Forum www.gargangruelandia.fora.pl Strona Główna www.gargangruelandia.fora.pl
Strefa wolna od trolli
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dokończyć tamte wybory

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.gargangruelandia.fora.pl Strona Główna -> Wybory 2015 / Rozumienie świata
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gargangruel
Administrator



Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 6443
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: ZE SREBRNEGO NOWIU

PostWysłany: Śro 23:58, 20 Maj 2015    Temat postu: Dokończyć tamte wybory

Postanowiłem, dla odmiany, najpierw tutaj opublikować tekst, który zamierzam umieścić w salonie 24.
Będę wdzięczny za uwagi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gargangruel
Administrator



Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 6443
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: ZE SREBRNEGO NOWIU

PostWysłany: Śro 23:59, 20 Maj 2015    Temat postu:

Mógłbym się założyć o duże pieniądze, że przytłaczająca większość Polaków, nawet wśród tych, którzy uczestniczyli w czerwcowych wyborach w 1989 roku, nie ma pojęcia, jak bardzo różniły się one od wszystkich innych wyborów w Polsce, jak olbrzymie miały znaczenie i jak wiele – przygnębiających niestety – informacji o społeczeństwie, czy też narodzie polskim, przyniosły. Informacji, z których mało kto, a może wręcz nikt, nie chciał wyciągnąć wniosków, choć, z drugiej strony, jestem dziwnie pewny, że System te informacje wykorzystał i nadal wykorzystuje.
Aby dobrze zrozumieć odmienność tych wyborów, trzeba wiedzieć cokolwiek o wyborach w demokracji ludowej, bo tak się wtedy System nazywał.
W czasach stalinowskich zasadą było, że ilość kandydatów na liście wyborczej jest równa ilości mandatów z tej listy. Władza najlepiej wiedziała kto ma zostać posłem i nie marnowała papieru na drukowanie nazwisk osób, które nie miały zostać przedstawicielami ludu.
Po gomułkowskiej odwilży nastąpiły ważne zmiany, które utrwaliły sposób wybierania Sejmu na ponad 30 lat, czyli na czas dłuższy niż pokolenie. Praktycznie wszystkie osoby, które głosowały w PRL po roku 1957, zetknęły się z tym sposobem. Wszedł im w krew, można powiedzieć.
Z jednej strony, wprowadzono zasadę, że liczba kandydatów na listach jest większa niż liczba miejsc w Sejmie, ale jednocześnie przed pierwszymi „nowymi” wyborami w 1957 roku Gomułka wezwał do głosowania „bez skreśleń”, czyli popierania list wyborczych w takim kształcie, jak zostały ułożone przez władzę. Chodziło o wykazanie zaufania do „nowych” rządów. Zbiegło się to z apelem prymasa Wyszyńskiego o udział katolików w wyborach. Było oczywiste, że Kościół usiłował w ten sposób wzmocnić pozycję Gomułki wobec Kremla. Jednak te dwa apele, z czasem, zlały się w jedno. Rezultatem było masowe wrzucanie podczas wyborów list „bez skreśleń” do urn. Na listach kandydaci nie byli wpisywani alfabetycznie, ale istniały „miejsca mandatowe” i reszta. Wybory były zatem rozstrzygane w momencie ułożenia list przez System, a samo wrzucenie kartek do urn stało się rodzajem rytuału. Kolejne wchodzące w dorosłe życie roczniki stawały się uczestnikami tego rytuału i jednocześnie uczyły się, że nic od nich nie zależy w kwestii wyboru ich „reprezentantów” do Parlamentu.
Oczywiście, z czasem, wiele osób przestawało chodzić na wybory, bo po co. Nie jest prawdą, że groziły za to jakieś srogie sankcje. Być może osoby, które żyły z Systemu albo były z nim związane w inny sposób, musiały w rytuale uczestniczyć, bo to potwierdzało ich wierność i zaangażowanie. Szara reszta mogła sobie wybory spokojnie „olać”, choć były całe rzesze osób, które uczestniczyły, bo „ONI wiedzą” albo się po prostu przyzwyczaiły.
O tym, że można było spokojnie nie uczestniczyć w wyborach mogę zaświadczyć na własnym przykładzie, bo wybory w 1989 roku były pierwszymi, w których w PRL uczestniczyłem, choć mogłem iść już na wybory w 1969 roku.

Nie powinno – zatem – nikogo dziwić, że zasady wyborów w 1989 roku były kopernikańską rewolucją o wręcz niewyobrażalnej skali.
Przede wszystkim wybór miał polegać NA SKREŚLANIU. Głos „bez skreśleń” stawał się głosem nieważnym, a głos z wszystkimi kandydatami skreślonymi – ważnym.
Kandydaci byli wpisani na listach ALFABETYCZNIE. Nie było miejsc mandatowych, z wyjątkiem listy krajowej, na której ilość kandydatów była równa ilości mandatów.
Technicznie było to głosowanie w systemie JOW, z tym, że każdy wyborca głosował w kilku takich JOW-ach. Minimalnie w dwóch, a maksymalnie w pięciu. O tym, że były to wybory w systemie JOW dobitnie świadczy fakt, że na każdy mandat byli inni kandydaci.
I były to wybory w dwóch turach. Aby zostać posłem w pierwszej turze, trzeba było zdobyć ponad 50% oddanych głosów.

Rozdzielenie mandatów na zarezerwowane dla władzy i dla opozycji spowodowało unikalną okazję do rozliczenia się z Systemem, gdyż, odmiennie od innych wyborów, każdy wyborca dysponował więcej niż jednym głosem. I każdy wyborca miał w swoim okręgu mandaty zarówno dla władzy jak i dla Solidarności. Dzięki ważności głosu całkowicie skreślonego można było nie tylko głosować ZA, ale można było również głosować PRZECIW.
Czy ludzie młodzi, urodzeni kilka lat przed tymi wyborami i wszyscy urodzeni później, potrafią sobie wyobrazić jaką MOC miał wtedy każdy wyborca, który z plikiem kart wyborczych chował się za kotarą, co też było ewenementem w czasach PRL. Głosowanie „bez skreśleń” nie potrzebowało wszak kotar. Taki wyborca mógł powiedzieć Systemowi PRECZ. Mógł, po ponad czterdziestu latach ubezwłasnowolnienia, podjąć swoją decyzję. Mógł się, choćby symbolicznie, ale przecież skutecznie, ODEGRAĆ.

Jakie były wyniki tych wyborów?
Po pierwsze, 10,2 mln obywateli polskich czyli 37,3% uprawnionych do głosowania, a mówiąc inaczej, mających pierwszą od bardzo dawna albo w ogóle pierwszą okazję do przedstawienia własnej opinii na temat Polski, nie poszło na wybory. Mieli to w dupie.
Być może byli to w większości ci, którzy dotąd chodzili z przyzwyczajenia, bo kazali. Kiedy przestali kazać, przestali chodzić. Może też byli to ci, którzy uwierzyli, że nic od nich nie zależy. Nie zależało przedtem, to i potem nie będzie zależało, bo „ONI nie pozwolą”.
Była wśród nich także hołota, która tylko batem przymuszona wylezie z meliny. Była też, pewnie, część naiwnych patriotów, którzy chcieli w ten sposób oprotestować układy z Systemem. Samo towarzystwo, w którym się znaleźli, powinno być dla nich wystarczającą nauczką.
Trochę ponad 8 mln głosowało za dotychczasowym Systemem. Było to prawie 30% uprawnionych do głosowania. Byli to ci wszyscy, którym System nie przeszkadzał, a wielu z nich całkiem dobrze się w nim czuło i urządziło. Nie myślę tu o funkcjonariuszach Systemu, myślę o „poputczikach” i szeroko rozumianych artystach. Z tych 8 milionów prawie 1 mln głosował również przeciw Solidarności. To „twarde jądro” Systemu, jak można przypuszczać.
Było też 6,7 mln Wolnych Polek i Polaków, którzy zagłosowali przeciw Systemowi. Zapamiętajmy, że było ich prawie 25%. Czyli co czwarty Polak, mając taką możliwość i okazję, powiedział Komunie – dość. Mam ten zaszczyt, że byłem w tym gronie. Oznacza to także, że każdych 3 na 4 obywateli polskich nie chciało rozstania z wprowadzonym na rosyjskich bagnetach Systemem. Przyznam, że nie spotkałem się z takim wnioskiem z tamtych wyborów, a jest on ważny, jak sądzę.
I wreszcie było prawie 11 mln osób, które głosowały za Solidarnością. Jest to o 4,3 mln więcej niż Wolnych Polaków. Czyli jest tu grupa, która głosowała i na System i na Solidarność. Jej liczebność trudno dokładnie oszacować, bo przecież nie wszyscy Wolni Polacy głosowali na Solidarność. Byli także inni bezpartyjni kandydaci reprezentujący patriotyczne wartości. Ta liczebność nie jest jednak tak istotna, jak sam fakt istnienia tej grupy. Można się zastanawiać, czy byli to przeważnie „lewicowi” zwolennicy Solidarności głosujący na „dobrych” komunistów, czy „liberalni” zwolennicy Systemu głosujący na „dobrych” kandydatów Solidarności. Być może określenie „dobry” da się zastąpić określeniem „nasz”.
Byli (są) to ludzie, którzy zostali przez System (komunę) oswojeni. Kiedy pojawiła się dziura w płocie oni nie uciekli na wolność, tylko warowali przy dziurze i szczekali na uciekających, a nawet ich gryźli. Niektórzy mieli (mają) za to pełną michę i nie muszą kombinować jak przeżyć, ale reszta robiła (robi) to za pogłaskanie.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że w tej grupie był i Michnik i Komorowski. Robili wszystko, aby System przetransformował się i przetrwał.

Przez wszystkie lata, które od tamtej pory minęły, Wolni Polacy, przy okazji każdych kolejnych wyborów, usiłują pozbyć się Systemu. Jednak powyjeżdżaliśmy, wymieramy, porosły nam brzuchy i mamy coraz bardziej siwe czy łyse głowy. Tylko nasze Dziewczyny są wciąż tak piękne jak kiedyś.
I coraz bardziej siwymi głowami trykaliśmy co i raz w szklany sufit tych 25%. I przez te wszystkie lata czekaliśmy na posiłki. Wierzyliśmy, że to już teraz, już w tym roku, przyjdą młodzi Polacy i nas wesprą. Pamiętaliśmy przecież, że po odzyskaniu Niepodległości po 123 latach zaborów, Polska Szkoła potrafiła w 20 lat wychować wspaniałą, patriotyczną młodzież, całe pokolenie gotowe za Wolną Polskę dać nawet życie.
Jak się okazało, nie tylko my o tym pamiętaliśmy. „Ktoś” postarał się, aby szkoła przestała wychowywać taką młodzież.
Ufam jednak, że teraz się doczekaliśmy. Przyszli młodzi Polacy, może jeszcze nie do końca rozumiejący wagę tego w czym uczestniczą, ale z dnia na dzień coraz mądrzejsi.
I pomogą nam, a może my im, aby ostatecznie pozbyć się Systemu i dokończyć tamte wybory. Pierwszy krok możemy zrobić już w niedzielę.


Ostatnio zmieniony przez Gargangruel dnia Czw 17:23, 21 Maj 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pędźdoliną
Bywalec



Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 2309
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 10:22, 21 Maj 2015    Temat postu:

Gargangruel napisał:
Oznacza to także, że każdych 3 na 4 obywateli polskich nie chciało rozstania z wprowadzonym na rosyjskich bagnetach Systemem. Przyznam, że nie spotkałem się z takim wnioskiem z tamtych wyborów, a jest on ważny, jak sądzę.


Nie spotkałeś się - bo wówczas się jeszcze nie znaliśmy.
Co do istoty.
Wielokroć na przestrzeni kilku ostatnich internetowych lat przypinano mi łatkę faszysty.
Przynajmniej usiłowano.
Przyznaję - nie jestem zwolennikiem demokracji, do której trzeba po prostu dorosnąć.
Rewolucja jest największym wrogiem ewolucji - i tu wyjący o pomste do Pana Boga paradoks: jeśli chcemy zrobić coś szybciej niż zwykle, z reguły robimy to źle. Nie "po łebkach", tylko źle.
I pozostaje ZŁO, tylko że w innej niż dotąd postaci. Zazwyczaj gorszej, bo znacznie bardziej dolegliwe.
Masz je za ścianą, za oknami, na ulicy, w urzędzie - wszędzie tam, gdzie tresura i opisywane przez Ciebie "oswojenie" zastąpiły wychowanie i edukację, których z punktu widzenia współzależności siły państwowości i warunków bytowania jego obywateli zastąpić się nie da.
Napisałem "warunków bytowania" - bowiem liczby podane przez Dudę na konwencji (popatrz i posłuchaj!!!) przy całej swej wymowności są po prostu przerażające.
W którejś z naszych rozmów poruszyłeś "związek" między pasażerami tramwaju i Gabinetem.
Selekcja negatywna, szybko i skutecznie pracujące łokcie, wszyscy znajomi Królika. Przede wszystkim PRAWIE powszechne (25% usiłujących przebić szklany sufit) przyzwolenie wzmacniane mendialnym obrazem rzeczywistości, w której Bieńkowska kompetentna i super jest, a Karolak....etc.
Mądry Król - nadzieja, że Dudzie się uda. Ale Syzyf (zakładając, że Duda wie, rozumie i CHCE) mordował się z jednym kamieniem. Obecne usypisko składa się z kilkudziesięciu milijonów.
Z tych ułomków skalnych coś wreszcie trzeba sensownie i celowo zbudować.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
Bywalec



Dołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 11:07, 21 Maj 2015    Temat postu:

Wzruszyłem się. Naprawdę.
Gargangruel Pisze:
Cytat:
"Trochę ponad 8 mln głosowało za dotychczasowym Systemem. Było to prawie 30% uprawnionych do głosowania. Byli to ci wszyscy, którym System nie przeszkadzał, a wielu z nich całkiem dobrze się w nim czuło i urządziło. Nie myślę tu o funkcjonariuszach Systemu, myślę o „poputczikach” i szeroko rozumianych artystach. Z tych 8 milionów prawie 1 mln głosował również przeciw Solidarności. To „twarde jądro” Systemu, jak można przypuszczać. "


Niekoniecznie. W okresie Gomułki podróżowałem z Przyjaciółmi autostopem po tzw. Ziemiach Odzyskanych(Zachodnia i Północna Polska, bez Górnego Śląska i Mazur). Czasami spaliśmy na sianie w stodołach, regułą jednak było że Gospodarze zapraszali nas do wspólnej kolacji, a potem gdy docierało do nich że jesteśmy Lwowiakami, otwierali się "czym chata bogata" i spanko pod pierzyną, czesto, gęsto sami szli spać na podłodze, na strych, do stodoły, słowem Kresowe serduszko na tacy.....................
Zawiązywały się Przyjaźnie, korzystaliśmy przecież z autostopu przez ładnych kilka lat. Odwiedzali nas potem we Wrocławiu, później niektórym ich dzieciom, pomagałem w znalezieniu dobrej pracy na kopalni............
Nic wielkiego, ale oni to doceniali................
Ale ja nie o tym:
Zaskakiwał nas ich stosunek do bolszewików, o tym jak ich pamiętali, do "Ruskich".................. Kilka przykładów:
"Panie, gdy przyszli krasnoarmiejcy do obejścia na nocleg w 1939, to delikatnie pukali w okno czy mogą wziąść słomę do spania, Niemcy w 1941 kolbami rozwalali drzwi, wyrzucali nas do stajni czy stodoły a sami rozwalali się w naszych łóżkach.....................
Panie gdy w 1940 NKWD nad ranem przyszło po brata(ojca, siostrę, wuja), gdy zobaczyli śpiące dziecko, to prosili o ciszę aby nie obudzić "riebionka", itd. itp.
"Panie patrz na obejście, zawdzięczam to komunistom, tam na Pokuciu(Podolu, Polesiu, Wołyniu....) to była bida z nędzą"...............
To były bardzo szczere rozmowy, przy alkoholu.

W czerwcu 2010 roku po pierwszej turze wyborów prezydenckich pojechaliśmy w dużym rodzinnym gronie minibusem z Wrocławia do Gryfic w szczecińskim, na chrzciny wnuka jednej z kuzynek. Postanowiliśmy po drodze odwiedzić Rodziny tych których poznaliśmy podczas autostopu. Kożuchów, Zielona Góra, Międzyrzecz, Myślibórz, Lipiany(wędzony węgorz)........................
Wielu naszych dawnych Gospodarzy już nie żyło, czas jest nieubłagany, a dzieci i wnuki?
"Panie jak Przyszli Ruscy w 39 tym"............ a "Niemcy w 41-tym"......
"a jak NKWD zabierało wuja to riebionek".......................
"Panie tu była praca, zakłady, a Solidarnośc wszystko skasowała...........
Dlaczego"?
"Głosowaliśmy na Napieralskiego i Komorowskiego, Kaczor nie ma tu czego szukać"..........................
"On nas nie obroni przed Niemcami a zadziera z Ruskimi"...........
........................................................................................................

Wybacz że tak bez składu i ładu, ale to jakieś cząstkowe wytłumaczenie dlaczego tam SLD a obecnie Platforma wygrywa................
I jakoś trudno mnie ICH widzieć jako " „twarde jądro Systemu", mimo że takimi się jednak wydają...................
Czy coś ICH zmieni? Chciałbym, ale staram się zrozumieć ICH racje...


Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Czw 11:28, 21 Maj 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
Bywalec



Dołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 11:25, 21 Maj 2015    Temat postu:

Gargangruel Pisze:
Cytat:
Było też 6,7 mln Wolnych Polaków, którzy zagłosowali przeciw Systemowi. Zapamiętajmy, że było ich prawie 25%. Czyli co czwarty Polak, mając taką możliwość i okazję, powiedział Komunie – dość. Mam ten zaszczyt, że byłem w tym gronie.


A ilu ICH by było bez "ściągawek"?
Mieliśmy zaprzyjaźnioną drukarnię, 300 tysięczne miasto i ponad 200 tysięcy "ściągawek". Wręczane na zakładach, pod kościołami, na ulicach.............
I wyciągali je podczas głosowania, wiem co piszę , byłem przewodniczącym jednej z komisji wyborczych Cool
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gargangruel
Administrator



Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 6443
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: ZE SREBRNEGO NOWIU

PostWysłany: Czw 12:00, 21 Maj 2015    Temat postu:

lutnia napisał:

I jakoś trudno mnie ICH widzieć jako " „twarde jądro Systemu", mimo że takimi się jednak wydają...................
Czy coś ICH zmieni? Chciałbym, ale staram się zrozumieć ICH racje...


Oni nie mają żadnych racji. Na Kresach mieszkała także hołota i głupota. Niby czemu Kresy miałyby być inne niż reszta Polski.
Sam fakt pochodzenia z Kresów nie jest jeszcze certyfikatem mądrości czy patriotyzmu. Natomiast jest certyfikatem gościnności - to nie ulega kwestii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gargangruel
Administrator



Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 6443
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: ZE SREBRNEGO NOWIU

PostWysłany: Czw 12:04, 21 Maj 2015    Temat postu:

lutnia napisał:
A ilu ICH by było bez "ściągawek"?


Nawet gdyby KAŻDEMU dano ściągawkę, to i tak zaledwie co czwarty z niej by skorzystał.
Ściągawki były wykorzystywane do pozostawienia WŁAŚCIWEGO kandydata na liście "bezpartyjnej".
Do wykreślenia wszystkich z listy Systemu nie trzeba było ściągawek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pędźdoliną
Bywalec



Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 2309
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 12:04, 21 Maj 2015    Temat postu:

lutnia napisał:

"Panie, gdy przyszli krasnoarmiejcy do obejścia na nocleg w 1939, to delikatnie pukali w okno czy mogą wziąść słomę do spania, Niemcy w 1941 kolbami rozwalali drzwi, wyrzucali nas do stajni czy stodoły a sami rozwalali się w naszych łóżkach.....................
Panie gdy w 1940 NKWD nad ranem przyszło po brata(ojca, siostrę, wuja), gdy zobaczyli śpiące dziecko, to prosili o ciszę aby nie obudzić "riebionka", itd. itp.
"Panie patrz na obejście, zawdzięczam to komunistom, tam na Pokuciu(Podolu, Polesiu, Wołyniu....) to była bida z nędzą"...............
To były bardzo szczere rozmowy, przy alkoholu.



Jerzy Szanowny, tak się wzruszyłem, że łzy jak grochy, jak gwiazdki z krasnoarmiejskich czapeczek.....
Może alkohol te rozmowy tłumaczy - ale fakt wysyłania Dziadków Mrozów w przebraniu NKWD szczerze rozwesela.
Nie mam zamiaru gloryfikować Niemców, którzy za zadanie mieli nas wyplenić. Jak chwasty. Ale zastanawia mnie, czemu ci krasnoarmiejcy tak a priori przyjęli, że pod kołderką czy materacykiem śpiącego "riebionka" nie ukryto zegarka?
A może już na przegubach na kolejne miejsca nie było?
Dziś Andrzejowi wspomniałem (nie oglądał) o polskim serialu "Przyjaciele", krótkim "półkowniku" - bowiem leżał tylko rok do 1980 r.
Gra tam twarzowiec Jan Jurewicz, który z lasu strzelał do władzy ludowej. Władza go złapała i pyta - "Czemu do nas strzelałeś?"
On na to - "Nie wiem. KAZALI".
Oczywista oczywistość, że za chwilę był czerwieńszy od swych wczorajszych wrogów.
To tak tylko tytułem ilustracji wpływu punktu siedzenia na punkt widzenia.
Aha'
Opowieść rodzinna - na Pawiak trafił nie ten, co "powinien". Gorączkowe szukanie dojścia do Niemców. Posmarowane, rzecz jasna. Jak się zgłosi właściwy to "omyłkowego" wypuścimy.
Wypuścili - właściwego też, bo miał mocne alibi.
Morał?
Żaden.
Czynnik ludzki jedynie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
Bywalec



Dołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 17:22, 21 Maj 2015    Temat postu:

Gargangruel Pisze:

Cytat:
Oni nie mają żadnych racji. Na Kresach mieszkała także hołota i głupota. Niby czemu Kresy miałyby być inne niż reszta Polski.
Sam fakt pochodzenia z Kresów nie jest jeszcze certyfikatem mądrości czy patriotyzmu. Natomiast jest certyfikatem gościnności - to nie ulega kwestii.


Pędźdoliną Pisze:
Cytat:
Jerzy Szanowny, tak się wzruszyłem, że łzy jak grochy, jak gwiazdki z krasnoarmiejskich czapeczek.....
Może alkohol te rozmowy tłumaczy - ale fakt wysyłania Dziadków Mrozów w przebraniu NKWD szczerze rozwesela.
Nie mam zamiaru gloryfikować Niemców, którzy za zadanie mieli nas wyplenić. Jak chwasty. Ale zastanawia mnie, czemu ci krasnoarmiejcy tak a priori przyjęli, że pod kołderką czy materacykiem śpiącego "riebionka" nie ukryto zegarka?


Koroniarze z "bożej łaski". II RP nie była rajem, było raczej ubogo, głodno i chłodno nie tylko we Lwowie, czego świadectwem jest również masakra bezrobotnych w kwietniu 1936 roku, bieda galicyjska była wręcz przysłowiowa. Kołderka, materacyk i jeszcze zegarek, dla ilu Polaków te dobra były dostępne?
I jeszcze "tresura" bolszewickiej propagandy w latach 1939 - 1941.

Centralny, tajny rozkaz NKWD nr 001223 z 11 października 1939 roku nakazywał organom NKWD Biało ruskiej i Ukraińskiej SRR sporządzenie i dostarczenie takich spisów „elementów antysowieckich”. Tajne rozporządzenie NKWD Litewskiej SRR z 28 listopada 1940 roku nr 0054 wyszczególniało te kategorie. Byli to:
1) przywódcy OZON, BBWR, PPS, ND, org. „Legioniści”, ZHP;
2) skład osobowy POW;
3) aktyw młodzieżowych organizacji „burżuazyjno-obszarniczych” oraz współpracowników wydawanych przez nie czasopism;
4) urzędnicy aparatu państwowego;
5) policjanci;
6) oficerowie wywiadu i kontrwywiadu, oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego;
7) prokuratorzy i sędziowie;
8. rodziny i krewni osób zbiegłych lub usiłujących zbiec za granicę;
9) pracownicy PCK;
10) członkowie stowarzyszeń religijnych i wyznaniowych;
11) szlachta, ziemiaństwo, kupcy, bankierzy, przemysłowcy, właściciele przedsiębiorstw i hoteli.
Rodziny wszystkich ww. osób także zaliczono do grupy „społecznie niepewnych”, co oznaczało, iż podlegają one tym samym rozkazom. Kolejną, „niepewną” grupę stanowili uchodźcy z centralnych rejonów Polski, pozostający na terenach okupowanych od września 1939 roku przez ZSRR. Objęci oni zostali osobną rejestracją pod pretekstem umożliwienia im powrotu do miejsc ich stałego zamieszkania. Spisy te objęły setki tysięcy osób.

[link widoczny dla zalogowanych]

Ktoś stanął w obronie TYCH ludzi, była raczej cicha aprobata, często, gęsto wsparta donosem. I udział w grabieży ICH mienia gdy ich NKWD dopadło, pamiętam w ich domach na Ziemiach Zachodnich jakieś pojedyńcze sztuki saskiej porcelany, bibeloty czy sztućce.........................
Gdy je oglądałem i mój pytający wzrok, czasami mówili że z opuszczonych dworków, posiadłości czy domów.
"Proszę Pana, wszyscy brali, co miało trafić do Moskali?"

Tylko jak banderowcy przyszli z Niemcami, okazało się jak dotkliwy był brak TYCH ludzi z w/w listy.

Od lat powtarzam jak mantrę to samo:
..... bez "czystek" NKWD i komunistycznej jaczejki nie byłoby na Kresach ludobójstwa Polaków! A na pewno nie w takim rozmiarze. Dowodem na to jest to co się działo w Generalnej Guberni, w dystrykcie lubelskim czy krakowskim. Co brakowało ukraińskich rizunów, chętnych do rzezi?
Nie, tylko był strach że przyjdą w nocy ludzie od np: mjr Franciszka Przysiężniaka "Ojca Jana" lub od kpt. Józefa Zadzierskiego "Wołyniaka", albo chłopcy od lesniczego, młynarza, piekarza, aptekarza, radcy prawnego, proboszcza etc. etc. i zaciągną potencjalnego rizuna do stajni czy stodoły i 25 harapów na plecy, albo 50 na dupę. To tak szczęściarz, bo mogli spalić domostwo i obejście, mogli zabić, co się zdarzało. Byli ludzie, którzy mimo niemieckiego terroru pilnowali aby "czerń' trzymać w ryzach......



Wybory parlamentarne w Polsce w 1997 roku
[link widoczny dla zalogowanych]

A ja tylko chciałem wyrazić swoje zdanie w kwestii dlaczego TAM wygrywało SLD a dziś Bronisław Komorowski.


Ostatnio zmieniony przez lutnia dnia Czw 17:24, 21 Maj 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gargangruel
Administrator



Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 6443
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: ZE SREBRNEGO NOWIU

PostWysłany: Czw 17:34, 21 Maj 2015    Temat postu:

Jerzy, masz całkowitą rację, że to co najlepsze na Kresach do Polski wróciło zdziesiątkowane. Jednak ja pamiętam, że nawet tam, gdzie na mapie czerwono, żyją wspaniali polscy patrioci. Jest ich tylko mniejszość na tym terenie, ale SĄ.

I pamiętam również, jaki wkład w rozbudzenie nienawiści do Polaków wśród członków UPA wniosły razem NKWD i KPZU.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gargangruel
Administrator



Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 6443
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: ZE SREBRNEGO NOWIU

PostWysłany: Czw 17:39, 21 Maj 2015    Temat postu:

Zmieniłem trochę treść wpisu przeznaczonego do salonu 24.
Proszę o Wasze opinie i proszę o radę. Czy "wpuścić" to teraz, czy jednak dopiero jak przewali się fala po debacie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
Bywalec



Dołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 17:47, 21 Maj 2015    Temat postu: gargangruel

Ja tam nie wnoszę żadnych do Was pretensji, ucieszyłem i wzruszyłem się autentycznie Twoją notką. Mam nadzieję że w niedzielę 24 maja 2015 roku Polacy zrobią pierwszy kroczek w kierunku jaki wydawał nam się oczywisty, w czerwcowych wyborach 1989 roku. DAJ BOŻE!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
Bywalec



Dołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 17:54, 21 Maj 2015    Temat postu:

Moim skromnym zdaniem po wyborze Prezydenta. To będzie jakiś TWÓJ wkład w nadchodzącą kampanię do parlamentu, to będzie wydarzenie dużo poważniejsze.........................................
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gargangruel
Administrator



Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 6443
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: ZE SREBRNEGO NOWIU

PostWysłany: Czw 18:12, 21 Maj 2015    Temat postu:

Może masz rację Jerzy. Tym niemniej sondażowo wstawiłem ten tekst do salonu 24. Chcę się zorientować w intencjach Administracji.
Prawdopodobnie w ciągu godziny go usunę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
Bywalec



Dołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 18:46, 21 Maj 2015    Temat postu: Gargangruel

Miałem również na uwadze fakt debaty w TVNie. Potem będzie w Salonie 24 jazgot, notka w tym czasie utonie. Spadam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gargangruel
Administrator



Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 6443
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: ZE SREBRNEGO NOWIU

PostWysłany: Czw 19:13, 21 Maj 2015    Temat postu:

Też tak sądzę Jerzy, ale z drugiego miejsca na SG nie wypada kasować notki.
Nic to. Napiszę po wyborach nową, lepszą. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
babapl
Bywalec



Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 2401
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 19:55, 21 Maj 2015    Temat postu:

Ja tam może świata nie rozumiem, ale wiem, że dziś oglądałam Dudę takiego, na jakiego czekałam! Zapędził Brąka do narożnika na samym początku debaty i nie pozwolił mu się wychylić już do końca.
Brawo, o to chodziło!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gargangruel
Administrator



Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 6443
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: ZE SREBRNEGO NOWIU

PostWysłany: Czw 20:31, 21 Maj 2015    Temat postu:

Cieszę się, że tak to wyglądało.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
morpork
Bywalec



Dołączył: 10 Mar 2013
Posty: 1936
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Czw 20:36, 21 Maj 2015    Temat postu:

Prawda, wyglądało zdecydowanie lepiej niż poprzednio.
W ogóle nie widziałem części z Olejnik ( a reszta pytań była całkiem normalna). Podobno Duda dał Bronkowi flagę PO, a Bronek zaniósł ją Olejnik?
Bombowy symbolizm! Laughing Laughing


Ostatnio zmieniony przez morpork dnia Czw 20:36, 21 Maj 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
babapl
Bywalec



Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 2401
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 20:41, 21 Maj 2015    Temat postu:

...a Olejnik postawiła ją na podłodze!!! I to była dopiero właściwa puenta!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
morpork
Bywalec



Dołączył: 10 Mar 2013
Posty: 1936
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Czw 20:45, 21 Maj 2015    Temat postu:

Patrzę co tam na portalach. I zaskoczenie. Na stronie głównej wp.pl jest właśnie artykuł Warzechy. Hm.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez morpork dnia Czw 20:49, 21 Maj 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
morpork
Bywalec



Dołączył: 10 Mar 2013
Posty: 1936
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Czw 20:48, 21 Maj 2015    Temat postu:

W onecie jest sonda. Na wygraną Dudy w debacie wskazuje w tej chwili prawie 53 procent.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
morp
Gość






PostWysłany: Czw 21:16, 21 Maj 2015    Temat postu:

Flaga PO jak śmierdzące gówno Laughing Laughing
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gargangruel
Administrator



Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 6443
Przeczytał: 2 tematy

Skąd: ZE SREBRNEGO NOWIU

PostWysłany: Czw 21:41, 21 Maj 2015    Temat postu:

I to niechciane. Laughing Laughing Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lutnia
Bywalec



Dołączył: 24 Mar 2011
Posty: 2709
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 20:57, 25 Maj 2015    Temat postu:


[link widoczny dla zalogowanych]

Ta infografika daje wiele do myślenia.................
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.gargangruelandia.fora.pl Strona Główna -> Wybory 2015 / Rozumienie świata Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin