглавлял охрану революционного порядка) и членом Временного ревкома Польши и Польского бюро ЦК РКП(б), и одновременно был членом ЦИК коммунистической рабочей партии Польши, действовавшего в Смоленске. Был одним из организаторов массового террора в Крыму с ноября 1920 по март 1921 года, где по официальным советским данным было приговорено к расстрелу около 500 человек. После окончания Гражданской войны — председатель комиссии по выработке мер по усилению охраны государственных границ.
Имеется свидетельство о том, что в марте 1921 г., во время Кронштадского мятежа, на фракционном совещании во время X cъезда РКП (б) Дзержинский заявил об отказе войти в состав ЦК партии и о намерении уйти с поста руководителя ВЧК в связи с тем, что он больше не может применять террор по отношению к рабочим и крестьянам, а не «классовым врагам».[5] Тем не менее, он остался на своем посту.
В 1922—26 председатель ГПУ (ОГПУ). Возглавляя в начале 1923 комиссию ЦК по расследованию конфликта между Закавказским крайкомом и грузинскими коммунистами, оправдывал нейтралистскую линию крайкома и его председателя Григория Орджоникидзе, как отвечающую директивам ЦК.
Хозяйственная деятельность

Нарком путей сообщения
В 1921 нацелен наводить порядок на транспорте, назначен наркомом путей сообщения (заместитель Межлаук, Валерий Иванович), и обнаружил, как писал своим соратникам, что
«На дорогах у нас в области хищений и бесхозяйственности один сплошной ужас… Хищения из вагонов, хищения в кассах, хищения на складах, хищения при подрядах, хищения при заготовках. Надо иметь крепкие нервы и волю, чтобы преодолеть это море разгула…».
[править]Борьба с беспризорностью
Возглавляя коммунистическое хозяйство, одновременно был председателем комиссии «по улучшению жизни детей» (то есть, по борьбе с беспризорностью). На должности председателя комиссии организовал систему воспитательных учреждений (детских домов и колоний)

ВСНХ
С 1924 года кандидат в члены Политбюро ЦК партии. С февраля 1924 председатель ВСНХ СССР. Считал основным фактором развития промышленности «ориентацию на широкий крестьянский рынок», и подчёркивал, что «нельзя индустриализироваться, если говорить со страхом о благосостоянии деревни», выступал за развитие мелкой частной торговли, за то, чтобы поставить частного торговца «в здоровые условия», защитив его от местных администраторов. Стремился снизить себестоимость продукции и цены на изделия промышленности путём опережающего роста производительности труда по отношению к заработной плате. Поддерживал специалистов ВСНХ — бывших меньшевиков как «замечательных работников».
Участвовал в борьбе против левой и объединённой оппозиций, поскольку они, по его мнению, угрожали единству партии и проведению НЭПа. Вместе с тем выражал в 1925—26 годах несогласие с экономической политикой правительства, в связи с чем просил об отставке. Оспаривал мнение о приоритете государства и, в частности, армии в качестве базы развития металлопромышленности. Считал необходимым радикально изменить систему управления, чтобы преодолеть бюрократический «паралич жизни», полагая, что в противном случае страна «найдёт своего диктатора, похоронщика революции, — какие бы красные перья ни были на его костюме».
В декабре 1923 года Дзержинский активно выступал против линии троцкистской левой оппозиции на сворачивание НЭПа, поддерживая установки «правых» на развитие рыночных отношений[источник не указан 481 день].

Смерть и похороны

20 июля 1926 года на пленуме ЦК, посвящённом состоянию экономики СССР, Дзержинский произнёс двухчасовой доклад, во время которого выглядел больным. В нём он подверг резкой критике Г. Л. Пятакова, которого он назвал «самым крупным дезорганизатором промышленности», и Льва Каменева, которого обвинил в том, что он не работает, а занимается политиканством.
…если вы посмотрите на весь наш аппарат, если вы посмотрите на всю нашу систему управления, если вы посмотрите на наш неслыханный бюрократизм, на нашу неслыханную возню со всевозможными согласованиями, то от всего этого я прихожу прямо в ужас. Я не раз приходил к Председателю СТО и Совнаркома и говорил: дайте мне отставку… нельзя так работать!
Критика Дзержинского не была услышана. Из-за нервного срыва ему стало плохо. В тот же день он скончался от сердечного приступа.[6]
Похоронен на Красной площади в Москве у кремлевской стены.
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Śro 17:56, 29 Maj 2019, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 21:23, 12 Maj 2011    Temat postu:

Czerwony TERROR, nie do opisania już ciąg zbrodni na własnym narodzie. Zginęło ponad 15 milionów ludzi, więcej niż na wszystkich frontach I wojny światowej. Socjalistyczne slogany i bolszewickie LUDOBÓJSTWO w praktyce pod wodzą Lenina, Trockiego i ich czerwonej kamaryli. To nie skończyło się jak pisze rosyjska wikipedia w 1922 roku, (ciekawe że nie ma polskiej wersji, chociaż jest angielska,francuska, niemiecka,itd.), czerwony terror obejmie wszystkie narody będące w zasięgu czerwonych bandziorów pod komendą J. Stalina i jego kompanionów jeszcze w okresie II wojny światowej. Zbrodnia katyńska jest logicznym dalszym ciągiem bolszewickiego systemu sprawowania władzy. Oto twórcy CZERWONEGO TERRORU:
Первый состав Совета Народных Комиссаров Советской России
Совет Народных Комиссаров — правительство России во главе с В. И. Лениным. Слева направо: И. З. Штейнберг, И. И. Скворцов-Степанов, Б. Д. Камков, В. Д. Бонч-Бруевич, В. Е. Трутовский, А. Г. Шляпников, П. П. Прошьян, В. И. Ленин, И. В. Сталин, А. М. Коллонтай, П. Е. Дыбенко, Е. К. Кошарова, Н. И. Подвойский, Н. П. Горбунов, В. И. Невский, А. В. Шотман, Г. В. Чичерин. декабрь 1917-январь 1918
Председатель Совета Народных Комиссаров — Владимир Ульянов (Ленин)
Нарком по внутренним делам — А. И. Рыков
Нарком земледелия — В. П. Милютин
Нарком труда — А. Г. Шляпников
Наркомат по военным и морским делам — комитет, в составе: В. А. Овсеенко (Антонов) (в тексте Декрета об образовании СНК — Авсеенко), Н. В. Крыленко и П. Е. Дыбенко
Нарком по делам торговли и промышленности — В. П. Ногин
Нарком народного просвещения — А. В. Луначарский
Нарком финансов — И. И. Скворцов (Степанов)
Нарком по иностранным делам — Л. Д. Бронштейн (Троцкий)
Нарком юстиции — Г. И. Оппоков (Ломов)
Нарком по делам продовольствия — И. А. Теодорович
Нарком почт и телеграфов — Н. П. Авилов (Глебов)
Нарком по делам национальностей — И. В. Джугашвили (Сталин)
Пост Народного Комиссара по делам железнодорожным остался временно не замещенным.
Вакантаный пост Народного Комиссара по делам железнодорожным позже занял В. И. Невский (Кривобоков).
[link widoczny dla zalogowanych]
Пятигорск, 1919 год. Раскопки братских могил
с трупами заложников, казненных большевиками в 1918 году


ДЕКРЕТ СОВЕТА НАРОДНЫХ КОМИССАРОВ О КРАСНОМ ТЕРРОРЕ5 сентября 1918 г.

Совет Народных Комиссаров, заслушав доклад председателя Чрезвычайной комиссии по борьбе с контрреволюцией о деятельности этой комиссии, находит, что при данной ситуации обеспечение тыла путем террора является прямой необходимостью; что для усиления деятельности Всероссийской чрезвычайной комиссии и внесения в нее большей планомерности необходимо направить туда возможно большее число ответственных партийных товарищей; что необходимо обеспечить Советскую Республику от классовых врагов путем изолирования их в концентрационных лагерях; что подлежат расстрелу все лица, прикосновенные к белогвардейским организациям, заговорам и мятежам; что необходимо опубликовывать имена всех расстрелянных, а также основания применения к ним этой меры.
[link widoczny dla zalogowanych]Пятигорск, 1919 год.
Перезахоронение жертв большевистского террора.
Панихида
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 21:26, 12 Maj 2011    Temat postu:

«Кра́сный терро́р» — массовые репрессии, проводившиеся большевиками в ходе Гражданской войны в России как против аристократии, офицерства, буржуазии, священников[1], деятелей оппозиционных партий, лиц сочувствовавших и причастных Белому движению, так и против мирного населения, широких социальных групп (кулаки[2], казачество[3]), а также в ответ на Белый террор.
Являлся частью репрессивной политики большевистского правительства (см. также Расказачивание), применялся на практике как путём реализации законодательных актов, так и вне рамок какого-либо законодательства, служил средством устрашения как в отношении антибольшевистских сил, так и в отношении населения на территориях, контролируемых большевиками.[4].Харьков. Тело заложника поручика Боброва,
которому палачи отрезали язык, отрубили кисти рук
и сняли кожу вдоль левой ноги

Согласно Постановлению СНК РСФСР от 5 сентября 1918 «О красном терроре», «красный террор» ставил перед собой задачу борьбы с контрреволюцией, спекуляцией и преступлениями по должности путём изолирования «классовых врагов» в концентрационных лагерях и путём физического уничтожения «всех лиц, прикосновенных к белогвардейским организациям, заговорам и мятежам»[5].
Д.и.н. Ю. Г. Фельштинский и д.и.н. Г. И. Чернявский разъясняют, что, в отличие от белых, которые не находили в массовом терроре идеологической и практической необходимости, так как воевали не против народа, террористическая политика большевиков носила принципиально иной характер, так как, несмотря на все демагогические заявления и заверения большевистских лидеров, советская власть воевала не за интересы народа, а против народа. Поэтому курс насилия лидерами большевиков проводился в отношении почти всего крестьянства. Опиралась в этих своих действиях советская власть на сельских маргиналов — пьяниц, лентяев и проходимцев, которых украсила при этом регалиями «сельского пролетариата». Советской властью смертельным врагом был объявлен почти весь слой образованных и хозяйственно активных людей, которые несли на себе бремя экономического прогресса страны и являлись носителями ее культуры[6].
Д.и.н. Ю. Г. Фельштинский и д.и.н. Г. И. Чернявский приходят в работе «Красный террор» к выводу, что основная причина красного террора заключалась в отчуждении советской власти от основных социальных структур общества, в ее враждебности простым трудовым людям, людям знаний и общественной инициативы. Красный террор, проводившийся с «высочайшего благословения» лидера партии большевиков и главы правительства В.И. Ленина по своим масштабам, глубине, бесчеловечности ни в коем случае не может быть уподоблен «белому террору», который являлся вторичным, ответным и обусловленным обстоятельствами и конъюнктурой гражданской войны[6]. CDN
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 21:31, 12 Maj 2011    Temat postu:

Обоснование необходимости «красного террора»

Харьков. Трупы заложников, умерших под пытками большевиков


Председатель Совета народных комиссаров РСФСР Владимир Ленин и руководство коммунистической партии выступили против мягкотелости в ответах на действия контрреволюционеров, «поощряя энергию и массовидность террора», называемого «вполне правильной революционной инициативой масс»[8], о чём пишет В. И. Ленин в своем письме Г. Зиновьеву 26 июня 1918 года[9]:
Только сегодня мы услыхали в ЦК, что в Питере рабочие хотели ответить на убийство Володарского массовым террором и что вы … удержали. Протестую решительно!

Труп полковника Франина, замученного в херсонской ЧК
в доме Тюльпанова на Богородской улице,
где находилась херсонская чрезвычайка

Мы компрометируем себя: грозим даже в резолюциях Совдепа массовым террором, а когда до дела, тормозим революционную инициативу масс, вполне правильную. Это невозможно! Террористы будут считать нас тряпками. Время архивоенное. Надо поощрять энергию и массовидность террора против контрреволюционеров…
26 июня 1918 года, В. И. Ленин.[8]
Однако в ряде заявлений отмечалась необходимость избежать «несправедливых, жестоких и безмотивных приговоров».
… как бы ни был беспощаден каждый отдельный приговор, он обязательно должен быть основан на чувстве солидарной справедливости, должен будить это чувство. При огромной сложности задач военных трибуналов на их руководителях лежит и огромная ответственность. Приговоры несправедливые, жестокие, безмотивные не должны иметь место. В этом отношении со стороны руководителей военных трибуналов должна проявляться особая осторожность[8]
В сентябре 1919 г. в своей статье «Как буржуазия использует ренегатов»[10] В. И. Ленин, раскритиковал книгу К. Каутского «Терроризм и коммунизм», прояснив свою точку зрения на террор вообще и на революционное насилие в частности.
В ответ на обвинение в том, что до революции большевики были против применения смертной казни, а захватив власть применяют массовые экзекуции, Ленин заявил, что:
Во- первых, это прямая ложь, что большевики были противниками смертной казни для эпохи революции… Ни одно революционное правительство без смертной казни не обойдется и что весь вопрос только в том, против какого класса направляется данным правительством оружие смертной казни.[11]
Такая непримиримость не была результатом белого террора в ходе гражданской войны, ведь ещё в сентябре 1917 г. в своей работе «Грозящая катастрофа и как с ней бороться» Ленин заявил, что:
…без смертной казни по отношению к эксплуататорам (т.е. помещикам и капиталистам) едва ли обойдется какое ни есть революционное правительство. [12]
Вскоре после захвата власти в крупных городах России большевики занялись проведением марксистских экономических реформ, сводившихся к конфискации имеющегося в наличии населения имущества и мобилизации людских ресурсов в целях скорейшего построения социализма. В своей статье «Как организовать соревнование?» (декабрь 1917 — январь 1918 гг.). Ленин говорит о необходимости применения суровых мер по отношению к классово чуждым пролетариату элементам, которые, по мнению Ленина, нуждались в разных формах перевоспитания:
В одном месте посадят в тюрьму десяток богачей, дюжину жуликов, полдюжины рабочих, отлынивающих от работы… В другом — поставят их чистить сортиры. В третьем — снабдят их, по отбытии карцера, желтыми билетами, чтобы весь народ до их исправления надзирал за ними, как за вредными людьми. В четвертом — расстреляют на месте, одного из десяти, виновных в тунеядстве. [13]
Официально Красный террор был объявлен 5 сентября 1918 года Постановлением СНК РСФСР от 05.09.1918 «О красном терроре»[14] и прекращён 6 ноября 1918 г.
Сергей Мельгунов термин «красный террор» применяет для описания репрессий в течение всей Гражданской войны в России, то есть в 1918-1923 гг.[15]
Исполнителем репрессий являлись органы ВЧК СНК РСФСР (Чрезвычайной Комиссии по борьбе с контрреволюцией, спекуляцией и преступлением по должности) и, согласно Постановлению, «ответственные партийные товарищи».[14]
Довольно широко известна формулировка направленности деятельности карающих органов революционной власти, опубликованная в газете «Известия ВЦИК». Первый председатель Реввоентрибунала РСФСР К.Данишевский заявил[16]:
«Военные трибуналы не руководствуются и не должны руководствоваться никакими юридическими нормами. Это карающие органы, созданные в процессе напряженнейшей революционной борьбы».

Красный террор в 1917—1921 годах:


Харьков. Фотография головы архимандрита Родиона,
Спассовский монастырь, оскальпированный большевиками

Cмертная казнь в России была отменена 26 октября 1917 г. решением Второго Всероссийского съезда советов рабочих и солдатских депутатов.
24 ноября 1917 г. Совет Народных Комиссаров (СНК) издал Декрет «О суде»[20], согласно которому были созданы
рабочие и крестьянские Революционные Трибуналы для борьбы против контр-революционных сил в видах принятия мер ограждения от них революции и её завоеваний, а равно для решения дел о борьбе с мародерством и хищничеством, саботажем и прочими злоупотреблениями торговцев, промышленников, чиновников и прочих лиц.[21]
6 декабря 1917 года СНК рассмотрел вопрос о возможности антибольшевистской забастовки служащих в правительственных учреждениях во всероссийском масштабе. Было принято решение создать чрезвычайную комиссию для выяснения возможности борьбы с такой забастовкой путём «самых энергичных революционных мер». На пост председателя комиссии была предложена кандидатура Феликса Дзержинского.[7]
7 декабря Феликс Дзержинский на заседании СНК сделал доклад о задачах и правах комиссии. В своей деятельности она, по мнению Дзержинского, должна была обращать внимание прежде всего на печать, «контрреволюционные партии» и саботаж. Её надлежало наделить довольно широкими правами: производить аресты и конфискации, выселять преступные элементы, лишать продовольственных карточек, публиковать списки врагов народа. Совнарком во главе с Лениным, заслушав Дзержинского, с его предложениями по наделению нового органа чрезвычайными полномочиями согласился. [8]
В то же время, 17 декабря 1917, в своем обращении к кадетам, Л. Троцкий заявляет о начале стадии массового террора по отношению к врагам революции в более жесткой форме:
Вам следует знать, что не позднее чем через месяц террор примет очень сильные формы по примеру великих французских революционеров. Врагов наших будет ждать гильотина, а не только тюрьма[22]
Иногда первым актом красного террора считают[23] убийство руководителей партии кадетов, депутатов Учредительного собрания, юриста Ф. Ф. Кокошкина и врача А. И. Шингарева в ночь с 6 на 7 января 1918.


Сибирь. Енисейская губерния.
Трупы замученных жертв большевистского террора.

В советской энциклопедии
«Гражданская война и военная интервенция в СССР» (М., 1983, с. 264)
эта фотография, в несколько ином ракурсе, дана как образец
«жертв колчаковщины» в Сибири в 1919 году

21 февраля 1918 г. СНК издал декрет «Социалистическое отечество в опасности!», который постановлял, что «неприятельские агенты, спекулянты, громилы, хулиганы, контрреволюционные агитаторы, германские шпионы расстреливаются на месте преступления».[9]
На основании этого декрета ВЧК объявила, что «контр-революционные агитаторы… все бегущие на Дон для поступления в контр-революционные войска… будут беспощадно расстреливаться отрядом комиссии на месте преступления» [10]
Ранее, в «Очередных задачах Советской власти» В. И. Лениным была сформулирована доктрина революционной борьбы, сформировавшая задачу революционного террора для укрепления новой власти в условиях активного сопротивления сторонников контрреволюции, гражданской войны и иностранной интервенции:
Диктатура есть железная власть, революционно-смелая и быстрая, беспощадная в подавлении как эксплуататоров, так и хулиганов; А наша власть — непомерно мягкая, сплошь и рядом больше похожая на кисель, чем на железо… Никакой пощады этим врагам народа, врагам социализма, врагам трудящихся. Война не на жизнь, а на смерть богатым и их прихлебателям, война жуликам, тунеядцам и хулиганам… Богатые и жулики, это — две стороны одной медали, это — два главные разряда паразитов, вскормленных капитализмом, это — главные враги социализма, этих врагов надо взять под особый надзор всего населения, с ними надо расправляться, при малейшем нарушении ими правил и законов социалистического общества, беспощадно. Всякая слабость, всякие колебания, всякое сентиментальничанье в этом отношении было бы величайшим преступлением перед социализмом»[24]
Уже 21 февраля 1918 года Декрет СНК РСФСР «Социалистическое отечество в опасности» восстанавливает смертную казнь в виде расстрела без судебного разбирательства за совершение преступлений неприятельскими агентами, спекулянтами, погромщиками, хулиганами, контрреволюционными агитаторами, германскими шпионами.
13 июня 1918 г. был принят декрет о восстановлении смертной казни. С этого момента расстрел мог применяться по приговорам революционных трибуналов. 21 июня 1918 г. первым приговоренным революционным трибуналом к расстрелу стал адмирал Щастный.
14 июня 1918 г. в Березовском Заводе неподалеку от Екатеринбурга рабочие проводили митинг протеста против действий «большевистских комиссаров», обвиняя их в захвате лучших домов городка и в присвоении ста пятидесяти рублей контрибуции, взысканной с местных богачей. Отряд Красной гвардии открыл огонь по митингующим, и пятнадцать человек было убито. На следующий день местные власти ввели военное положение в этом рабочем городке, и четырнадцать человек были немедленно расстреляны местной ЧК.[11]
За май—июнь 1918 г. Петроградская ЧК зарегистрировала семьдесят инцидентов: забастовок, митингов, антибольшевистских манифестаций. Участвовали в этих инцидентах преимущественно рабочие. Собрание рабочих уполномоченных — организация, координирующая оппозиционную деятельность среди рабочих, которой руководили меньшевики, — было распущено. За два дня было арестовано более восьмисот «зачинщиков».CDN
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 21:37, 12 Maj 2011    Temat postu:

8 августа 1918 года В. И. Ленин пишет Г. Ф. Федорову о необходимости массового террора для «наведения революционного порядка».[25]

В Нижнем, явно, готовится белогвардейское восстание. Надо напрячь все силы, составить тройку диктаторов (Вас, Маркина и др.), навести тотчас массовый террор, расстрелять и вывезти сотни проституток, спаивающих солдат, бывших офицеров и т. п.
Ни минуты промедления.
Не понимаю, как может Романов уезжать в такое время!
Подателя я не знаю. Он называется Алексей Николаевич Бобров, говорит, что работал на Выборгской стороне в Питере (с 1916 года)… До этого работал-де в 1905 в Нижнем.
Судя по мандатам его, заслуживает доверия. Проверьте и запрягите в работу.
Петере, председатель Чрезвычайной комиссии, говорит, что от них тоже есть надежные люди в Нижнем.
Надо действовать вовсю: массовые обыски. Расстрелы за хранение оружия. Массовый вывоз меньшевиков и ненадежных. Смена охраны при складах, поставить надежных.
Говорят, к Вам поехали Раскольников и Данишевский из Казани.
Прочтите это письмо друзьям, ответьте мне по телеграфу или по телефону.[26]
Немногим позже, 9 августа 1918 года Ленин отправляет указания в Пензенский губисполком[27]
Необходимо произвести беспощадный массовый террор против кулаков, попов и белогвардейцев; сомнительных запереть в концентрационный лагерь вне города[26]
Декретируйте и проводите в жизнь полное обезоружение населения, расстреливайте на месте беспощадно за всякую сокрытую винтовку. [28]
Среди мер по наведению порядка и предупреждению сопротивления, саботирования и контрреволюции предлагались также операции по взятию заложников и осуществлению угроз и шантажа. Данный факт, к примеру, Ф. Э. Дзержинский объяснил словами, что данная мера:
самая действенная — взятие заложников среди буржуазии, исходя из списков, составленных вами для взыскания наложенной на буржуазию контрибуции ... арест и заключение всех заложников и подозрительных в концентрационных лагерях.[29]
Ленин данное предложение дополняет и предлагает перечень мер по практической реализации проекта[30]:
Я предлагаю «заложников» не взять, а назначить поименно по волостям. Цель назначения именно богачи, так как они отвечают за контрибуцию, отвечают жизнью за немедленный сбор и ссыпку излишков хлеба в каждой волости
Применение мер по взятию заложников объяснялось, прежде всего, необходимостью сдерживать, таким образом, «контрреволюцию», используя жизнь заложников из её числа как гарант неприменения силы и воздержания от контрреволюционных выступлений и мятежей. В. И. Ленин, в ответ на протесты партийной оппозиции, считавшей данные меры «варварскими», сообщал[31]:
Я рассуждаю трезво и категорически: что лучше — посадить в тюрьму несколько десятков или сотен подстрекателей, виновных или невиновных, сознательных или несознательных, или потерять тысячи красноармейцев и рабочих? — Первое лучше. И пусть меня обвинят в каких угодно смертных грехах и нарушениях свободы — я признаю себя виновным, а интересы рабочих выиграют.[31]
[img]http://swolkov.narod.ru/doc/kt/04.jpg[/img

Изуродованные трупы жертв херсонской ЧК

Красный террор был объявлен 2 сентября 1918 года Яковом Свердловым в обращении ВЦИК и подтверждён постановлением Совнаркома от 5 сентября 1918 года как ответ на покушение на Ленина 30 августа, а также на убийство в тот же день Леонидом Каннегисером председателя Петроградской ЧК Урицкого.
Согласно постановлению СНК РСФСР от 2 сентября 1918 г., «обеспечение тыла путём террора является прямой необходимостью», республика освобождается от «классовых врагов путём изолирования их в концентрационных лагерях», «подлежат расстрелу все лица, прикосновенные к белогвардейским организациям, заговорам и мятежам».[5]
Ф. Э. Дзержинский заявил:
Законы 3 и 5 сентября наконец-то наделили нас законными правами на то, против чего возражали до сих пор некоторые товарищи по партии, на то, чтобы кончать немедленно, не испрашивая ничьего разрешения, с контрреволюционной сволочью
Затем, 17 сентября, Дзержинский предлагает местным ЧК «ускорить и закончить, то есть ликвидировать, нерешенные дела»[32]


Харьков. Трупы замученных женщин-заложниц.

Вторая слева — С. Иванова, владелица мелочного магазина.
Третья слева — А.И. Карольская, жена полковника.
Четвертая — Л. Хлопкова, помещица.
У всех заживо взрезаны и вылущены груди,
половые органы обожжены и в них найдены уголья

3 сентября Народный комиссар внутренних дел Г. И. Петровский в своем распоряжении заявляет о несоответствующем выполнении указаний революционной власти, поскольку расстрелы происходят недостаточно массово и несмотря на «массовые расстрелы десятками тысяч наших товарищей», всё ещё не введён массовый террор против «эсеров, белогвардейцев и буржуазии». Издается и затем публикуется в Еженедельнике ВЧК следующее указание:

Расхлябанности и миндальничанью должен быть немедленно положен конец. Все известные правые эсеры должны быть немедленно арестованы. Из буржуазии и офицерства должно быть взято значительное количество заложников. При малейших попытках сопротивления должен применяться массовый расстрел. Местные губисполкомы должны проявить в этом направлении особую инициативу. Отделы милиции и чрезвычайные комиссии должны принять все меры к выяснению и аресту всех подозреваемых с безусловным расстрелом всех замешанных в контр.р. [контрреволюционной] и белогвардейской работе. О всяких нерешительных в этом направлении действиях тех или иных органов местных советов Завуправы исполкомов обязаны немедленно донести народному комиссариату Внутренних Дел. ...Тыл наших армий должен быть, наконец, окончательно очищен от всякой белогвардейщины и всех подлых заговорщиков против власти рабочего класса и беднейшего крестьянства. Ни малейших колебаний, ни малейшей нерешительности в применении массового террора![33][34][35]
"I. Применение расстрелов.
1. Всех бывших жандармских офицеров по специальному списку, утвержденному ВЧК.
2. Всех подозрительных по деятельности жандармских и полицейских офицеров соответственно результатам обыска.
3. Всех имеющих оружие без разрешения, если нет на лицо смягчающих обстоятельств (например, членство в революционной Советской партии или рабочей организации).
4. Всех с обнаруженными фальшивыми документами, если они подозреваются в контрреволюционной деятельности. В сомнительных случаях дела должны быть переданы на окончательное рассмотрение ВЧК.
5. Изобличение в сношениях с преступной целью с российскими и иностранными контрреволюционерами и их организациями, как находящимися на территории Советской России, так и вне ее.
6. Всех активных членов партии социалистов-революционеров центра и правых. (Примечание: активными членами считаются члены руководящих организаций — всех комитетов от центральных вплоть до местных городских и районных; члены боевых дружин и состоящие с ними в сношениях по делам партии; выполняющие какие-либо поручения боевых дружин; несущие службу между отдельными организациями и т.д.).
7. Всех активных деятелей к/революционных партий (кадеты, октябристы и проч.).
8. Дело о расстрелах обсуждается обязательно в присутствии представителя Российской партии коммунистов.
9. Расстрел приводится в исполнение лишь при условии единогласного решения трех членов Комиссии.
10. По требованию представителя Российского комитета коммунистов или в случае разногласия среди членов Р.Ч.К. дело обязательно передается на решение Всероссийской ЧК.
II. Арест с последующим заключением в концентрационный лагерь.
11. Всех призывающих и организующих политические забастовки и другие активные выступления для свержения Советской власти, если они не подвергнуты расстрелу.
12. Всех подозрительных согласно данных обысков и не имеющих определенных занятий бывших офицеров.
13. Всех известных руководителей буржуазной и помещичьей контрреволюции.
14. Всех членов бывших патриотических и черносотенных организаций.
15. Всех без исключения членов партий с.-р. центра и правых, народных социалистов, кадетов и прочих контрреволюционеров. Что касается рядовых членов партии с.-революционеров центра и правых рабочих, то дни могут быть освобождены под расписку, что осуждают террористическую политику своих центральных учреждений и их точку зрения на англо-французский десант и вообще соглашение с англо-французским империализмом.
16. Активных членов партии меньшевиков, согласно признакам, перечисленным в примечании к пункту 6.
Должны быть произведены массовые обыски и аресты среди буржуазии, арестованные буржуа должны быть объявлены заложниками и заключены в концлагерь, где для них должны быть организованы принудительные работы. В целях терроризации буржуазии следует также применять выселение буржуазии, давая на выезд самый короткий срок (24-36 часов)..."
[36]
Самой крупной акцией красного террора был расстрел в Петрограде 512 представителей элиты (бывших сановников, министров, профессоров). Данный факт подтверждает сообщение газеты «Известия» от 3 сентября 1918 года о расстреле ЧК города Петрограда свыше 500 заложников. По официальным данным ЧК, всего в Петрограде в ходе красного террора было расстреляно около 800 человек.[37]
Согласно исследованиям итальянского историка Дж. Боффы в ответ на ранение В. И. Ленина в Петрограде и Кронштадте было расстреляно около 1000 контрреволюционеров.[38]
В сентябре 1918 года Г. Зиновьев делает соответствующее заявление:
Нужно уподобиться военному лагерю, из которого могут быть кинуты отряды в деревню. Если мы не увеличим нашу армию, нас вырежет наша буржуазия. Ведь у них второго пути нет. Нам с ними не жить на одной планете. Нам нужен собственный социалистический милитаризм для преодоления своих врагов. Мы должны увлечь за собой 90 милл.[ионов] из ста, населяющих Советскую Россию. С остальными нельзя говорить — их надо уничтожать.[39]
В то же время, ЦК РКП (б) и ВЧК разрабатывают совместную инструкцию следующего содержания:
Расстреливать всех контрреволюционеров. Предоставить районам право самостоятельно расстреливать... Взять заложников... устроить в районах мелкие концентрационные лагери... Сегодня же ночью Президиуму ВЧК рассмотреть дела контрреволюции и всех явных контрреволюционеров расстрелять. То же сделать районным ЧК. Принять меры, чтобы трупы не попадали в нежелательные руки...[40]
В Викитеке есть тексты по теме
Декрет о красном терроре
Призывы к массовому террору широко присутствуют в революционной прессе. 31 августа 1918 года газета «Правда» писала:
…настал час, когда мы должны уничтожить буржуазию, если мы не хотим, чтобы буржуазия уничтожила нас. Наши города должны быть беспощадно очищены от буржуазной гнили. Все эти господа будут поставлены на учет и те из них, кто представляет опасность для революционного класса, уничтожены. […] Гимном рабочего класса отныне будет песнь ненависти и мести!


Хуторяне И. Афанасюк и С. Прокопович,
заживо оскальпированные. У ближнего, И. Афанасюка,
на теле следы ожогов раскаленной шашки


Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Czw 21:41, 12 Maj 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 21:42, 12 Maj 2011    Temat postu:

3 сентября 1918 года газета «Известия» публикует слова Ф. Э. Дзержинского
Пусть рабочий класс раздавит массовым террором гидру контрреволюции! Пусть враги рабочего класса знают, что каждый задержанный с оружием в руках будет расстрелян на месте, что каждый, кто осмелится на малейшую пропаганду против советской власти, будет немедленно арестован и заключен в концентрационный лагерь!
Официальное издание Петросовета, «Красная газета», комментируя убийство М. С. Урицкого, писала[41]":
«Убит Урицкий. На единичный террор наших врагов мы должны ответить массовым террором… За смерть одного нашего борца должны поплатиться жизнью тысячи врагов.»
«… дабы не проникли в них жалость, чтобы не дрогнули они при виде моря вражеской крови. И мы выпустим этом море. Кровь за кровь. Без пощады, без сострадания мы будем избивать врагов десятками, сотнями. Пусть их наберутся тысячи. Пусть они захлебнутся в собственной крови! Не стихийную, массовую резню мы им устроим. Мы будем вытаскивать истинных буржуев-толстосумов и их подручных. За кровь товарища Урицкого, за ранение тов. Ленина, за покушение на тов. Зиновьева, за неотмщенную кровь товарищей Володарского, Нахимсона, латышей, матросов — пусть прольется кровь буржуазии и ее слуг, — больше крови![42]»
Затем, спустя четыре дня, данное издание публикует результаты вышеуказанной карательной операции:
«Вместо обещанных нескольких тысяч белогвардейцев и их вдохновителей — буржуев расстреляно едва несколько сот.[42]»
Затем, 21 октября 1918 года «в силу приказа No 3 от 8 октября сего года, в ответ на дьявольское убийство лучших товарищей, членов ЦИК и других, по постановлению Чрезвычайной комиссии расстреляны … заложники и лица, принадлежащие к контрреволюционным организациям» в числе 59 человек, в числе которых: князья Сергей, Федор и Николай Урусовы, князь Леонид и Владимир Шаховские, князь Туманов, граф Капнист, граф Бобринский, министры Рухлов и Добровольский, ряд генералов, полковников и лица иных высоких чинов из числа заложников.[43]
Вскоре, 31 октября 1918 года Чрезвычайная комиссия по борьбе с контрреволюцией на заседании под председательством Атарбекова вынесла постановление о расстреле ещё 47 человек из числа контрреволюционеров и фальшивомонетчиков.[43]
23-го марта 1919 года сообщается [кем?] о событиях августа 1918 года:
в последних числах августа две барки, наполненныя офицерами, потоплены и трупы их были выброшены в именіи одного из моих друзей, расположенном на Финском заливе; многіе были связаны по двое и по трое колючей проволокой...[44]
15 апреля 1919 года вышло Постановление ВЦИК «О лагерях принудительных работ», а 17 мая 1919 года — Декрет ВЦИК «О лагерях принудительных работ».
В августе 1919 года сообщается [кем?] о наличии в Киеве так называемых «человеческих боен» губерской и уездных ЧК:

Весь ... пол большого гаража был залит уже ... стоявшей на несколько дюймов кровью, смешанной в ужасающую массу с мозгом, черепными костями, клочьями волос и другими человеческими остатками .... стены были забрызганы кровью, на них рядом с тысячами дыр от пуль налипли частицы мозга и куски головной кожи... желоб в четверть метра ширины и глубины и приблизительно в 10
метров длины... был на всем протяженіи до верху наполнен кровью... Рядом с этим местом ужасов в саду того же дома лежали наспех поверхностно зарытые 127 трупов последней бойни... у всех трупов размозжены черепа, у многих даже совсем расплющены головы... Некоторые были совсем без головы, но головы не отрубались, а... отрывались... мы натолкнулись в углу сада на другую более старую могилу, в которой было приблизительно 80 трупов... лежали трупы с распоротыми животами, у других не было членов, некоторые были вообще совершенно изрублены. У некоторых были выколоты глаза... головы, лица, шеи и туловища были покрыты колотыми ранами... У нескольких не было языков... Тут были старики, мужчины, женщины и дети. Одна женщина была связана веревкой со своей дочкой, девочкой лет восьми. У обеих были огнестрельныя раны.
В губернской Чека мы нашли кресло (то же было и в Харькове) в роде зубоврачебнаго, на котором остались еще ремни, которыми к нему привязывалась жертва. Весь цементный пол комнаты был залит кровью, и к окровавленному креслу прилипли остатки человеческой кожи и головной кожи с волосами... В уездной Чека было то же самое, такой же покрытый кровью с костями и мозгом пол и пр... В этом помещеніи особенно бросалась в глаза колода, на которую клалась голова жертвы и разбивалась ломом, непосредственно рядом с колодой была яма, в роде люка, наполненная до верху человеческим мозгом, куда при размозженіи черепа мозг тут же падал. [44]
Не менее жестокими оказываются пытки, применяемые так называемой «китайской» ЧК г. Киева:
Пытаемаго привязывали к стене или столбу; потом к нему крепко привязывали одним концом железную трубу в несколько дюймов ширины... Через другое отверстіе в нее сажалась крыса, отверстіе тут же закрывалось проволочной сеткой и к нему подносился огонь. Приведенное жаром в отчаяніе животное начинало въедаться в тело несчастнаго, чтобы найти выход. Такая пытка длилась часами, порой до следующаго дня, пока жертва умирала.[44]
Как сообщаается, в свою очередь Харьковская ЧК под руководством Саенко применяло скальпирование и «снимание перчаток с кистей рук», Воронежская ЧК применяло катание голыми в бочке, утыканной гвоздями. В Царицыне и Камышине «пилили кости». В Полтаве и Кременчуге священнослужителей сажали на кол. В Екатеринославе применяли распятие и побивание камнями, в Одессе офицеров привязывали цепями к доскам, вставляя в топку и жаря, либо разрывали пополам колесами лебедок, либо опускали по очереди в котел с кипятком и в море. В Армавире, в свою очередь, применялись «смертные венчики»: голова человека на лобной кости опоясывается ремнем, концы которого имеют железные винты и гайку, которая при завинчивании сдавливает ремнем голову. В Орловской губернии широко применяется замораживание людей путём обливания холодной водой при низкой температуре. [44].
Сведения о применении пыток во время допросов проникают в революционную прессу, поскольку данная мера, естественно, была непривычна для многих большевиков. В частности, газета «Известия» от 26-го января 1919 года № 18 публикует статью «Неужели средневековый застенок?» с письмом случайного пострадавшаго члена РКП (б), который был подвергут пыткам следственной комиссией Сущево-Мариинскаго района в Москве[44]:
Арестован я был случайно, как раз в месте, где ... фабриковали фальшивые керенки. До допроса я сидел 10 дней и переживал что-то невозможное ... Тут избивали людей до потери сознания, a затем выносили без чувств прямо в погреб или холодильник, где продолжали бить с перерывом по 18 часов в сутки. На меня это так повлияло, что я чуть с ума не сошел.[44]
Через два месяца газета «Правда» № 12 от 22-го февраля 1919 г. публикует информацию о том, что во Владимирской ЧК «иголками колят пятки»[44].
Газета «Социалистический Вестник» от 21-го сентября 1922 года пишет о результатах расследования пыток, практикуемых в уголовном розыске, которое проводила комиссия губернского трибунала г. Ставрополя во главе с общественным обвинителем Шапиро и следователем-докладчиком Ольшанским. Комиссия установила, что помимо «обычных избиений», подвешиваний и «других истязаний», при ставропольском уголовном розыске под руководством и при личном присутствии начальника уголовнаго розыска Григоровича, члена Ставропольскаго Исполкома, Губкома РКП (б), заместителя начальника местного Госполитуправления[44]:
горячий подвал — камера без окон, 3 шага в длину и полтора в ширину с полом в виде двух-трех ступенек, куда помещаются 18 человек, как установлено, мужчины и женщины, на 2-3 суток без пищи, воды и права на «отправление естественных надобностей».
холодный подвал — яма от бывшего ледника, куда во время зимних морозов помещают раздетого «почти до нага» заключённого и поливают водой, как установлено, применяли до 8 ведер воды.
измерение черепа — голова допрашиваемого обвязывается шпагатом, продевается палочка, гвоздь, либо карандаш, необходимые для сужения окружности бичевки путём вращения, в результате чего сжимается череп, вплоть до отделения кожи головы вместе с волосами.
убийства арестантов «якобы при попытке побега»[44]
Жестокостям подвергались арестованные в ходе борьбы с «контрреволюцией» женщины — как сообщается, к примеру, из вологодской пересыльной тюрьмы, где практически все заключённые женщины подвергались изнасилованию со стороны тюремного руководства[44]:
Уходя надзрительница предупреждала нас, чтобы мы были на стороже: ночью к нам может придти с известными целями надзиратель или сам заведующій. Такой уже был обычай. Почти всех приходящих сюда с этапами женщин использовывают. При этом почти все служащіе больны и заражают женщин... Предупрежденіе оказалось не напрасным...[44]
Формально красный террор был прекращён 6 ноября 1918 г. По некоторым данным, в течение 1918 ВЧК репрессировала 31 тыс. человек, из которых 6 тыс. было расстреляно. В то же время, в октябре 1918 года Ю. Мартов, лидер партии меньшевиков заявил, что жертв репрессий ЧК в ходе красного террора с начала сентября было «более чем десять тысяч[45]».
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 21:48, 12 Maj 2011    Temat postu:Тела четырех крестьян-заложников
(Бондаренко, Плохих, Левенец и Сидорчук).
Лица покойников страшно изрезаны.
Особым изуверским способом изуродованы половые органы.
Производящие экспертизу врачи высказали мнение,
что такой прием должен быть известен только
китайским палачам и по степени болезненности
превышает всё доступное человеческому воображениюОднако даже в 1922 году В. И. Ленин заявляет о невозможности прекращения террора и необходимости его законодательного урегулирования, что следует из его письма наркому юстиции Курскому от 17 мая 1922 года:
Суд должен не устранить террор; обещать это было бы самообманом или обманом, а обосновать и узаконить его принципиально, ясно, без фальши и без прикрас. Формулировать надо как можно шире, ибо только революционное правосознание и революционная совесть поставят условия применения на деле, более или менее широкого. С коммунистическим приветом, Ленин.[46]
Известный чекист М. Я. Лацис так определил принцип красного террора:
Мы не ведём войны против отдельных лиц. Мы истребляем буржуазию как класс. Не ищите на следствии материалов и доказательств того, что обвиняемый действовал делом или словом против советской власти. Первый вопрос, который мы должны ему предложить, — к какому классу он принадлежит, какого он происхождения, воспитания, образования или профессии. Эти вопросы и должны определить судьбу обвиняемого. В этом — смысл и сущность красного террора.[47]
Согласно мнению М. Я. Лациса, явно повторяющему мнение большинства лидеров большевистского движения и членов ВЧК:
Гражданская война не знает писаных законов ... надо не только разгромить действующие вражеские силы, но и показать, что кто бы ни поднял меч против существующего классового строя, от меча и погибнет. По таким правилам действовала буржуазия в гражданских войнах, которые она вела против пролетариата. <...> Мы еще недостаточно усвоили эти правила. Они убивают нас сотнями и тысячами. Мы казним их по одному, после долгих обсуждений перед комиссиями и судами. В гражданской войне нет места для суда над врагами. Это — смертельная схватка. Если не убьешь ты, убьют тебя. И если ты не хочешь быть убитым, убей сам![48]
При этом, по его словам, органы ЧК были не слишком строги и решительны в принятии решений о непосредственной ликвидации, убийстве противников новой революционной власти:
Если можно в чем-нибудь обвинить ЧК, то не в излишнем рвении к расстрелам, а в недостаточности применения высшей меры наказания. Строгая железная рука уменьшает всегда количество жертв[49]
Согласно сведениям, опубликованным лично М.Лацисом, в 1918 году и за 7 месяцев 1919 года были расстреляны 8389 человек, из них: Петроградской ЧК — 1206; Московской — 234; Киевской — 825; ВЧК 781 человек, заключено в концлагеря 9496 человек, тюрьмы — 34334; взяты заложники 13111 человек и арестованы 86 893 человека.[50]
Некоторые историки сообщают о расстреле 9641 человека с 1918 по 1919 год, причем расстрел мог производиться как превентивная мера по отношению к заложникам и иным подозрительным лицам[51]. Согласно п. 37 Инструкции «Чрезвычайным комиссиям на местах» от 1 декабря 1918 г. Чрезвычайные комиссии наделялись правом применять расстрел «в административном порядке, но не судебном» при особой необходимости[52]
При этом террор был направлен не только против политических противников, но и против общеуголовных преступников:
«В интересах Петрограда и революции нужно объявить красный террор всему уголовному элементу, которых объявить контрреволюционерами и расправой с которыми должна быть только стенка»[53]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 21:49, 12 Maj 2011    Temat postu:

В Викитеке есть тексты по теме
Положение о революционных трибуналах
12 апреля 1919 года ВЦИК издает декрет, которым утверждается «Положение о революционных трибуналах», определившее порядок вынесения приговоров «руководствуясь исключительно обстоятельствами дела и велениями революционной совести» и предоставившее трибуналам «ничем не ограниченное право в определении меры репрессии». В дальнейшем, «Положение о революционных трибуналах» от 18 марта 1920 года потвержадает данное право в пределах действующих законодательных актов.
В июне 1919 года В. И. Ленин был оповещен о нарушениях законности в ходе красного террора органами ВЧК Украины. Председателю Всеукраинской ЧК М. Я. Лацису была направлена записка: «…на Украине Чека принесли тьму зла, будучи созданы слишком рано и впустив в себя массу примазавшихся[54]». Ранее, В. И. Ленин акцентировал на необходимость «более строго преследовать и карать расстрелом за ложные доносы», которые в условиях чрезвычайных мер и террора зачастую приводили к нарушениям законности[31].
В ноябре 1920 года председатель московской комиссии по проведению амнистии докладывая о результатах проверки документов о заключённых писал: «В анкетных карточках в рассмотренных делах в графе „за что осуждён“ встречались самые разнообразные ответы в количестве до 105… Там кроме обычных современных преступлений, как спекуляция, контрреволюция, взяточничество, бандитизм, кража, преступление по должности, дезертирство… встречаются такие ответы: „за болтливость“, „за убеждение“, „за родственников, находящихся у белых“ (арестована вся крестьянская семья Семёновых в возрасте от 12 до 70 лет в количестве 8 человек Вятской губЧК до конца гражданской войны), „за критику Советской власти“, „за распространение слухов о наступлении на Кремль“, „как подозрительный элемент“, „неблагонадежный в политическом отношении“, „за пьянство“ (до конца гражданской войны), „за проституцию“, „как праздношатающийся“, „за участие в Союзе русского народа в 1905 году“, „как кадеты“, „за прежнюю службу“, „за нахождение в прифронтовой полосе“, „за распространение ложных слухов“ и т. д. Телеграмма Х. Г. Раковскому и В. И. Межлауку от 26 мая 1919 года:
Размеры кары были так же разнообразны, как и наименование преступлений, и сроки отбывания наказания определялись: в 3 мес., 6 мес., год, два, три, пять, десять, 15, 20 лет, до совершеннолетия, до выяснения политической физиономии, без срока, до конца польской войны, до окончания гражданской войны, до ратификации мирного договора с Польшей, до ликвидации Западного фронта, до заключения мира с Эстонией, до укрепления Советской власти».[55]
Согласно Роберту Конквесту, всего по приговорам ревтрибуналов и внесудебных заседаний ЧК в 1917—1922 гг. было расстреляно 140 тысяч человек.
Современный исследователь истории ВЧК О. Б. Мозохин на основании архивных данных подверг критике эту цифру. По его словам, «со всеми оговорками и натяжками число жертв органов ВЧК можно оценивать в цифру никак не более 50 тыс. человек». Также на основании изучения протоколов заседаний Чрезвычайных комиссий он отмечает, что приговоры к ВМН были скорее исключением, чем правилом и большинство расстредянных было казнено за общеуголовные преступления. [56].
[link widoczny dla zalogowanych](%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D1%8F)
Zdjęcia:http://swolkov.narod.ru/doc/kt/f34.htm
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 9:21, 06 Cze 2011    Temat postu:

Подавление антибольшевистских восстаний
Антибольшевистские восстания, прежде всего восстания крестьян, сопротивляющихся продразверстке, жестоко подавлялись частями особого назначения ВЧК и внутренними войсками.
10 августа 1918 года Ленин отправляет следующую телеграмму[57] о подавлении «кулацкого» восстания в Пензенской губернии.
В Пензу
Т-щам Кураеву, Бош, Минкину и другим пензенским коммунистам.
Т-щи! Возстаніе пяти волостей кулачья должно повести к безпощадному подавленію. Этого требует интерес всей революциі, ибо теперь везде «последній рѣшительный бой» с кулачьем. Образец надо дать.
1. Повѣсить (непремѣнно повѣсить, дабы народ видѣл) не меньше 100 заведомых кулаков, богатѣев, кровопійцъ.
2. Опубликовать их имена.
3. Отнять у них весь хлеб.
4. Назначить заложников — согласно вчерашней телеграмме.
Сделать так, чтобы на сотни верст народ видѣл, трепетал, знал, кричал: душат и задушат кровопійц кулаков.
Телеграфируйте получение и исполнение. Ваш Ленин.
P. S. Найдите людей потверже
Из донесений ЧК о карательных мерах при подавлении восстаний:
* «30 апреля 1919 г. Тамбовская губерния. В начале апреля, в Лебедянском уезде вспыхнуло восстание кулаков и дезертиров на почве мобилизации людей и лошадей, и учета хлеба. Восстание шло под лозунгом: „Долой коммунистов! Долой советы!“ Восставшие разгромили четыре волисполкома, замучили варварски семь коммунистов, заживо распиленных. Прибывший на помощь продармейцам 212-й отряд внутренних войск ликвидировал кулацкое восстание, 60 чел. арестовано. 50 расстреляно на месте, деревня, откуда вспыхнуло восстание, — сожжена».
«11 июня 1919 г. Воронежская губерния. Положение улучшается. Восстание в Новохоперском уезде можно считать ликвидированным. Бомбами с аэропланов сожжено село Третьяки — гнездо восстания. Операции продолжаются».
«Из Ярославля 23 июня 1919 г. Восстание дезертиров в Петропавловской волости ликвидировано. Семьи дезертиров были взяты в качестве заложников. Когда стали расстреливать по мужчине в каждой семье, зеленые стали выходить из леса и сдаваться. Расстреляно 34 вооружённых дезертира»[58]
Во время подавления Тамбовского восстания в 1921 г. сообщалось:
«В качестве заложников берутся ближайшие родственники лиц, участвующих в бандитских шайках, причем берутся они целиком, семьями, без различия пола и возраста. В лагеря поступает большое количество детей, начиная с самого раннего возраста, даже грудные».
[править]Записка Ленина о терроре в Латвии и Эстонии
В середине августа 1920 года в связи с получением информации о том, что в Эстонии и Латвии, с которыми Советская Россия заключила мирные договоры, идёт запись добровольцев в антибольшевистские отряды, Ленин писал заместителю председателя Реввоенсовета республики Э. М. Склянскому:
«Прекрасный план! Доканчивайте его вместе с Дзержинским. Под видом „зеленых" (мы потом на них свалим) пройдем на 10—20 верст и перевешаем кулаков, попов, помещиков. Премия: 100.000 р. за повешенного[40]»

Расстрелы в Крыму в 1920 году
Относительно ликвидации «белой контрреволюции» существует наглядный пример, присутствующий в обосновательной части наградного списка представления к награждению орденом Боевого Красного Знамени начальника Особого отдела Южного фронта Е. Г. Евдокимова, выданном осенью 1920 году, речь идет о расстреле сотрудниками Особого отдела Южного фронта 12 тысяч человек («белого элемента»):
Во время разгрома армии ген. Врангеля в Крыму тов. Евдокимов с экспедицией очистил Крымский полуостров от оставшихся там для подполья белых офицеров и контрразведчиков, изъяв до 30 губернаторов, 50 генералов, более 300 полковников, столько же контрразведчиков и в общем до 12,000 белого элемента, чем предупредил возможность появления в Крыму белых банд[40]
[править]Репрессии против православной церквиРазрушенные большевиками храмыРешение ЦК от 11 ноября 1939 «Вопросы религии»См. также: Изъятие церковных ценностей в России в 1922 году.

Лишь в 1918 году в Ставропольской епархии были убиты 37 священнослужителей, в числе которых — Павел Калиновский, 72 лет и священник Золотовский, 80 лет[59].
Некоторые убийства священнослужителей, как сообщается, проходили с особой жестокостью либо осуществлялялись публично в сочетании с различными унижениями репрессированных лиц. В частности, священнослужитель старец Золотовский был предварительно переодет в женское платье и затем повешен. 8 ноября 1917 года царскосельский протоиерей Иоанн Кочуров был подвергнут продолжительным избиениям, затем был убит путём волочения по шпалам железнодорожных путей. В 1918 году три православных иерея в г. Херсоне были убиты путём распятия на кресте.Трупы заложников, найденные в херсонской ЧК
в подвале доме Тюльпанова

В 1919 году в воронежском монастыре Святителя Митрофана семь инокинь были убиты путём варения заживо в кипящей смоле. В 1918 году епископ Соликамский Феофан был публично убит путём периодического окунания в прорубь и замораживания, будучи подвешенным за волосы, в Самаре епископ Исидор Михайловский (Колоколов) был посажен на кол, вследствие чего умер. Епископ Пермский Андроник был убит путём захоронения в землю заживо. Архиепископ Нижегородский Иоаким (Левицкий) был убит путём публичного повешения вниз головой в севастопольском соборе. Епископ Серапульский Амвросий (Гудко) был убит путём привязывания к хвосту лошади. Данный список является неполным и отражает лишь несколько смертей.[60][61]
9 апреля 1921 года Ф.Дзержинский пишет Лацису следующее:
Церковь разваливается, этому нам надо помочь, но никоим образом не возрождать ее в обновленной форме. Поэтому церковную политику развала должна вести ВЧК, а не кто-либо другой... Наша ставка на коммунизм, а не религию. Ликвидировать может только ВЧК...[1][62]
При реализации политики борьбы с инакомыслием и контрреволюцией важным моментом являлась окончательная ликвидация какого-либо влияние церкви на политическую и социально-культурную ситуацию в республике и избавление от так называемого «реакционного духовенства». В частности, политику РКП (б) времён красного террора проясняет письмо В. И. Ленина, направленное руководящим органам Политбюро, ОГПУ, Наркомата юстиции и Ревтрибунала от 19 марта 1923 года:
«Изъятие ценностей, в особенности самых богатых лавр, монастырей и церквей, должно быть произведено с беспощадной решительностью, безусловно ни перед чем не останавливаясь и в самый кратчайший срок. Чем большее число представителей реакционной буржуазии и реакционного духовенства удастся нам по этому поводу расстрелять, тем лучше. Надо именно теперь проучить эту публику так, чтобы на несколько десятков лет ни о каком сопротивлении они не смели и думать[63][64][65][66]"
По оценкам некоторых историков, с 1918 до конца 1930-х в ходе репрессий в отношений духовенства были расстреляно либо умерло в местах лишения свободы около 42 000 священнослужителей. Схожие данные по статистике расстрелов приводит Свято-Тихоновский Богословский институт, проводящий анализ репрессий в отношении священнослужителей на основе архивных материалов, сообщая о 3000 расстрелов в 1918 году.[67].
Реабилитация духовенства, подвергшегося красному террору была осуществлена Указом Президента РФ № 378 от 14.03.1996 «О мерах по реабилитации священнослужителей и верующих, ставших жертвами необоснованных репрессий», который осудил «многолетний террор, развязанный большевистским партийно-советским режимом в отношении священнослужителей и верующих всех конфессий» (ст.1 Указа).

В ряде публикаций указывается, что 1 мая 1919 года было издано секретное Указание ВЦИК № 13666/2 (подлинность указания оспаривается) Председателю ВЧК Дзержинскому Ф.Э «О борьбе с попами и религией» за подписью Председателя СНК В. И. Ленина и Председателя ВЦИК Калинина следующего содержания:
В соответствии с решением ВЦИК и Сов. Нар. Комиссаров необходимо как можно быстрее покончить с попами и религией. Попов надлежит арестовывать как контрреволюционеров и саботажников, расстреливать беспощадно и повсеместно. И как можно больше. Церкви подлежат закрытию. Помещения храмов опечатать и превращать в склады.
Председатель ВЦИК Калинин, Председатель Сов. Нар. Комиссаров Ульянов (Ленин)[68][69][70]

[/img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ru/thumb/5/5d/Ukazanievcikcnkpopamotmenastalin.jpg/442px-Ukazanievcikcnkpopamotmenastalin.jpg[img]

Решение ЦК от 11 ноября 1939 «Вопросы религии»
Утверждается, что 11 ноября 1939 года данное решение было отменено опубликованным в газете «Правда» Постановлением Политбюро ЦК ВКП (б) № 1697/13 «Вопросы религии» за подписью И. В. Сталина:
Признать нецелесообразной впредь практику органов НКВД СССР в части арестов служителей церкви, преследования верующих. Указание тов. Ленина от 1 мая 1919 г. за № 13666/2 "О борьбе с попами и религией", адресованное Предс. ВЧК Дзержинскому Ф.Э., и все соответствующие инструкции ОПТУ-НКВД, касающиеся преследования служителей Церкви и православных верующих, - ОТМЕНИТЬ. НКВД СССР произвести ревизию всех осужденных и арестованных граждан по делам, связанным с богослужительной деятельностью. Освободить из-под стражи и заменить наказание, не связанное с лишением свободы осужденных граждан по указанным мотивам, если их деятельность не нанесла вреда советской власти. Вопрос о судьбе верующих, принадлежащих к другим конфессиям, ЦК примет решение дополнительно.
Секретарь ЦК И.Сталин[68][69]
В. Карпов утверждает, что на основании этого решения Политбюро из лагерей ГУЛАГ НКВД СССР было освобождено 12860 человек, из под стражи так же освобождено 11223 человека, что следует из справки НКВД ЦК ВКП (б) СССР от 22 декабря 1939 года:
Во исполнения решения ПБ ЦК ВКП(б) от 11 ноября 1939 года за №1697/13 из лагерей ГУЛАГ НКВД СССР освобождено 12 860 человек, осужденных по приговорам судов в разное время, из-под стражи освобождено 11 223 человека. Уголовные дела в отношении их прекращены. Продолжают отбывать наказание более 50 000 человек, деятельность которых принесла существенный вред советской власти. Личные дела этих граждан будут пересматриваться. Предполагается освободить еще около 15 000 человек.[70]


Протокол заседания Политбюро ЦК ВКП (б) от 12 сентября 1933
Ранее, 12 сентября 1933 года ЦК ВКП (б) на заседании Политбюро принимает решение о защите храмов и церквей от сноса и переоборудования под хозяйственные цели и сообщается статистика о уничтожении 150 храмов и церквей с 1920 по 1930 год, переоборудовании 300 храмов и церквей в цеха, клубы, тюрьмы и другие объекты, что зафиксировано в секретном протоколе заседания № 1037/19 за подписью И.Сталина[70].
…ЦК считает невозможным проектирование застроек за счёт разрушения храмов и церквей… Органы Советской области и рабоче-крестьянской милиции ОГПУ обязаны принимать меры… по охране памятников архитектуры древнерусского зодчества[70].
Однако некоторые историки утверждают, что вышеуказанные документы являются подложными, сфабрикованными для достижения формирования и внедрения в общественное сознание мифа о расположенности Сталина к Церкви и православной религии ещё до войны, создания положительных образов «православного» Сталина и «патриотического» сталинского руководства[71].


Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Pon 9:25, 06 Cze 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
BywalecDołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 9:26, 06 Cze 2011    Temat postu:

Еженедельник ВЧК и красный террор
Ф. Э. Дзержинский публикует распоряжение об издании «Еженедельника ВЧК», которому поручено публиковать известия о деятельности органов ЧК по ликвидации контрреволюции и «искорениению нежелательных элементов».
В течение практически шести недель до закрытия постановлением ЦК партии (по требованию ряда руководителей партии и челнов ЦК), «Еженедельник ВЧК» сообщает о взятии заложников, арестах и отправке в концентрационные лагеря, расстрелах и ликвидации. Таким образом, издание представляет собой официальный источник информации относительно красного террора с сентября по октябрь 1918 года. Согласно сведениям газеты, ЧК Нижнего Новгорода по руководством Н. Булганина, ликвидировала с 31 августа 141 заложника; 700 заложников были подвергнуты аресту в течение нескольких дней. В городе Вятка Уральская ЧК произвела в течение одной недели казнь 23 «бывших жандармов», 154 «контрреволюционеров», 8 «монархистов», 28 «членов партии кадетов», 186 «офицеров» и 10 «меньшевиков и правых эсеров». ЧК Иваново-Вознесенска сообщает о 181 заложниках, уничтожении 25 «контрреволюционеров» и основании «концентрационного лагеря на 1000 мест». ЧК города Себежа ликвидировала «16 кулаков и попа, отслужившего молебен в память кровавого тирана Николая II»; ЧК Твери — 130 заложников, 39 казненных; Пермская ЧК — 50 ликвидаций. Приведенный перечень — лишь небольшая часть информации.[72]
В то же время и другие печатные издания осенью 1918 года открыто публикуют информацию о тысячах произведенных арестах, сотнях казней и мерах по устрашению и предупреждению контрреволюции. К примеру, газета «Известия Царицынской Губчека» сообщает в официальных сводках о ликвидации 103 человек с 3 и 10 сентября, С 1 по 8 ноября 1918 года 371 человек был арестован ЧК, из них 50 были казнены, другие приговорены органами ЧК «к заключению в концентрационный лагерь в качестве профилактической меры как заложники вплоть до полной ликвидации всех контрреволюционных восстаний[73]». «Известия Пензенской Губчека» публикуют следующую информацию:
За убийство товарища Егорова, петроградского рабочего, присланного в составе продотряда, было расстреляно 152 белогвардейца. Другие, еще более суровые меры будут приняты против тех, кто осмелится в будущем посягнуть на железную руку пролетариата
6-го октября 1918 года 3-й номер издания публикует статью «Почему вы миндальничаете?», автором которой являлся Председатель нолинской ЧК[44]:
Скажите - почему вы не подвергли …Локкарта самым утонченным пыткам, чтобы получить сведенія, адреса, которых такой гусь должен иметь очень много? Скажите, почему вы