Forum www.gargangruelandia.fora.pl Strona Główna www.gargangruelandia.fora.pl
Strefa wolna od trolli
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

MORPOLANDIA - norka morporka
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 369, 370, 371  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.gargangruelandia.fora.pl Strona Główna -> Półcień
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info Powuć
Gość


PostWysłany: Pon 16:56, 18 Lis 2019    Temat postu:

Morpork ma sposub coby Acqua Alta wodom nie zalewała Venezzi ale wtedy turyści nie bali by sie i popsowali by Venezzie i śmiecili dlatego trochi Acquy przyda sie.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morprechotek prasowy
Gość


PostWysłany: Pon 23:02, 18 Lis 2019    Temat postu:

TVP INFO: Wenecja, która w ciągu sześciu dni została trzykrotnie zalana, powoli wraca do normalnego życia. W mieście można znów kupić świeży chleb, którego brakowało w czasie powodzi. Trwa liczenie strat i wielkie sprzątanie. Powrót do codziennego życia w historycznym centrum miasta i na okolicznych wyspach jest bardzo trudny, bo zniszczenia po trzech falach przypływu są ogromne. Władze szacują je obecnie na ponad miliard euro.

Wypiek chleba znów jest możliwy. Piece wyłączono lub uległy awarii, gdy miasto było zalane. Większość z nich po tym, jak znalazły się w wodzie, wymagało napraw. Działalność wznawia powoli teatr La Fenice, który także ucierpiał w rezultacie tzw. „wysokiej wody” (acqua alta). Trwa tam wyścig z czasem, ponieważ na niedzielę zapowiedziano premierę opery „Don Carlos” Giuseppe Verdiego z okazji otwarcia nowego sezonu. Ostatnia próba odbyła się tam 12 listopada, tuż przed nadejściem wielkiej wody.

Włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio informował, że do wszystkich ambasad na świecie zaapeluje o przygotowanie inicjatyw na rzecz Wenecji. Jak informuje dziennik „La Repubblica”, ambasada włoska w Moskwie w mniej niż 24 godziny zebrała milion euro obiecanych dotacji ze strony zamożnych Rosjan w celu wsparcia odnowy dziedzictwa kulturowego Wenecji. We wtorek w ambasadzie ruszy kampania solidarnościowa, w ramach której odbędzie się koncert pod dyrekcją Valeryego Gergieva, dyrektora teatru Mariinsky w Sankt Petersburgu.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morpik Gloptroter
Gość


PostWysłany: Wto 11:03, 19 Lis 2019    Temat postu:

Info Powuć napisał:
Morpork ma sposub coby Acqua Alta wodom nie zalewała Venezzi ale wtedy turyści nie bali by sie i popsowali by Venezzie i śmiecili dlatego trochi Acquy przyda sie.

Masz rację. Jedna pani spotkana na turystycznym szlaku opowiadała, jak zwiedzała Wenecję w 1991 roku. Grupę przywieziono na przystanek wodnych tramwajów i wręczono bilet w dwie strony z powrotem za cztery godziny. Zdołała zwiedzić Pałac Dożów, przebić się przez gęste tłumy na placu św. Marka do katedry i dotrzeć najkrótszą drogą do mostu Rialto. Zdjęcie i szybki powrót na przystanek tramwajów.
Jak mówi morpork, niewiele się od tego czasu zmieniło, a ludzi ze statków wycieczkowych jeszcze przybyło. Może Luidżi ma rację, coby wpuszczać tylko nocujących, a dla "jednorazowców" zamknąć miasto, bo w końcu je zadepczą. Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morprechotek prasowy
Gość


PostWysłany: Wto 14:21, 19 Lis 2019    Temat postu:

Dziennik pl: W efekcie szybkich zmian klimatycznych zagrożenie powodziowe w Wenecji będzie rosło. Bez działań zapobiegawczych, m.in. w postaci ruchomych zapór, przyszłość miasta rysuje się w czarnych barwach - powiedział PAP dr Marek Kasprzak z Uniwersytetu Wrocławskiego. W zeszłym tygodniu zalewająca miasto woda wysokiego przypływu (tzw. acqua alta) osiągnęła w Wenecji wyjątkowo wysoki stan 187 cm ponad przeciętny poziom morza; drugi najwyższy w historii miasta. Plac Św. Marka został zalany do wysokości 154 cm. Pod wodą znalazło się historyczne centrum miasta.

Nie jest to pierwszy zalew o tej skali. Od czasów wybudowania miasta było ono zalewane wielokrotnie. We współczesnej historii Wenecji zapisała się szczególnie powódź z 4 listopada 1966, gdy poziom wody wyniósł 194 cm - przypomina w rozmowie z PAP dr Marek Kasprzak z Zakładu Geomorfologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zalewy Wenecji powodowane są z reguły przez kilka czynników oddziałujących w jednym momencie. Ekspert wylicza kolejno: pływ syzygijny (maksymalny stan morza, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii), sztorm i intensywny dopływ wody z wezbranych rzek. Obrazu dopełnia jednoczesne spiętrzanie wód morskich przez wiatr Sirocco. Niekorzystna sytuacja miasta pogłębia się wskutek zapadania jego obszaru. Szacuje się, że od 1897 r. Wenecja obniżyła się o 23 cm. Jest to skutek m.in. osuszenia terenu zajętego pod zabudowę.

Należy się spodziewać, że w efekcie aktualnych, szybkich zmian klimatycznych, zagrożenie powodziowe Wenecji będzie rosło - podkreśla ekspert. Jego zdaniem wpływ na to ma zarówno prognozowany wzrost poziomu oceanu światowego, który według prognoz zamieszczonych w raporcie IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) może wynieść w roku 2100 nawet 52–98 cm w stosunku do lat 1986–2005, jak i częstsze występowanie ekstremalnych warunków pogodowych. Bez działań zapobiegawczych, przyszłość miasta rysuje się w czarnych barwach - uważa dr Kasprzak. Czy Wenecję da się uratować? Dr Kasprzak sądzi, że tak. Ochrona Wenecji jest nieskuteczna nie z winy braku potencjalnych rozwiązań technicznych, ale raczej problemów administracyjno-finansowych i społecznych - dodaje.

Inne miasta czy kraje położone bardzo nisko względem morza poradziły sobie z problemem zalewania. O tym, że ruchome zapory blokujące napływ wezbranych wód morskich do zatok, estuariów czy ujściowych odcinków rzek są skuteczne, świadczą funkcjonujące konstrukcje u wybrzeży Holandii, zapora na Tamizie w Londynie (Thames Barrier) czy Zapora Petersburska chroniąca Zatokę Newską - wylicza naukowiec. Dodaje, że teoretycznie możliwe jest również podniesienie całego miasta. Tego typu prace wykonano w latach 50. i 60. XIX w Chicago, podnosząc istniejącą zabudowę o ok. 2–3 m ponad poziom Jeziora Michigan. Dr Kasprzak mówi, że ratunkiem dla Wenecji powinien być tworzony system ruchomych zapór przeciwpowodziowych MOSE "Mojżesz". Projekt rozpoczęty w 2003 r. nie został jak dotąd ukończony, a wykonane konstrukcje nie dość, że nie osiągnęły pełni planowanej skuteczności, to tracą sprawność i wymagają remontów.

Ochrona Wenecji przed zalewami powodziowymi jest możliwa i z racji wielkiej wartości kulturowej powinna być priorytetem w działaniach włoskiego rządu, a może i wręcz społeczności międzynarodowej - ocenia naukowiec. Jak przypomina, zjawisko nadzwyczajnego spiętrzenia morza w Lagunie Weneckiej, skutkujące zalewem Wenecji czy pobliskiego miasta Chioggia, jest na tyle częste, że funkcjonuje specjalnie opisujące je sformułowanie "acqua alta". Wenecja była zalewana na skutek cyklicznych pływów od początku swojego istnienia, co wynika z jej specyficznego położenia - ulokowana została na wyspach znajdujących się wewnątrz Laguny Weneckiej. Jest to zatoka oddzielona od otwartego morza barierowymi wyspami tworzącymi wydłużony, wynurzony ponad wodę wał (lido). Z osadów wypełniających lagunę wykształciły się mniej lub bardziej trwałe wyspy - to na nich położona jest stara część Wenecji. Ich wysokość ponad średni stan morza z reguły nie przekracza 1 m. Tylko niektóre fragmenty wysp, wznoszą się na 2–3 m n.p.m. W stanie naturalnym były zajęte przez słone bagna i wydmy oraz porozdzielane naturalnymi kanałami prowadzącymi wodę pływów morskich.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info Torbacz
Gość


PostWysłany: Śro 17:36, 20 Lis 2019    Temat postu:

Los setek misiów koala jest zagrożony z powodu pożarów lasów szalejących na wschodzie Australii. W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania, na których widać, jak ludzie pomagają zwierzętom. Tym razem jeden z misiów koala miał ogromne szczęście.
Australijka uratowała poparzonego koalę z pożaru lasu. Kobieta ściągnęła zwierzę z drzewa. Piszczący z bólu koala trafił do Port Macquarie Koala Hospital. Zwierzę znajduje się w bardzo poważnym stanie.

Pożary w Nowej Południowej Walii rozprzestrzeniły się na terytorium o powierzchni ponad 3,2 mln akrów. Jak pisze agencja AFP, służby zajmujące się ochroną zwierząt w Nowej Południowej Walii są bardzo zaniepokojone losami „wyjątkowej populacji” koali żyjących na terenach ogarniętych płomieniami. Dyrektor kliniki dla koali Port Macquarie Sue Ashton podkreśla, że „w pożarze mogły zginąć setki” tych torbaczy. To tragedia narodowa, bo ta populacja koali jest unikatowa ze względu na duże zróżnicowanie pod kątem genetycznym — zwróciła uwagę.

Koale, gdy zagraża im ogień, wspinają się na czubek drzewa i zwijają w kulkę. Jeśli pożar szybko gaśnie, ogień dotyka tylko ich futerka, zwierzęciu nic się nie dzieje, a futro odrasta. Jednak jeśli ogień dotrze do czubka drzewa, zwierzę ginie.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Infor Torbacz II
Gość


PostWysłany: Śro 17:45, 20 Lis 2019    Temat postu:

Tu jest ten film, biedny miś po prostu płacze!
youtube.com/watch?v=KHGgKRDHHvU
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morpetki wzdychające
Gość


PostWysłany: Czw 13:08, 21 Lis 2019    Temat postu:

A tu są dalsze losy misia po uratowaniu
youtube.com/watch?v=-IAOWaIbnE4
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info janki
Gość


PostWysłany: Czw 13:15, 21 Lis 2019    Temat postu:

Tał napada na jankach !
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morpdiaspora Tasmańska
Gość


PostWysłany: Czw 15:18, 21 Lis 2019    Temat postu:

Pojechałby raczej ratować koale w Australii!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sckaramusch
Gość


PostWysłany: Czw 22:25, 21 Lis 2019    Temat postu:

Kiedy Tałmrogowi odbiło na maxa ?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info janki
Gość


PostWysłany: Pią 0:20, 22 Lis 2019    Temat postu:

Jak za wszelka cenę chciał się pojawiać na stronie głównej na jankach.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info Zajafka
Gość


PostWysłany: Pią 11:48, 22 Lis 2019    Temat postu:

Morpork wstawił do netu zajafke nowej płyty: mozna odsłuchać gratisowo singla "Kołysz się, gondolo". Piękna rzecz, to będzie hicior wszechczsów!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morpdiaspory hurem
Gość


PostWysłany: Pią 12:25, 22 Lis 2019    Temat postu:

MORPORK !!! MORPORK !!! MORPORK !!!
Nie możemy doczekać się Turne Wszechczasów !!!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info MORP
Gość


PostWysłany: Pią 22:49, 22 Lis 2019    Temat postu:

Morpork przeznaczy Kasiore Wszechczasów z Turne na suszenie Venezzi z Acquy Alty i pogromienie Kuracka i Skunksa i uratowanie Planety i na pra wybory coby nie wygrał Ochyt.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morpetki potakujące
Gość


PostWysłany: Sob 0:26, 23 Lis 2019    Temat postu:

Bardzo słusznie. Niech żyje Tate!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morpik Brałnek
Gość


PostWysłany: Pon 10:26, 25 Lis 2019    Temat postu:

Brzitko że Taur jest z Kurackiem i Skunksem w Totalnej.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morprechotek sprzedafca
Gość


PostWysłany: Pon 14:45, 25 Lis 2019    Temat postu:

Taka była cena pojawiania się na SG.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skotlant Yart Ret Rock
Gość


PostWysłany: Pon 16:34, 25 Lis 2019    Temat postu:

Otkryliśmy poszlaki że od dawna miau konszachty z Skunksem i Kurackiem jak Był na s.g. Kurack i Skunks dawali Lajki Jemu wtedy coby mieć więcej lajków od genka starego troli czażatsego całkiem odsłoni oblicze i napada co dziennie na Jara wtedy janki dają Jego na s.g. bo na priv proszą o Jego komuchy tęczaki, shetynocwy i.t.p. kiedyś napisał jak obraził sie bo Kerownik przestał anonsować Notki Jego Nove na s.g. na Norce ale to bllef bo pij z kurackiem z dziupków wpiew jak obraził sie na Kerownika kturen przestał promować notki Jego.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazbeck
Gość


PostWysłany: Pon 18:02, 25 Lis 2019    Temat postu:

Był Kretem Ochyda ?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mer Ret Rocka
Gość


PostWysłany: Pon 18:03, 25 Lis 2019    Temat postu:

Omamił jego polifafik kturen gorszy jak gienek.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morprechotek opserwator
Gość


PostWysłany: Wto 1:27, 26 Lis 2019    Temat postu:

To jakaś obrzydła podróba. Jak przyjdzie i to zobaczy prawdziwy fafik, to mu wyhaczy.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Curka Konsolacja
Gość


PostWysłany: Wto 20:48, 26 Lis 2019    Temat postu:

Takiej przykrej wiadomości nikt się nie spodziewał. Miś uratowany z pożaru w Australii nie żyje. Koala Lewis, bo tak nazwane zostało zwierze, ocalony kilka dni temu z pożar, nie żyje. Lekarze starali się zrobić wszystko, aby uratować zwierzę. Poparzenia okazały się jednak zbyt bolesne i wyniszczające.

Pożary w Australii są coraz większym problemem. W Queensland i Nowej Południowej Walii spłonął obszar o łącznej powierzchni miliona hektarów. Śmierć poniosło sześć osób, a ponad 300 domów zostało doszczętnie zniszczonych. Z informacji lokalnych władz wynika, że zginęło co najmniej 350 misiów koala. Wobec takiego zagrożenia są całkowicie bezbronne. Gdy widzą pożar chowają się na drzewach i w ten sposób odcinają sobie drogę ucieczki.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morpetki żałujące
Gość


PostWysłany: Śro 13:23, 27 Lis 2019    Temat postu:

Składamy wniosek, coby wszystkie torbacze przyjąć do morpdiaspory, a biednego Lewisa pośmiertnie. Crying or Very sad Sad Crying or Very sad
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Consylium Morpdiaspor
Gość


PostWysłany: Śro 16:23, 27 Lis 2019    Temat postu:

Przyjmujemy torbacze wszystkie do Morpdiaspory i wyrzucamy Taua z Morpdiaspory Retrockovej za skumanie sie z lewactwem, biedrońami, Ochydem i Skunksem.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pani Burmiszcz
Gość


PostWysłany: Czw 1:08, 28 Lis 2019    Temat postu:

Wniosek zostanie przedłożony morporkowi, kiedy przyjedzie na Świeta do Norki.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info Cwaj
Gość


PostWysłany: Pią 14:36, 29 Lis 2019    Temat postu:

Brytyjskie tabloidy spekulują na temat ewentualnej abdykacji królowej Elżbiety II w 2021 roku, kiedy skończy 95 lat, co pośrednio związane jest ze skandalem wokół księcia Andrzeja.

"The Sun" przypomina, że królowa Elżbieta II w kwietniu 2021 r. skończy 95 lat, czyli będzie w wieku, w którym jej mąż, książę Filip, wycofał się z życia publicznego, i od pewnego czasu za murami Pałacu Buckingham pojawiają się przypuszczenia, iż może ona chcieć "przejść na emeryturę". Faktem jest, że w ostatnich latach brytyjska monarchini ogranicza swoje obowiązki. W 2018 r. wzięła udział w 283 oficjalnych wydarzeniach, podczas gdy dwa lata wcześniej - w 332. Ponieważ Karol w zeszłym roku uczestniczył w 507 uroczystościach, w praktyce pełni on już obowiązki monarchy.

"Daily Express" zaznacza jednak, że zgodnie z regułami sukcesji królowa nie może przejść na emeryturę bez abdykacji. Może natomiast wycofać się z pełnienia obowiązków, jeśli stan zdrowia będzie jej to uniemożliwiał. W takim wypadku obowiązki królowej przejąłby regent, którym na pewno zostałby Karol, ale nie zostałby on królem do czasu śmierci Elżbiety II.

Cytowany przez "Daily Express" ekspert od spraw rodziny królewskiej Richard Fitzwilliams powątpiewa jednak w spekulacje o ewentualnym "przejściu na emeryturę" Elżbiety. - Zamierza ona wykonywać swoje obowiązki, dopóki zdrowie jej pozwoli - powiedział. I podkreślił, że królowa bardzo poważnie traktuje przysięgę, którą złożyła, wstępując na tron - że będzie służyć do końca życia.

Fitzwilliams wyklucza abdykację, ale w przypadku złego stanu zdrowia Elżbiety II dopuszcza przejęcie jej obowiązków przez Karola. Jak wyjaśnia, istnieje do tego zarówno podstawa prawna, jaką jest ustawa o regencji z 1937 r., jak i precedens, gdy Jerzy III w ostatnich latach życia został uznany za niezdolnego do sprawowania władzy. Między 1811 a 1820 r. funkcję regenta sprawował jego syn, późniejszy król Jerzy IV, który jednak wstąpił na tron dopiero po śmierci ojca.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info Backingam
Gość


PostWysłany: Pią 16:06, 29 Lis 2019    Temat postu:

Najlepszym regentem był by Sir Morpork.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info Grenlant
Gość


PostWysłany: Pią 23:08, 29 Lis 2019    Temat postu:

Morpork nie zazna spokoju, po powodzi w Wenecji musi teraz bronić Grenlant w ofensywie dyplomatycznej !!! Duński wywiad ostrzega przed konfliktem mocarstw na Grenlandii.

Duńska Wojskowa Służba Wywiadowcza (FE) w opublikowanym w piątek dorocznym raporcie ocenia, że dla Danii większe ryzyko stanowi konflikt mocarstw w Arktyce niż terroryzm. Punktem zapalnym może być Grenlandia. „W Arktyce ścierają się interesy Rosji, USA oraz Chin, podnosząc poziom napięcia. Na tym obszarze rośnie zainteresowanie obecnością wojskową” – stwierdza duński wywiad wojskowy.

Według autorów opracowania Stany Zjednoczone są zaniepokojone zarówno zdolnością Rosji do ataku na amerykańską bazę Thule na Grenlandii, jak i dążeniem Chin do przejęcia kontroli nad infrastrukturą oraz cennymi zasobami Grenlandii. Chiny pod pretekstem badań naukowych mogą przeprowadzać działania wojskowe.

Nowa ocena zagrożeń dla duńskiego bezpieczeństwa została przedstawiona po tym, gdy prezydent USA Donald Trump wyraził chęć zakupu zależnej od Danii, ale posiadającej autonomię Grenlandii. Propozycja szybko została odrzucona. Inne mające wpływ na politykę wydarzenie to otwarcie przez amerykańską dyplomację konsulatu w grenlandzkiej stolicy Nuuk. – Zmiana nastąpiła bardzo szybko. Jeszcze 11 lat temu Arktyka nie była nawet wspomniana w ocenie ryzyka, a teraz została uznana za najważniejsze zagadnienie – stwierdził w rozmowie z agencją Ritzau Jon Rahbek-Clemmensen, analityk Duńskiej Królewskiej Akademii Wojskowej.

Za inne wyzwania duński wywiad wojskowy uznał możliwość wystąpienia cyberataku, a także cyberszpiegostwo, które może mieć wpływ na duńskie bezpieczeństwo oraz konkurencyjność gospodarki. W raporcie odnotowano malejące znaczenie zagrożenia ze strony terrorystów. – Obraz zagrożenia w 2019 roku stał się nie tylko bardziej złożony, ale zmienia się w szybszym tempie, przez co stał się bardziej nieprzewidywalny – podkreślił szef FE Lars Findsen.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info Wenecja
Gość


PostWysłany: Sob 1:03, 30 Lis 2019    Temat postu:

Dwa tygodnie po powodzi w Wenecji zapalono w piątek światła na świątecznej choince przed Pałacem Dożów. Ustawiony tam świerk ma 13 metrów wysokości.
Udekorowana, oświetlona setkami lampek choinka ozdobiła rejon placu świętego Marka w mieście, gdzie trwa usuwanie szkód po katastrofalnej powodzi. Straty szacowane są tam na miliard euro.

W uroczystości zapalenia świateł na drzewku uczestniczyli burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro, morpork, mieszkańcy i turyści. Świątecznymi dekoracjami ozdobiono także wiele uliczek w historycznym centrum, prowadzących na plac świętego Marka. Mieszkańcy mają nadzieję, że uda się szybko usunąć wyrządzone przez powódź szkody.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info Narwal
Gość


PostWysłany: Sob 14:40, 30 Lis 2019    Temat postu:

Dwie przypadkowe osoby zginęły, a trzy zostały ranne w ataku terrorystycznym, do którego doszło w piątek wczesnym popołudniem na Moście Londyńskim (London Bridge). Okazuje się, że to Polak pomógł w obezwładnieniu zamachowca.

Na jednym z nagrań z Mostu Londyńskiego (London Bridge) widać, jak dwóch mężczyzn walczy z terrorystą: jeden używając do tego gaśnicy, drugi - zdjętego ze ściany budynku Fishmongers' Hall kła narwala, ssaka morskiego z rzędu waleni. Okazuje się, że tym drugim mężczyzną był pracujący tam Polak o imieniu Łukasz.

Jak powiedział "The Timesowi" jeden z jego kolegów, Polak pobiegł w kierunku terrorysty, mimo iż wiedział, że ten ma na sobie ładunki wybuchowe (dopiero później okazało się, że to atrapy). "Możliwość bycia dźgniętym nożem nie powstrzymała go przed walką. Łukasz jest bohaterem" - mówi cytowany przez gazetę świadek. Powiedział też, że Łukasz został ranny w rękę, ale nic poważnego się nie stało

Dan Walker na Twitterze: These fellas are amazing. The terrorist has already killed 2 people, injured others and they chase him down with a whale tusk and a fire extinguisher. He’s wearing a suicide vest which they don’t know is fake. Incredible. True heroes.

Piers Morgan na Twitterze: The guy with the whale tusk is a Polish chef named Luckasz. Worth noting this for the next time someone says, ‘we’ve let too many Eastern Europeans into this country’.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info Narwal II
Gość


PostWysłany: Sob 20:58, 30 Lis 2019    Temat postu:

Kieł narwala – to jego do walki z terrorystą na londyńskim moście użył Polak. Co to w ogóle jest? I do czego służy w przyrodzie?

Narwale to gatunek ssaka z Oceanu Arktycznego. Ich waga waha się od 800 do 1600 kilogramów, a długość ciała - od 4 do blisko 5,5 metrów. Tym co je wyróżnia jest pojedynczy kieł (z reguły, bo "raz na pięćset przypadków u samca można spotkać dwa kły"). Górny. Lewy. I skręcony zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kieł narwala może o samców mieć nawet 3 metry i ważyć do 10 kg. U samic jest on krótszy i lżejszy.

Zwierzęta używają go do kruszenia pokrywy lodowej, by moc zaczerpnąć powietrza. Niewykluczone, że także do wyczuwania zmian temperatury czy np. ciśnienia (kieł pokryty jest 10 milionami włókien nerwowych) i do walki w okresie godowym. Populację narwali szacuje się na około 80 tysięcy osobników, stąd też znalazły się one na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN Red List).
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Norkowicze hurem
Gość


PostWysłany: Sob 21:16, 30 Lis 2019    Temat postu:

Panu Kerownikowi składamy z okazji Imienin serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego!
KEROWNIK !!! KEROWNIK !!! KEROWNIK !!! 100 LAT !!!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cwaj
Gość


PostWysłany: Sob 22:39, 30 Lis 2019    Temat postu:

Książę Filip i ja ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o ataku terrorystycznym na Moście Londyńskim. Przesyłamy nasze myśli, modlitwy i głębokie wyrazy współczucia wszystkim tym, którzy stracili swoich bliskich, i wszystkim, którzy zostali dotknięci wczorajszą okropną przemocą. Przekazuję wielkie podziękowania policji i służbom ratunkowym, a także tym dzielnym osobom, które naraziły swoje życie, aby bezinteresownie pomóc i chronić innych.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morp Skotlant Jart
Gość


PostWysłany: Nie 12:26, 01 Gru 2019    Temat postu:

Jakby napat na Grenlant na moście Morpork pokonałby dziobem Alka Olbrzymiego kturen dziup jest groźniejszy jak Narwala bo może dziobnąć i ugryść.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alki Olbrzymie
Gość


PostWysłany: Nie 16:35, 01 Gru 2019    Temat postu:

Oczywista oczywistość: wszystkie alki będom wspierać morporka w obronie Grenlant, a do pomocy zwołamy wszystkie chaski. Te dopiero gryzom!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pingvin Morp Dyvizion
Gość


PostWysłany: Pon 8:52, 02 Gru 2019    Temat postu:

Pingwiny Grenlanckie pomogom dziobać i gryść jak ktuś napadnie na Morporka !!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info MORP
Gość


PostWysłany: Wto 11:48, 03 Gru 2019    Temat postu:

Jakby zaatakowali Morporka kturen był by na moście i policjanci britisch nie poradzili by sobie Morpork goniłby jego i gromił kijaszkiem kturen ma zawsze przy sobie.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morprechotek śletczy
Gość


PostWysłany: Wto 13:03, 03 Gru 2019    Temat postu:

Oczywista oczywistość. Jednakże Pani Burmiszcz nakazała już dawno obowiąskowom ochrone morporka i Najmorpa. Dlatego Norka zakupiła za ciężką kasiore skuteczne i szypkie znikacze, kture obroniłyby obydwu potczas każdego ataku takich czy innych zołzów.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Curka Abdykacja
Gość


PostWysłany: Wto 15:46, 03 Gru 2019    Temat postu:

Jej Kruleska Mość Cwaj Druga chce zrobić Abdykacje ale Tate Morpork ma na głowie Wenecje i Grenlant i Skunksa z Kurackiem i niewiadomo czy przyjmie Korone Cwaj prosiła coby dał odpowiedź przed Novym Rokiem jak przyjmie będzie kłuł i grys na moście kijaszkiem i Berłem Razz Razz Razz Razz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Treworetka
Gość


PostWysłany: Czw 14:36, 05 Gru 2019    Temat postu:

Wypisujemy Tała z wspólnoty Retrockowej za pomaganie totalsom !
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Borygeni hurem
Gość


PostWysłany: Czw 14:39, 05 Gru 2019    Temat postu:

Czemu przeszet na tęczowym stronę?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Treworetka
Gość


PostWysłany: Czw 14:43, 05 Gru 2019    Temat postu:

Coby myć na Jankach na S.G.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ret Rock Journal Tudej
Gość


PostWysłany: Czw 21:16, 05 Gru 2019    Temat postu:

Jutro przyjedzie do Ret Rocka Rada Morpów Ałstralskich i Dyjabeł Tasmański i podejmie stosownom uchwałe.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Sob 19:54, 07 Gru 2019    Temat postu:

Taur pokazał że nie jest tenczowy. Ix go popiera na jankach
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morprechotek abnegat
Gość


PostWysłany: Sob 23:23, 07 Gru 2019    Temat postu:

Nie wierzę!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info Wenecja
Gość


PostWysłany: Nie 17:42, 08 Gru 2019    Temat postu:

PAP informuje: Po raz pierwszy Wenecja została "porzucona" przez turystów w skali, jakiej dotąd tam nie notowano - wynika z danych z hoteli. Jest to - jak się zauważa - rezultat rekordowej powodzi, która nawiedziła miasto w listopadzie. Masowo odwoływane są rezerwacje. Jednocześnie notuje się znaczny wzrost liczby miejsc rezerwowanych w hotelach i pensjonatach w kurorcie Cortina d’Ampezzo w Dolomitach, położonym w tym samym regionie co Wenecja Euganejska.

Tak zwana wysoka woda (acqua alta), która kilka razy zalała w połowie listopada Wenecję, wywołując ogromne straty i paraliż miasta, zniechęciła wielu potencjalnych turystów - wskazują analizy danych federacji właścicieli hoteli. Po tej powodzi w prawie trzystu hotelach w historycznym centrum miasta wskaźnik anulowanych rezerwacji sięgnął 45 proc. Coś takiego wydarzyło się po raz pierwszy - podkreśla federacja przypominając, że hotele niemal zawsze wypełnione są w Wenecji niemal do ostatniego miejsca.

Za niemające precedensu zjawisko uznano też to, że faktycznie zablokowany został proces rezerwacji na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Wszystkie mają zostać jeszcze definitywnie potwierdzone przez turystów tuż przed ich przyjazdem. To, co nie uległo zmianie w Wenecji, to masowy napływ turystów, przybywających tam na jeden dzień zwiedzania, bez noclegu.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info MORP
Gość


PostWysłany: Nie 19:01, 08 Gru 2019    Temat postu:

Info Wenecja napisał:
PAP informuje: Po raz pierwszy Wenecja została "porzucona" przez turystów w skali, jakiej dotąd tam nie notowano - wynika z danych z hoteli. Jest to - jak się zauważa - rezultat rekordowej powodzi, która nawiedziła miasto w listopadzie. Masowo odwoływane są rezerwacje. Jednocześnie notuje się znaczny wzrost liczby miejsc rezerwowanych w hotelach i pensjonatach w kurorcie Cortina d’Ampezzo w Dolomitach, położonym w tym samym regionie co Wenecja Euganejska.

Tak zwana wysoka woda (acqua alta), która kilka razy zalała w połowie listopada Wenecję, wywołując ogromne straty i paraliż miasta, zniechęciła wielu potencjalnych turystów - wskazują analizy danych federacji właścicieli hoteli. Po tej powodzi w prawie trzystu hotelach w historycznym centrum miasta wskaźnik anulowanych rezerwacji sięgnął 45 proc. Coś takiego wydarzyło się po raz pierwszy - podkreśla federacja przypominając, że hotele niemal zawsze wypełnione są w Wenecji niemal do ostatniego miejsca.

Za niemające precedensu zjawisko uznano też to, że faktycznie zablokowany został proces rezerwacji na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Wszystkie mają zostać jeszcze definitywnie potwierdzone przez turystów tuż przed ich przyjazdem. To, co nie uległo zmianie w Wenecji, to masowy napływ turystów, przybywających tam na jeden dzień zwiedzania, bez noclegu.


Turyści nie rezerwujom miejsc w Venezii bo Morporka nie będzie kturen Gondolom z Kanala Granda wypływa za tydzień na Grenlant do Igla dlatego pod biurami turystycznymi ustawiły sie kolejki i tłum turystów kturen ma 1000 kilometrów.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Info Luidżi
Gość


PostWysłany: Pon 15:08, 09 Gru 2019    Temat postu:

Przyjeżdżajcie do Wenecji, miasto żyje - zachęca turystów burmistrz Luigi Brugnaro po niedawnej powodzi. Z takim zaproszeniem do miasta odwiedzanego co roku przez 20 milionów osób zwrócił się po raz pierwszy w reakcji na odwoływanie rezerwacji w hotelach. Odnosząc się do danych branży hotelowej o masowym odwoływaniu rezerwacji w następstwie katastrofalnej listopadowej powodzi w Wenecji, burmistrz oświadczył w poniedziałek, że „przesada nigdy nie wychodzi na dobre”. To cudowne miasto ma za sobą dramatyczne chwile, ale one już minęły - zapewnił Brugnaro. Następnie dodał: Wenecja „zaczęła znów żyć, jest czysta i spokojna”. Zaapelował do mediów, by w sposób „obiektywny i poprawny” informowały o tym, co dzieje się w mieście. „Należy zatem powiedzieć, że Wenecja, która zawsze doświadczała problemów, pozostaje miastem czystym, dostępnym, otwartym” - powiedział burmistrz.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Morpetki podróżujące
Gość


PostWysłany: Wto 13:20, 10 Gru 2019    Temat postu:

My przybędziemy do Wenecji na pewno!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Luidżi
Gość


PostWysłany: Śro 9:10, 11 Gru 2019    Temat postu:

Prosie bardzo Morporka coby troche turystów wypożyczył z Grenlant do Venecji bo acqua alta cofła sie i można zwiedzać suchom stopom.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.gargangruelandia.fora.pl Strona Główna -> Półcień Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 369, 370, 371  Następny
Strona 370 z 371

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin